ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توسعه کشور در گروی اجرای طرح های کلان ملی است

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعلی حمیدیه با اشاره به اینکه استفاده از فناوری­های پیشرفته، کلید توسعه کشور به شمار می رود، بیان کرد: دستیابی به بایسته­ های بی­ نظیر انسجام علمی در کشور، تشکیل و تکمیل ایده­های علمی تا مصرف، فعال­سازی ظرفیت های دانشگاهی و مراکز علمی و پژوهشی، تصمیم گیری مبتنی بر پژوهش و به سودآوری رساندن پروژه های پژوهشی از عوامل موثر در افزایش سرعت رشد علمی در کشور است، که می توان با فراهم سازی بستری مناسب برای محققان و پژوهشگران در حوزه های مختلف علمی و رسیدگی به پروژه های کلان ملی به آن دست یافت.

پیشرفت علمی و توسعه فناوری موجب پایداری و استواری نظام است

حمیدیه با اشاره به وجود آیین نامه های نادرست ارتقاء اعضا گفت: متاسفانه در کشور به دلیل ناهماهنگی در آیین نامه های مربوطه تنها شاهد رشد و ارتقاء محقق در بعد فردی هستیم به این منظور که وزارت خانه­ ها و دانشگاه ها در کشور خواستار تحقیقات علمی و از آن مهمتر رسیدن به ثروت از طریق خلق فناوری نیستند و تنها به پیشرفت در بعد فردی و انجام تحقیقات بسنده می کنند و در نهایت منفعت عمومی در کشور دچار خلاء خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی، در ادامه به نقش ستاد در حمایت از پروژه های بزرگ تدوین شده با همکاری دانشگاه های مختلف اشاره کرد و افزود: ستاد توسعه علوم و فناوری­های سلول های بنیادی تنها با اعلام فراخوان در ابتدای سال با حجم وسیعی از طرح ها روبرو می­ شد که در این رویه شاهد خلق فناوری و تولید ثروت برای کشور نبودیم.

وی ادامه داد: از این رو ستاد به منظور دریافت پروژه­ های تحقیقاتی چه در سطح ابتدایی و چه در سطع کلان تغییراتی صورت داد و با ایجاد تیم­سازی و پرداختن به کار گروهی توانست بیش از ۲۵ کارگروه را را در ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول­های بنیادی پایه ­گذاری کند تا در غالب طرح­های کلان ملی (پروژه های کلان) به استفاده از فناوری­ها در سطح ملی بپردازد.

فعالیت های پژوهشی باید به مرحله سودآوری برسد

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول­های بنیادی معاونت علمی با اشاره به تعداد کثیری از  اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها بیان کرد: به طور حتم با به کار گیری پتانسیل اعضای هیئت علمی در دانشگاه­ها میتوانیم شاهد ایجاد شرکت­های دانش ­بنیان و در نهایت کمپانی ­های عظیم در زمینه­ های صنعتی پزشکی و دیگر حوزه ­های علمی باشیم و در تبدیل چرخه علم به ثروت نقش بسزایی را ایفا کنیم.

حمیدیه با بیان اینکه در نظر گرفتن اهداف کلان برای پروژه­های تعریف شده لازم و ضروری است گفت: اگر بتوانیم برای پروژه های تعریف شده اهداف کلان در نظر بگیریم و کار را از حالت جزیره ای و رها سازی در بخش های ابتدایی بیرون آوریم میتوانیم به سوداوری در حوزه کلان ملی دست یابیم.

وی افزود: برای تهیه یک محصول و خلق فناوری به طور حتم محققان و پژوهشگران تک به تک نمی توانند موفق عمل کنند به همین منظور ستاد با رویکرد گردهمایی محققان در حوزه های مختلف علمی از جمله علوم پایه، پزشکی و زیست شناسی و همچنین رشته های صنعتی به انجام کارهای بزرگ در غالب پزوژه های کلان پرداخته و سعی در خلق فناوری و در نهایت بهبود چرخه تبدیل علم به ثروت برده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X