ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ژئوپليتيك فضای مجازی: چالشها و محورهای همكاری هند و آمريكا

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- مهدي پورحسنی: هند به عنوان يكي از كشورهاي پيشرو در عرصه فضاي مجازي درسال 2002 در قالب نشست سايبري هند-آمريكا همكاري هاي خويش را با ايالات متحده آغاز نمود.

درسال 2011 دو كشور يادداشت تفاهمي را براي گسترش همكاري ها و تبادل به موقع اطلاعات بين سازمان هاي دوكشور ايجاد نمودند.

اين يادداشت تفاهم زمينه اي را براي تبادل اطلاعات و همكاري بين دو كشور فراهم نمود. اين كشور درجريان اجلاس آيكان 53  كه در سال گذشته برگزار شد هند از موضع ايالات متحده در خصوص رويكرد چند ذينفعي در راهبري اينترنت دفاع نمود.

از ديگر محورهاي  همكاري دو كشور در خصوص امنيت فضاي مجازي به ابتكاراتي مانند مطالعه مشترك بر روي قوانين مديريت امنيت اطلاعات فدرال آمريكا توسط موسسه ملي استانداردها و تكنولوژي آمريكا و دپارتمان فناروي اطلاعات هند، گفتگوهاي فناروي اطلاعاتي وارتباطاتي هند و آمريكا براي افزايش رشداقتصادي، تجارت و سرمايه گذاري در بخش فناروي اطلاعات وارتباطات مي توان اشاره نمود.

اين نشست ها درتلاش است نسبت به افزايش تجارت در سرويس هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات و كالاهايي كه در خصوص امنيت سايبري استفاده مي شوند مبادرت ورزند.

ازطرف ديگر دو كشور در خصوص  برنامه نظارتي بين المللي آمريكا تحت عنوان طوفان سايبري با يكديگر همكاري مي نمايند در اين برنامه نمايندگاني از سرت هند (تيم مقابله با حوادث رايانه اي) مشاركت دارند.

همچنين دو كشور همكاري هايي را در جهت توسعه هنجارها و رفتارها در فضاي مجازي دارند كه نتايج آن در گزارش گروه كارشناسان سازمان ملل متحد درحوزه امنيت اطلاعات منعكس مي گردد.

در اكتبر سال 2015 روزنامه اكونوميك تايمز هند گزارشي را مبني بر همكاري دفتر اف بي آي آمريكا و دفتر تحقيقات جنايي هند براي كاهش زمان درخواستي ارائه اطلاعات و شواهد اينترنتي بين دوكشور منتشر نمود و در اين گزارش از اعلام آمادگي ايالات متحده براي كاهش زمان ارائه شواهد اينترنتي كه در سرورهاي ايالات متحده وجود دارد تاكيد شده است.

بنابر اين به نظر مي رسد دو كشور در حوزه فضاي مجازي همكاري هاي گسترده اي را  با يكديگر دارند. ولي اين همكاري ها داراي چالش هايي نيز هست در حالي كه هند ظرفيت سازي و توسعه تحقيقات را به عنوان يكي از اهداف مهم همكاري هاي دوجانبه با ايالات متحده در نظر گرفته است ولي براي  ايالات متحده حمايت از شركت هاي آمريكايي از اولويت بيشتري برخوردار است.

بنابر اين در نشست هايي كه براي تبادل تجربيات بكار مي رود در طرف آمريكايي اين تفكر وجود دارد كه ارائه اطلاعات ممكن است به ضرر منافع ملي آمريكا و شركت هاي آمريكايي تمام شود.

از طرف ديگر ايجاد فرماندهي سايبري در وزارت دفاع آمريكا نشان دهنده اين است كه اين كشور در پي هماهنگ كردن و همگرا نمودن قابليت هاي گوناگون سايبري در جهت اهداف تهاجمي است در صورتي كه به نظر مي رسد رهيافت هند بيشتر خلع سلاح سايبري و امنيت فضاي تبادل اطلاعات است.

از طرف ديگرسال گذشته كشور هاي عضو سازمان همكاري هاي شانگهاي با عضويت دائم هند در اين سازمان موافقت نمودند. عضويت دائم هند در اين سازمان ممكن است باعث نزديك شدن نسبي مواضع اين كشور در موضوع حكمراني اينترنت به موضع چين و روسيه مبني بر حاكميت ملي و نقش پررنگ تر دولت ها در راهبري اينترنت شود اين موضع قبلا در اجلاس (نت مونديال برزيل) توسط هند اعلام شده بود موضعي كه با حمايت آمريكا از رويكرد چند ذينفعي در راهبري اينترنت فاصله خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده