ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حفاری 210 متر از تونل قطار شهری در زیر رودخانه کارون

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری اهواز از حفر 210 متر از تونل قطار شهری در عرض 300 متری رودخانه کارون خبر داد.

عباس هلاکویی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به وضعیت حفر تونل قطار شهری اهواز در زیر رودخانه کارون اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی اتصال تونل‌ها، عبور از زیر رودخانه کارون از ساحل شرقی به سوی ساحل غربی بوده است و حساس‌ترین بخش حفاری، از فرودگاه تا خیابان نادری آغاز شده و سپس به سوی رودخانه کارون رفته است. عبور از رودخانه یکی از سخت‌ترین اقدامات حفاری است.

وی افزود: اکنون 210 متر از عرض 300 متری رودخانه کارون حفاری شده است و حدود 90 متر باقی‌مانده تا حفاری از آب خارج شود و به خشکی برسد؛ همچنین عمق حفاری در زیر رودخانه کارون 35 متر است در‌حالی‌که در مسیر حفر تونل از فرودگاه تا خیابان نادری، عمق حفاری 17 متر بوده است.

مدیر‌عامل سازمان قطار شهری اهواز ادامه داد: دلیل حفر تونل در زیر رودخانه کارون با عمق 35 متر به این خاطر است که برای نخستین‌بار در زیر رودخانه اقدام به حفر تونل می‌شود و ممکن است اتفاقاتی خارج از پیش‌بینی رخ دهد که تا حدودی ناشناخته است؛ همچنین فشار آب، کنترل دستگاه حفاری را تا حدودی سخت می‌کند.

وی گفت: بر این اساس در یک اقدام هماهنگ با پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز مقرر شد که از سه کارشناس خارجی جهت انجام کارهای حساس پروژه قطار شهری اهواز دعوت شود تا با همکاری آن‌ها و پایش کار به‌صورت ماهانه بتوان حفاری زیر رودخانه کارون را با موفقیت انجام داد.

هلاکویی بیان کرد: در حال حاضر حدود 250 متر از ساحل رودخانه عبور شده و در صورت حفر 120 متر دیگر در مدت زمان 15 تا 20 روز آینده، می‌توان از آب عبور کرد و به خشکی رسید که حساسیت کار در خشکی کمتر خواهد شد.

وی با اشاره به ریسک‌ها و خطرات موجود حفاری تونل در زیر رودخانه کارون، اظهار کرد: تنوع جنس خاک، وجود لایه‌های ریزشی، لایه‌های ماسه‌ای آبدار، محدودیت‌های اجرایی، شیب‌ها و نیز فشار آب ازجمله ریسک‌های حین حفاری در زیر رودخانه کارون است که با فعالیت 120 نیروی فنی با موفقیت کنترل شده و تاکنون سه چهارم تونل در زیر کارون حفاری شده است.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز گفت: پس از اتمام حفر این تونل، دستگاه حفار شماره 2 جهت حفر تونل دوم با فاصله 12 متری از تونل اول، به سمت جنوب کار خود را آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام

برچسب : اهواز ، قطار شهري

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده