ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تحقق رشد اقتصادی با تک نرخی کردن ارز

عضو اصلی هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی گفت: افزایش رشد اقتصادی با تک‌نرخی کردن ارز محقق می‌شود.

محمدعلی چمنیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با تاکید بر اینکه تا پایان سال رشد اقتصادی بیشتر از 5 درصد محقق نخواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین کارهایی که دولت باید برای تحقق رشد اقتصادی انجام دهد تک‌نرخی کردن ارز است.

وی با بیان اینکه دولت اعلام کرده تا پایان سال نرخ ارز آزاد می‌شود، ادامه داد: در شرایط فعلی با توجه به درآمدها و ذخیره‌های ارزی و اینکه هنوز پول‌های بلوکه شده ایران در خارج به کشور باز گردانده نشده نمی‌توان امید داشت که تا پایان سال تک‌نرخی کردن ارز اتفاق بیافتد، این یکی از موانع شکوفایی اقتصادی است، پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی امسال به یمن افزایش تولید یا قیمت نفت به 4 الی 5 درصد برسد.

عضو اصلی هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی در خصوص نرخ بیکاری و تغییرات آن تا پایان سال افزود: با اینکه مدتی از سال جدید گذشته هنوز رکود اقتصادی بر بازار حاکم است و مشکلات کارگری از جمله تعطیل شدن کارخانه‌جات مشاهده می‌شود. باید به فکر سرمایه در گردش بنگاه‌ها بود و این مساله را جدی‌تر گرفت، اما لازم به ذکر است که مشکلات کارگری تنها با سرمایه در گردش نیز رفع نخواهد شد.

چمنیان با اشاره به اینکه رکود حاکم بر بازار در کشور بسیار سنگین شده و نرخ بیکاری افزایش داشته است، تصریح کرد: تاکنون اثرات مثبتی که انتظار می‌رفت اجرای برجام به همراه داشته باشد مشاهده نشده است. امید فعالین اقتصادی از بین رفته شاید هم آن‌ها انتظار زیادی داشتند و این مساله را بد عنوان کردند. هر چند تغییراتی حاصل شده است؛ به طور مثال بانک‌های اروپایی باز شدند اما تاکنون تنها حجم کوچکی از موانع رفع شده است.

وی در خصوص احتمال کاهش نرخ بیکاری در سال جاری بیان کرد: با توجه به اقدامات و فعالیت‌هایی که وزارت صنایع در جهت ارائه تسهیلاتی به بنگاه‌ها انجام داده است می‌توان انتظار داشت گره‌های کور معضل بیکاری تا حدی باز شود و سرمایه در گردشی در اختیار واحدهای نیمه تعطیل و یا تعطیل قرار گیرد. اگر این اقدام به درستی صورت گیرد می‌توان پیش‌بینی کرد که تا حدودی بنگاه‌های اقتصادی فعال شوند. اما میزان این تغییر قابل توجه نخواهد بود.

عضو اصلی هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اگر دولت معمای تک‌نرخی شدن ارز را حل کند یک قدم مهم در راستای افزایش رشد اقتصادی برداشته است این اقدام سبب می‌شود نسبت تولید داخل به واردات افزایش داشته و حتی میزان صادرات نیز بیشتر شود. دولت اعلام کرده که در شش ماهه دوم سال این تغییر محقق خواهد شد.

چمنیان در خصوص تاثیر اجرای برجام و تصویب قراردادهای بین‌المللی عنوان کرد: یکی از تاثیرات برجام که مشاهده شده اما ما شاید آن را به عنوان تاثیر نمی‌بینیم ثبات نرخ‌هاست. قاعدتا اگر برجام نبود نرخ بیکاری بیشتر شده و نرخ رشد اقتصادی نیز منفی شود. اما تاثیراتی که به بهبود وضعیت منجر شود هنوز دیده نشده مخصوصا اینکه هنوز دولت نتوانسته اقدامات خود را برای وارد کردن پول خارجی به کشور و تشویق سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران عملی کند.

وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی بعد از رکود معمولا افزایش تورم را به همراه دارد، گفت: دولت نباید تورم را به عنوان خط قرمز خود در نظر بگیرد. یعنی اگر به دنبال شکوفایی اقتصادی در کشور هستیم ممکن است میزان تورم نیز تا حدی تغییر کند. به طور مثال با آزاد شدن و افزایش نرخ ارز به دنبال آن تورم افزایش خواهد یافت.

عضو اصلی هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی افزود: دولت به خاطر اینکه تورم را یک‌رقمی کند ارز را به شدت مورد کنترل قرار داده و این به تولیدکننده و اشتغال فشار وارد می‌کند. نباید تورم را نقطه حساس ببینیم. برای ایجاد شکوفایی در تمام دنیا ممکن است تورم بیشتر شود اما پس از آن کم‌کم به ثبات و تعادل می‌رسد.

انتهای پیام

برچسب : نرخ تورم ، ارز ، رشد اقتصادي

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده