توسعه کشور در گروی اجرای طرح های کلان ملی است

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعلی حمیدیه با اشاره به اینکه استفاده از فناوری­های پیشرفته، کلید توسعه کشور به شمار می رود، بیان کرد: دستیابی به بایسته­ های بی­ نظیر انسجام علمی در کشور، تشکیل و تکمیل ایده­های علمی تا مصرف، فعال­سازی ظرفیت های دانشگاهی و مراکز علمی و پژوهشی، تصمیم گیری مبتنی بر پژوهش و به سودآوری رساندن پروژه های پژوهشی از عوامل موثر در افزایش سرعت رشد علمی در کشور است، که می توان با فراهم سازی بستری مناسب برای محققان و پژوهشگران در حوزه های مختلف علمی و رسیدگی به پروژه های کلان ملی به آن دست یافت.

پیشرفت علمی و توسعه فناوری موجب پایداری و استواری نظام است

حمیدیه با اشاره به وجود آیین نامه های نادرست ارتقاء اعضا گفت: متاسفانه در کشور به دلیل ناهماهنگی در آیین نامه های مربوطه تنها شاهد رشد و ارتقاء محقق در بعد فردی هستیم به این منظور که وزارت خانه­ ها و دانشگاه ها در کشور خواستار تحقیقات علمی و از آن مهمتر رسیدن به ثروت از طریق خلق فناوری نیستند و تنها به پیشرفت در بعد فردی و انجام تحقیقات بسنده می کنند و در نهایت منفعت عمومی در کشور دچار خلاء خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی، در ادامه به نقش ستاد در حمایت از پروژه های بزرگ تدوین شده با همکاری دانشگاه های مختلف اشاره کرد و افزود: ستاد توسعه علوم و فناوری­های سلول های بنیادی تنها با اعلام فراخوان در ابتدای سال با حجم وسیعی از طرح ها روبرو می­ شد که در این رویه شاهد خلق فناوری و تولید ثروت برای کشور نبودیم.

وی ادامه داد: از این رو ستاد به منظور دریافت پروژه­ های تحقیقاتی چه در سطح ابتدایی و چه در سطع کلان تغییراتی صورت داد و با ایجاد تیم­سازی و پرداختن به کار گروهی توانست بیش از ۲۵ کارگروه را را در ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول­های بنیادی پایه ­گذاری کند تا در غالب طرح­های کلان ملی (پروژه های کلان) به استفاده از فناوری­ها در سطح ملی بپردازد.

فعالیت های پژوهشی باید به مرحله سودآوری برسد

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول­های بنیادی معاونت علمی با اشاره به تعداد کثیری از  اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها بیان کرد: به طور حتم با به کار گیری پتانسیل اعضای هیئت علمی در دانشگاه­ها میتوانیم شاهد ایجاد شرکت­های دانش ­بنیان و در نهایت کمپانی ­های عظیم در زمینه­ های صنعتی پزشکی و دیگر حوزه ­های علمی باشیم و در تبدیل چرخه علم به ثروت نقش بسزایی را ایفا کنیم.

حمیدیه با بیان اینکه در نظر گرفتن اهداف کلان برای پروژه­های تعریف شده لازم و ضروری است گفت: اگر بتوانیم برای پروژه های تعریف شده اهداف کلان در نظر بگیریم و کار را از حالت جزیره ای و رها سازی در بخش های ابتدایی بیرون آوریم میتوانیم به سوداوری در حوزه کلان ملی دست یابیم.

وی افزود: برای تهیه یک محصول و خلق فناوری به طور حتم محققان و پژوهشگران تک به تک نمی توانند موفق عمل کنند به همین منظور ستاد با رویکرد گردهمایی محققان در حوزه های مختلف علمی از جمله علوم پایه، پزشکی و زیست شناسی و همچنین رشته های صنعتی به انجام کارهای بزرگ در غالب پزوژه های کلان پرداخته و سعی در خلق فناوری و در نهایت بهبود چرخه تبدیل علم به ثروت برده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توسعه کشور در گروی اجرای طرح های کلان ملی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X