ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پرداخت بهای خرید تضمینی گندم امسال بدون تاخیر است

محمد همتی روز یکشنبه در نشست هماهنگی خرید گندم در خمین افزود: بهای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم مازاد بر نیاز کشاورزان امسال 12 هزار و 700 ریال تعیین شده که این شاخص بهاء از قیمت جهانی بیش از دو هزار ریال فراتر است.
همتی اظهارکرد: این سیاست دولت به منظور حمایت از تولیدکنندگان کشاورزی و تشویق بهره برداران برای افزایش تولید است.
وی بیان کرد: 53 مرکز خرید در سال جاری به منظور خرید تضمینی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان در این استان دایر می شود.
رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی گفت: با توجه به بارندگی مناسب سال زراعی جاری، افزایش سطح زیر کشت گندم آبی و دیم و قیمت مناسب خرید تضمینی، پش بینی می شود که خرید گندم نسبت به مدت مشابه پارسال 30 درصد افزایش یابد.
وی ادامه داد: پارسال 160 هزار تن از 270 هزار تن گندم تولیدی در سطح استان به نرخ تضمینی از کشاورزان این استان خریداری شد.
همتی ادامه داد: خرید تضمینی گندم در نیمه دوم خردادماه در ساوه آغاز می شود و برداشت گندم در شازند به دلیل اقلیم سردسیرممکن است تا اواخر مرداد ماه انجام می شود.
همتی اظهارکرد: گندم تولیدی این استان هر ساله بیش از نیاز مصرف است که مازاد آن به استان البرز و تهران ارسال می شود.
وی میزان گندم مصرفی استان مرکزی در سال جاری را 180 هزار تن عنوان کرد و افزود: بیش از 100 هزار تن گندم تولیدی مازاد بر مصرف است.
رئیس سازمان تعاون روستایی خمین نیز در این نشست گفت: در شهرستان خمین خرید تضمینی گندم از اواخر خرداد ماه از طریق 11 مرکز خرید تضمینی برنامه ریزی شده است.
علی عبدی ادامه داد: 33 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سال گذشته به نرخ دولتی خریداری شد که پیش بینی می شود امسال این میزان افزایش یابد.
رئیس تعاون روستایی خمین بیان کرد: این شهرستان برای ذخیره گندم مازاد بر مصرف کشاورزان، با کمبود انبار مواجه است.
عبدی افزود: پراکنش انبار در این منطقه متناسب با میزان تولید نیست به طوری که در مراکزی نظیر شهر قورچی باشی، چهارچشمه و خلیل آباد ظرفیت انبارها جوابگوی تولید حجم گندم خریداری شده نیست.
رئیس تعاون روستایی خمین توضیح داد: ظرفیت انبار گندم منطقه چهارچشمه 500 تن و شهر قورچی باشی 250 تن است و نیاز است در این مناطق هرکدام انبار مناسب با ظرفیت پنج هزار تن ساخته شود.
مدیر جهاد کشاورزی خمین سطح زیر کشت گندم آبی این شهرستان را شش هزار و 200 هکتار و گندم دیم هشت هزار و 250 هکتار بیان کرد.
احمد رضا حعفری پیش بینی کرد: از این سطح زیر کشت حدود 35 هزار تن گندم آبی و دیم برداشت شود.
وی اظهارکرد: به دلیل محدودیت منابع آبی شهرستان در چهار سال اخیر، سطح زیر کشت گندم آبی و دیم تغییری نکرده و افزایش نیافته است.
شهرستان خمین دارای 14 هزار خانوار کشاورز است و مهمترین محصولات تولیدی آن گندم،جو، لوبیا، پیاز و سیب زمینی است.
6199/7277/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده