ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تضادهای حقوقی در برگزاری کنگره حزب حرکت ملی ترکیه

به گزارش پایگاه خبری ملی گازته، خانم «مرال آکشنر» یکی از چهار نامزد احراز مقام رهبری حزب حرکت ملی (ملی گرای ترک) مدعی شد که وزیر دادگستری ترکیه و استاندار آنکارا برای جلوگیری از برگزاری کنگره این حزب برای تعیین رهبر جدید کارشکنی می کنند.
حزب حرکت ملی ترکیه در ماههای اخیر دچار شکاف و انشعاب شده و گروه کثیری از هواداران این حزب با ادامه رهبری «دولت باغچه لی» مخالف دارند و چهار نامزد رهبری این حزب در خواست برگزاری کنگره برای تعیین رهبر جدید حزب حرکت ملی کرده اند.
این در حالیست که روز گذشته یک دادگاه حکم به برگزاری کنگره حزب حرکت ملی داده و اعلام کرده که منع قانونی برای برگزاری کنگره فوق العاده وجود ندارد ولی دو دادگاه محلی دیگر با صدور احکامی با برگزاری کنگره مخالفت کرده اند.
مخالفان عقیده دارند که حزب حاکم قصد کمک به ابقا دولت باغچه لی در مقام ریاست حزب حرکت ملی برای کمک وی به تغییر قانون اساسی دارد.
موضوع اختلافات درون حزبی در حزب حرکت ملی ترکیه درباره گذر به سیستم ریاستی برای دولت ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور می تواند تعیین کننده باشد زیرا وی برای تغییرقانون اساسی و افزایش اختیارات قانونی خود با گذر به سیستم ریاستی به حمایت 13 نماینده این حزب در مجلس نیاز دارد.
از منظر مفاد قانون اساسی ترکیه، تغییر قانون اساسی و گذر از سیستم پارلمانی به نظام ریاستی ملزم به داشتن حداقل 360 رای موافق در مجلس و یا برگزاری همه پرسی با داشتن 330 رای موافق در مجلس است که حزب حاکم ترکیه نتوانسته این تعداد کرسی را به دست بیاورد.
این در حالیست که در آخرین انتخابات عمومی حزب عدالت و توسعه 317، حزب جمهوریخواه خلق 134، حزب دمکراتیک خلقها 59 و حزب حرکت ملی نیز 40 کرسی پارلمان 550 نفره ترکیه را بخود اختصاص دادند.
حزب حاکم برای برگزاری همه پرسی نیز نیاز به آرای 13 نماینده مخالف و متقاعد کردن آنان دارد.
مخالفان دولت ترکیه مدعی هستند که حزب حاکم عدالت و توسعه برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود بخشی از قوه مقننه و شماری از دادستانها و قضات را به کار گرفته است.
خاورم **2010/1275

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده