ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی مصداق بارز امر به معروف است

به گزارش ایرنا عباس گودرزی روز یکشنبه در گردهمایی تشکل های مردم نهاد بروجرد در باغ دیده ور این شهرستان افزود: حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و انبیای الهی است و همه باید برای این مهم تلاش کنند.
وی اظهار کرد: خوشبختانه تشکل های مردم نهاد در حوزه های مختلف به ویژه محیط زیست و فضای سبز، اقدامات خوبی در سال های گذشته انجام داده و بدون انتظار مادی به دنبال پیشرفت شهر بوده اند.
منتخب مردم بروجرد در مجلس افزود: هم اکنون ظرفیت های خدادای زیادی در شهرستان بروجرد وجود دارد که استفاده از آنها نیازمند مدیران توانا و مجرب است.
وی با بیان اینکه تشکل های مردم نهاد توانایی و انگیزه بالایی برای پیگیری امور دارند، گفت: با توجه به ناکارآمد بودن برخی از مدیران فعالیت و تسلط تشکل ها بر برخی حوزه ها از خود مدیران نیز بیشتر است.
گودرزی افزود: برخی مدیران ناکارآمد برای رضای خدا و تسکین آلام مردم باید صحنه را ترک و مسئولیت را به دیگران واگذار کنند.
وی گفت: متاسفانه هزینه های زیادی برای برخی از مراسم از جمله ختم و سوگواری در شهرستان بروجرد می شود که با تجمیع آنها می توان گام های خوبی برای توسعه شهر و جبران عقب افتادگی ها برداشت.
منتخب مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی نمایندگان را پل ارتباطی مردم و مسئولان دانست و اظهار کرد: هرجا مردم و دستگاه های اجرایی بروجرد به پشتیبانی نیاز داشته باشند، از هیچ کمکی دریغ نمی شود.
رئیس شورای اسلامی شهر بروجرد نیز در این گردهمایی گفت: متاسفانه در حفظ باغات شهرستان بروجرد مشکلاتی وجود دارد که متولیان باید برای حل این مشکلات راهکار ارائه دهند.
عباس شمس الدینی افزود: فضای سبز بروجرد در سال گذشته 36 درصد توسعه یافته است ولی کافی نیست.
وی اظهار کرد: شهرستان بروجرد برای توسعه نیازمند جذب سرمایه گذار در بخش های مختلف است ولی متاسفانه به دلیل تعامل نکردن مسئولان، سرمایه گذاران فراری شده اند.
وی افزود: با توجه به ظرفیت های خوب طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی شهرستان بروجرد، توسعه صنعت گردشگری باید در دستور کار قرار گیرد.
مسئول انجمن زیست محیطی پیشگامان سبز بروجرد نیز با اظهار تاسف از کم شدن باغ های این شهرستان بواسطه ساخت و سازها گفت: در سال های گذشته حدود 250 هکتار از باغات بروجرد تخریب شده اند.
حسین نصیری افزود: شهرداری بروجرد به رغم مشکلات مالی فراوان، 35 هکتار از باغات را تملک کرده که باغ کبیری، اشتری، قوام، صامت زاده و دیده ور از جمله آنها است و قرار است این باغ ها برای استفاده خانواده ها به بوستان تبدیل شوند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه رکود در بازار ساخت و ساز و مسکن باعث حفظ باغ های شهرستان شده است زیرا افراد سودجو به عناوین مختلف از جمله آتش سوزی و قطع درختان اقدام به تخریب آنها می کنند.
وی کوچ زودهنگام عشایر، مدیریت پسماندهای شهری و نگهداری و حفظ بیشه دالان را از مشکلات شهرستان بروجرد دانست و گفت: خوشبختانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر به استان لرستان برای رفع این مشکلات قول مساعد دادند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد نیز با اشاره به نقش تالاب ها در حفظ جانوران و گیاهان اظهار کرد: تالاب ها به دلیل تنوع بالای گیاهی و زیستی تنها مکانی هستند که پستانداران، آبزیان و پرندگان یک جا در آن جمع می شوند و می توانند از نظر اقتصادی و اقلیمی منافعی به جوامع محلی و روستاهای اطراف برسانند.
مصطفی مصطفی وند افزود: احیای تالاب دالان باعث حضور پرندگان مهاجر در آن می شود که این موضوع نقش مهمی در رونق گردشگری منطقه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه هر هکتار تالاب 10 برابر جنگل ارزش اقتصادی و زیست محیطی دارد، گفت: تالاب ها به عنوان سیستم تصفیه طبیعی آب و تهویه هوا عمل می کنند و باعث تقویت آب های زیر سطحی شوند.
وی اضافه کرد: متاسفانه آب خواری و زمین خواری در اطراف بیشه دالان، این منطقه را به سوی نابودی کشانده است ولی این تالاب با کمک مردم و مسئولان قابل احیا است.
مسئول واحد ترویج اداره منابع طبیعی بروجرد گفت: بحث توسعه پایدار باید در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی ایجاد شود ولی متاسفانه فرهنگ عمومی در این حوزه بسیار پایین است.
امیر ثقلینی با اشاره به ظرفیت های بالای حوزه آثار طبیعی در شهرستان بروجرد افزود: اغلب استان ها به ویژه استان های کویری مانند مرکزی، قم و خراسان توانسته اند با ارایه طرح هایی در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست تسهیلات و کمک های مالی فراوانی از سازمان های بین المللی دریافت کنند ولی در بروجرد با داشتن این همه ظرفیت خدادادی و گونه های گیاهی دارویی هر روز از سرانه منابع طبیعی ما به دلیل فقر و تامین معیشت کاسته می شود.
3031/3022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده