ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعطیلی یا رکورد دو سوم واحدهای تولیدی کشور طی 10 سال اخیر

استاندار همدان گفت: نزدیک به دو سوم واحدهای تولیدی کشور در هشت تا 10 سال گذشته تعطیل شده یا زیر 40، 30 و 20 درصد کار و تولید داشته‌اند در حالی که کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی ظرفیتها و موقعیت‌های بسیاری دارد و می‌توانسته بسیار موفق‌تر از این عمل کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، محمدناصر نیک‌بخت در آئین افتتاحیه نخستین نمایشگاه تخصصی و همایش اقتصاد و سرمایه همدان اظهار کرد: در سالی که تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گرفته است باید از برگزاری همایش‌های غیرضروری اجتناب کنیم و در وادی عمل گام‌های جدی برداریم.

وی افزود: این همایش در جهت تنویر افکار عمومی و سرمایه‌گذاران برگزار شده است. همچنین همایشی با سرمایه‌گذاران همدانی مقیم پایتخت در تهران برگزار خواهد شد که امیدواریم زمینه جذب سرمایه‌گذاران همدانی مقیم تهران و سرمایه‌گذاران تهرانی را فراهم آورد.

استاندار همدان با بیان اینکه کشور ایران مشابه یک قاره است که برای اجرای برنامه‌های اقتصادی، توسعه‌ای و پیشرفت ظرفیت‌های بسیاری دارد، تصریح کرد: دولت‌ها به ویژه دولت تدبیر و امید، توسعه اقتصادی، نجات اقتصاد کشور، حمایت و کمک به اقتصاد را در اولویت برنامه‌های خود داشته و دارند، به ویژه در سال جاری که به سال اقدام و عمل در عرصه اقتصاد نام گرفته این امر شدت یافته است.

وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری در نامگذاری سال‌ها و در مناسبت‌های مختلف و مقاطع متعدد، بارها به مسائل اقتصادی و توسعه‌ای کشور تاکید کرده‌اند اما متأسفانه می‌بینیم در طول سال‌های گذشته نه تنها اقتصاد به جایگاه واقعی نرسیده بلکه رکود، عدم پیشرفت، غیرفعال شدن و تعطیلی را در صحنه‌های اقتصادی کشور شاهد هستیم. در استان هم هنوز به جایگاه اقتصادی واقعی دست پیدا نکرده‌ایم.

اقتصاد نفتی و دولتی، علت بیماری اقتصاد کشور است

وی اظهار کرد: اقتصاد نفتی و اقتصاد دولتی، علل بیماری اقتصاد کشور است و در واقع تمام مشکلات واحدهای تولیدی به تحریم مربوط نیست، اگرچه تحریم زنجیر به پای تولید کشور زده بود اما نمی‌توان تمام مشکلات اقتصادی کشور را به تحریم ربط داد.

نیک‌بخت با بیان اینکه پرداخت یارانه‌ها با افزایش نرخ حامل‌های انرژی در واحدهای تولیدی همراه بوده است، گفت: 30 درصد درآمد حامل‌های انرژی باید به تولید برای جبران هزینه‌های جدید پرداخت شود اما چنین اتفاقی هرگز نیفتاد و در حالیکه سود تولید متعادل و متعارف 15 درصد است، انتظار داریم با بهره 20 درصدی تسهیلات بانکی گره از کار تولیدکنندگان گشوده شود و به رونق برسند.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد در تمام این کشور یک استان را پیدا کنید که بیشتر از شعار و حرف کار کرده، استان همدان است که راه‌اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری و مبنا قرار دادن همایش سرمایه‌گذاری براساس اقتصاد مقاومتی نمونه آن است.

وزارت اقتصاد برای جذب سرمایه‌گذار به همدان اقدامی نداشته است

استاندار همدان با اعلام اینکه یکی از وظایف وزارت اقتصاد و دارایی معرفی سرمایه‌گذار به استان‌های کشور است، بیان کرد: صدور جواز تاسیس در همدان تنها نیم روز زمان می‌برد و این موارد همه در جهت جذب سرمایه‌گذار است اما وزارت اقتصاد و دارایی تا کنون برای جذب سرمایه‌گذار به استان همدان، اقدامی نداشته است.

برجام به‌ تنهایی مشکلات اقتصادی کشور را حل نخواهد کرد

وی تشریح کرد: برجام به‌ تنهایی مشکلات اقتصادی کشور را حل نخواهد کرد اما حالا که برجام به فرجام رسیده است و درهای بسته کشور و زنجیره‌های ایجاد شده در پای تولید باز شده، باید جمیع اعضای موثر در تولید، اشتغال و اقتصاد با یکدیگر هماهنگ شوند که خوشبختانه این هماهنگی در استان وجود دارد و باید در پایتخت نیز هماهنگی‌های لازم ایجاد شود.

نیک‌بخت با بیان علاقمندی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به حضور در عرصه‌های سرمایه‌گذاری کشور تصریح کردد: تضمین بازگشت سود و سرمایه بخش خصوصی که توسط ایران عملی شده، بهترین علت برای جذب و ورود سرمایه‌گذاران است البته باید دیگر شرایط نیز محقق شود.

استاندار همدان عنوان کرد: این همه تلاش برای به نتیجه رساندن برجام، با هدف تسهیل اقتصاد گره‌های اقتصادی در داخل کشور بود تا با حل مشکلات تحریم‌ها بتوانیم در داخل رونق ایجاد کنیم، اگرچه زنجیر تحریم‌ها برداشته شد اما بندهای داخلی همچنان پابرجاست.

هیچ یک از بانک‌های ما تولیدمحور نیستند

وی ضمن تأکید بر تسهیل کار تولیدکنندگان گفت: هیچ یک از بانک‌های ما تولیدمحور نیستند، مگر با سود 20 تا 23 درصد می‌شود تولید کرد و ادعا داشت بانک‌ها تولید محورند؟

استاندار همدان با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌نگر است، تصریح کرد: باید با تقویت طرفیت‌های داخل سعی کنیم به رونق اقتصادی برسیم و این ممکن نیست مگر با حمایت همه از بخش خصوصی و تولید و این دولت به دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی است چراکه بدون اقتصاد مقاومتی کشور آسیب‌پذیر است اما وقتی از درون خود را مقاوم کرده و محکم کنیم در برابر تکانه‌های اقتصادی دنیا مقاوم خواهیم شد.

وی با اعلام اینکه در زمینه ابلاغ بخشنامه جدید در راستای پرداخت تسهیلات بانک‌هایی که همکاری نکنند باید اعلام شوند، گفت: مدیر سابق بانک کارآفرین همدان به سبب عدم پرداخت معوقات توسط واحدهای تولیدی در زندان است و این خلاف بخشنامه مذکور است؛ بنابراین اگر بانک کارآفرین این مشکل را حل نکند مردم قطعا سپرده‌های خود را از بانک خارج می‌کنند و از سرمایه‌گذاران نیز خواسته می‌شود تا سرمایه خود را از این بانک خارج کنند، چرا که شخصا تاب حضور این پیرمرد را در زندان ندارم آن هم در حالیکه تنها گناه او تعویق اقساط تولیدکنندگان است بنابراین اگر از تولیدکننده به درستی حمایت شود دیرکرد پرداخت معوقات صورت نمی‌گیرد و کسی هم مجبور به تاوان دادن بیجا نخواهد بود.

70 درصد سپرده‌های مردم در بانک‌های خصوصی است

نیک‌بخت اظهار کرد: بانک‌های دولتی در راستای حمایت از تولید گام‌های اساسی برداشته‌اند اما 70 درصد سپرده‌های مردم در بانک‌های خصوصی است و این بانک‌ها باید تولیدمحور شده و از طرف سود بانکی پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی را اصلاح کنند.

وی با بیان اینکه پنج یا شش کشور پس از برگزاری همایش سرمایه‌گذاری فعالیت خود را در همدان آغاز کرده‌اند، یادآور شد: سرمایه‌گذاران خارجی از کشورهای ایتالیا، ژاپن، کره و چین در همدان سرمایه‌گذاری مستقیم داشته‌اند و در همین راستا انتظار می‌رود وزارت اقتصادی و دارایی که نقش عمده در اجرای اقتصاد مقاومتی دارد، بتواند همراهی و تعامل لازم را در راستای اجرای سیاست‌های اقتصادی داشته باشد.

نیکبخت با بیان اینکه امسال لایجه بودجه‌ای که ارائه شد نشان از کاهش سهم نفت دارد و از طرفی مشارکت دولت در سرمایه‌گذاری‌ها کم شده است، خاطرنشان کرد: درست است که اصل 44 و واگذاری تصدی دولت در پنج سال گذشته به خوبی اجرا نشد، از یک بخش دولتی گرفته و به بخش نیمه‌دولتی واگذار شد اما دولت خود تصمیم دارد تا تصدی‌گری دخالت در اقتصاد را کم کرده و اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی با بیان اینکه با روحیه‌ای که دولت یازدهم دارد دیگر شاهد رویش بابک زنجانی‌ها نخواهیم بود، تصریح کرد: یک خطا، اشتباه و خیانتی در بیمه مرکزی در این دولت شکل گرفت که با تاکید دولت و فشار وزیر امور اقتصادی می‌بینیم که رئیس بیمه مرکزی استعفا کرده است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده