ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فانی: مدیریت و برنامه ریزی حرف اصلی را در آموزش و پرورش می زند

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا،‌ علی اصغر فانی روز یکشنبه در گردهمایی مشترک مدیران حوزه ستادی و معاونت های پرورشی فرهنگی و مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با بیان اینکه دوران عجولانه حرکت کردن دیگر سپری شده است، اظهار کرد: باید روی همه اقدامات علامت سوال گذاشت و یک بازنگری در هدفگذاری، احصاء چالش و خلق روش های جدید انجام داد.
وزیر آموزش و پرورش که در محل سالن غدیر کانون پرورش فکری سخن می گفت، با اشاره به اهداف اصلی این نهاد که همانا تربیت انسان است، افزود: این گونه باید عنوان کرد که تربیت یعنی ایجاد رفتار نسبتا پایدار در متربی که در حقیقت همان تربیت نسل ها است.
وی اضافه کرد: 13 میلیون دانش آموز سرمایه اصلی آموزش و پرورش است که در کشور تحصیل می کنن؛د نه نفت و گاز منابع دیگر، از این رو تربیت در اولویت قرار دارد و در سند تحول هم بر تربیت متوازن تاکید شده است.
وزیر آموزش و پرورش در تشریح مفهوم تربیت متوازن اظهار کرد: باید توجه کرد که دانش آموز در تمامی 6 ساحت تربیتی مذکور در سند تحول به طور متوازن تربیت شود و گرنه تربیت تک بعدی مشکلی را حل نمی کند.
وی گفت: دانش آموز باید متخلق به اخلاق ایرانی و اسلامی باشد این همان تربیت در ساحت اخلاقی اسلامی است. مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری بارها و همچنین اخیرا در دیدار با فرهنگیان بر اهمیت ادب و اخلاق در دانش آموزان تاکید زیادی داشتند.
فانی افزود: ساحت دوم تربیت اجتماعی سیاسی است. دانش آموز باید بتواند تشخیص دهد و با دیگران تعامل داشته باشد، برقراری رابطه اجتماعی در دانش آموز بسیار مهم است.
وزیر آموزش و پرورش به تقسیم بندی دیگری از اهداف این نهاد در دنیا اشاره کرد و گفت: در این تقسیم بندی هدف آموزش و پرورش چهار نوع تربیت است. آموختن برای دانستن، آموختن برای به کار بستن، آموختن برای زیستن، آموختن برای با دیگران زیستن، که همانا ایجاد همزیستی مسالمت آمیز است.
وی یکی از خلاءهای امروز را تربیت اجتماعی برشمرد و گفت: تربیت اجتماعی قوی نداریم و بچه ها کمتر می توانند تعامل داشته باشند و یکدیگر را تحمل کنند. فعالیت های دانش آموزی در واقع با هدف تربیت اجتماعی سیاسی طراحی شده است.
فانی، سومین ساحت را تربیت زیبایی شناختی و هنری برشمرد و افزود: انسان ذاتا زیبایی را دوست دارد و به هنر علاقمند است، لذا یک سری فعالیت که در معاونت پرورشی و کانون می بینیم با هدف تقویت این نوع تربیت شکل گرفته است. مسابقات فرهنگی و فعالیت های هنری کانون با هدف تربیت هنری و زیبایی شناختی انجام می شود.
وی اظهار کرد: ساحت چهارم تربیت بدنی و تقویت بنیه جسمانی دانش آموزان است. توانمندی جسمانی باید به کمک سایر توانمندی ها بیاید تا دانش آموز به عنوان عنصر موثر در جامعه حضور پیدا کند.
فانی، از تربیت حرفه ای و اقتصادی به عنوان ساحت بعدی نام برد که اقتصاد مقاومتی ناظر بر همین نوع تربیت است؛ یعنی دانش آموز برای ورود به صحنه کار و زندگی حرفه ای آمادگی پیدا کند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: در سند تحول تاکید شده حتی دانش آموزانی که در شاخه نظری تحصیل می کنند؛ باید حرفه ای بیاموزند. البته این موضوع زمان می برد و امکانات نامحدود نیست، ولی در حال شروع هستیم. به عنوان مثال در مدارس شبانه روزی طرح خوداتکایی را شروع کردیم و دانش آموز در کنار تحصیل به تولید می پردازد و عواید آن به خود دانش آموز می رسد. این تربیت اقتصادی باعث می شود دانش آموزان در آینده کارآفرین باشند نه اینکه منتظر استخدام جایی شوند.
فانی، به تربیت علمی و فناوری به عنوان ساحت ششم تربیت اشاره و بیان کرد: باید تربیت متوازن را در همه ساحت های ششگانه تربیتی دنبال کرد. اگر موفق شدیم آن وقت می توان ادعا کرد دنباله روی راه امامی هستیم که در سال 43-42 از شاه وزارت آموزش و پرورش را طلب می کرد.
وزیر آموزش و پرورش به موضوع پیاده سازی دقیق طرح جامع تقویت و تعمیق اقامه نماز در مدارس اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در 55 هزار مدرسه کشور اقامه جماعت انجام می شود که این امر مهم با 18 هزار امام جماعت روحانی و 37 هزار همکار فرهنگی واجد شرایط اقامه می شود.
وی گفت: تا تکمیل نماز جماعت در 105 هزار مدرسه هنوز 50 هزار مدرسه فاصله است، ولی این به سبب کمی دانش آموز در بسیاری از مدارس است. سال گذشته حدود 100 تا 110 مدرسه فقط یک دانش آموز داشتند و امید است این طرح را گسترش دهیم.
فانی، به اهمیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش نیز اشاره کرد و گفت: تحول در سازمان آموزش و پرورش در گرو تحول در نیروی انسانی آموزش و پرورش است. کسی که در دانش آموزان تحول ایجاد کند معلم است، همینطور در کانون پرورشی فکری با بچه ها کار کردن. تمام دغدغه آموزش و پرورش باید توانمندسازی نیروی انسانی باشد.
وی افزود: توانمندسازی و تقویت انگیزه در نیروی انسانی دو برنامه اصلی در آموزش و پرورش است که بدون آنها هیچ تحولی صورت نمی گرفت. بهسازی نیروی انسانی و ارزیابی مستمر آنها باید در دستور کار همه بخش ها از جمله معاونت های پرورشی و کانون قرار گیرد.
فانی، با اشاره به تغییر شرایط روز در محیط های دانش آموزی گفت: امروز شرایط جامعه عوض شده، محیط اطراف دانش آموز با محیط 30 سال پیش خیلی فرق می کند. بعضی از روش ها قدیمی شده و پاسخگوی نیاز کودک، نوجوان و جوان نیست.
وی بیان کرد: تحول اجتماعی، رابطه بین نوجوانان و جوانان، شبکه های اجتماعی و وسایل الکترونیکی ایجاب می کند که تعریف جدیدی از اوقات فراغت و روش های غنی سازی آن داشته باشیم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز کانون و صدا و سیما باید در کنار آموزش و پرورش باشند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بیاید، تاکنون 31 تفاهم نامه با دستگاه های مرتبط امضا کرده ایم که البته در استان ها تعداد این تفاهم نامه ها بیشتر است و همکاری خوبی با سایر نهادها درحال انجام است.
فانی به موضوع هدایت تحصیلی در سال جاری اشاره و افزود: نظام آموزشی 6 - 3- 3 امسال به کلاس دهم می رسد و بچه ها باید رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند و توصیه می شود در توجیه دانش آموزان و خانواده های آنان تلاش شود تا با بصیرت بیشتر به انتخاب رشته اقدام کنند.
فراهنگ**1417**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده