ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

48 کشور دنیا در افغانستان به خاطر خدا نیامدند آمریکا مسئول ناامنی در منطقه است

سید اکبر آغا وزیر دادگستری سابق طالبان وزیر دادگستری سابق طالبان با اشاره به افزایش ناامنی در افغانستان اظهارداشت که آمریکا عامل اصلی ناامنی در منطقه است و حضور کشورهای خارجی نیز برای رضای خدا نیست بنابراین نظامیان غربی باید از افغانستان خارج شوند.

«سید اکبر آغا» وزیر دادگستری سابق طالبان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای تسنیم گفت که طالبان خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان است به همین دلیل در نقاط مختلف این کشور می‌جنگند.

وی ادامه داد که آمریکا عامل اصلی ناامنی در منطقه است و حضور 48 کشور خارجی در افغانستان نیز برای رضای خدا نیست بنابراین نیروهای خارجی باید از این کشور خارج شوند.

سید اکبر آغا که در زمان حکومت طالبان رهبری شاخه جیش المسلمین این گروه را نیز بر عهده داشت در مورد چگونگی تشکیل طالبان خاطرنشان کرد که این گروه، مجاهدانی هستند که پس از بروز مشکلات در افغانستان لازم دیدند تا برای رفع مشکلات این کشور جهاد کنند و در این راه موفق شدند تا بدخشان هم خود را برسانند.

عضو سابق طالبان اظهار داشت که گروه طالبان در حال حاضر برای حل مشکلات به صحنه آمده‌اند و خواستار خروج نیروهای بین المللی به ویژه آمریکا هستند که از اغتشاش و ناامنی در منطقه سود می برند.

وی در پاسخ به این که مسئول قتل و عام مردم بی‌گناه در افغانستان کیست؟ گفت:  جای شک نیست که در افغانستان خارجی‌ها آمده‌اند، نا امنی ایجاد کرده‌اند و طالبان نیز خواستار خروج این نیروهای غربی هستند.

سید اکبر آغا در مورد ارزیابی از روند صلح افغانستان نیز گفت که به این روند خوشبین نیست زیرا دولت و نیروهای غربی هیچ اخلاصی در این زمینه ندارد.

عضو سابق طالبان تنها راه حل برقراری صلح در افغانستان را حضور سیاسی مردم دانست و ادامه داد که هیچ کشور دیگری حتی پاکستان نیز توانایی ایفای نقش مثبت در روند صلح را ندارد.

مسئول سابق گروه جیش المسلمین حکومت سابق طالبان با انتقاد از درگیری‌های داخلی در گذشته این کشور نیز گفت که مشکلات کنونی در گذشته هم وجود داشتند اما چرا سه سیاستمدار بزرگ افغان در گذشته نتوانستند صلح بیاورند؟ دلیلش عدم اعتماد است در نتیجه تنها مردم افغانستان می‌توانند صلح ایجاد کنند و هیچ فرد و کشور دیگری قابل اطمینان نیست.

سید اکبر آغا در ادامه تاکید کرد که هر کسی که در افغانستان به موقعیتی دست یافته پس از مدتی به مردم پشت کرده است بنابراین آنها دیگر قابل اعتماد نیستند.

وزیر دادگستری سابق طالبان در مورد موضع اشرف غنی در برابر طالبان نیز خوشبین نیست.

وی افزود که صحبت‌های اشرف غنی را تأیید نمی‌کنم و تنها به فکر آرامش مردم هستم. در بمباران ها فقط ملت آسیب می‌بیند، بیشتر زندانیان بی‌گناه هستند.

مسئول سابق جیش المسلمین تصریح کرد که ناامنی مشکل مهم افغانستان است که باعث فساد در حکومت نیز شده است.

وی در مورد گروه تروریستی داعش در افغانستان نیز پاسخی نداد.

سید اکبرآغا رهبر گروه جیش المسلمین و وزیر دادگستری سابق طالبان در زمان حکومت این گروه در افغانستان بود. در سال 2004  به جرم ربودن سه کارمند سازمان ملل پس از بازداشت به 16 سال زندان محکوم شد اما در سال 2010 براساس فرمان حامد کرزی، رئیس جمهور سابق این کشور به صورت مخفیانه عفو و از زندان آزاد شد.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده