ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مداخله های غیرضروری پزشکی ، علت افزایش آمار سزارین

صغری خانی روز یکشنبه در جشنواره استانی ترویج زایمان طبیعی که در ساری برگزار شد ، افزود : زایمان فعالیت طبیعی که بدن با طی مراحل بدون دخالت قابل انجام است ، فعالیتی که از همان ابتدای خلقت وجود داشته و انجام می شد .
وی ادامه داد : زایمان طبیعی در سال های اخیر با برخی مداخله هایی گاهی غیر ضروری از حالت طبیعی آن خارج شده است و زنان باردارهنگام وضع حمل با دلهره و یا گاهی ترس مواجه هستند .
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی نسیبه ساری به برخی از این مداخله های پزشکی از جمله تزریق سرم فشار ، زدن بخیه ، فشار آوردن به شکم زن اشاره کرد و گفت که این موارد ترس و دلهره ای را در میان زنان ایجاد کرد و آنان را به سمت زایمان سزارین که بدون درد هنگام وضع حمل است ، سوق دهد .
وی از اجرایی شدن طرح هایی برای مناسب سازی فضای زایشگاه های مازندران به عنوان گامی برای زایمان های بدون درد و ترس نام برد و ادامه داد : در این فضاها مادران به دور از هرگونه احساس سختی و دلهره با حضور همراهان قادر به وضع حمل بدون درد هستند.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی نسیبه ساری با اشاره به اینکه سازمان های جهانی بهداشت تلاش برای کاهش مرگ ومیر مادران باردار را مورد توجه قرار داده اند ، افزود : آمارها نشان می دهد که 70 درصد مرگ و میر مادران باردار در روش زایمان سزارین رخ می دهد .
به گفته رئیس دانشکده پرستاری و مامایی نسیبه ساری بررسی های پزشکی همچنین نشان می دهد که زایمان طبیعی در ارتقای وضعیت درمان وسلامت مادران و کودکان تاثیر گذار است.
وی یکی از دلایل کاهش ابتلا به برخی بیماری ها از جمله دیابت و آسم درافراد را به شیوه تولد وابسته دانست و ادامه داد : تولد کودکان به روش سزارین در احتمال افزایش به این نوع بیماری ها تاثیر دارد .
خانی ابراز امیدواری کرد که همگام با ارتقای فضای زایشگاه ها و ترویج به سمت زایمان های طبیعی مناسب و زایمان فیزیولوژیک ، زن بارداری به سمت زایمان پرخطر سزارین نرود .
آمارهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران نشان می دهد که میانگین زایمان سزارین در استان بالاتر از دیگر استان های کشور است .
56 درصد زایمان های کشور به صورت سزارین و این آمار در مازندران 62 درصد است .
استان مازندران 3میلیون و 150 هزار نفر جمعیت دارد که در سال 94 بیش از 27 هزار تولد داشته است .
2096/1899/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده