ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رکورد جدید حضور زنان در مجلس ایران، پیام بزرگی دارد خواستار توسعه روابط با ایران هستیم

خانم نذهت صادق، از اعضای حزب حاکم پاکستان ('مسلم لیگ نواز' به رهبری نواز شریف) و به عنوان یکی از فعال ترین نمایندگان زن در پارلمان این کشور، به بهانه شکسته شدن رکورد حضور زنان در مجلس ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، در دفتر نمایندگی ایرنا در اسلام آباد حضور یافت و ضمن ابراز خرسندی از راه یافتن 17 نماینده زن به مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار، به چند سوال نیز درباره روابط دوجانبه و برخی موضوع های منطقه ای پاسخ داد.
در دهمین دور مجلس شورای اسلامی، 17 کرسی در اختیار نمایندگان زن قرار گرفت. این رقم نسبت دوره قبل هفت نفر افزایش نشان می دهد. پیش از این، بیشترین تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی مربوط به مجلس پنجم بود که 15 کرسی آن به نمایندگان زن اختصاص یافت.
پارلمان پاکستان نیز متشکل از مجلس سنا و مجلی ملی است. از مجموع 104 کرسی مجلس سنا، 19 کرسی در اختیار زنان است. مجموع نمایندگان در مجلس ملی هم 271 نفر است که 70 نفر آنان را زنان تشکیل می دهند. به عبارت دیگر، در مجموع 89 نفر از اعضای پارلمان پاکستان را زنان تشکیل می دهند.
این نماینده زن مجلس سنای پاکستان با اشاره به سخنی از 'محمدعلی جناح' بنیانگذار استقلال پاکستان، از این شخصیت بزرگ پاکستان و جهان اسلام نقل کرد که هیچ جامعه و کشوری نمی تواند به پیشرفت و موفقیت های بزرگ دست یابد مگر آنکه زنانش پا به پای مردانش تلاش کنند.
رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان از مجلس هر کشور به عنوان عرصه ای برای فعالیت های موثر زنان برای نقش آفرینی در کمک به اداره بهتر و پیشرفت آن کشور نام برد و ضمن ابراز خرسندی از اینکه در دوره دهم مجلس شورای اسلامی ایران، بیشترین تعداد نمایندگان زن نسبت به دوره های قبلی حضور دارند، آن را نشانه ای از پیشرفت های بیشتر در آینده برای ایران دانست.
این نماینده زن مجلس سنای پاکستان معتقد است که زنان در انجام وظایف و تعهدات خود حتی از مردان هم متعهدتر هستند و با تمرکز و دقت بیشتری به انجام وظایف و تعهدات خود می پردازند.
خانم نذهت صادق با اشاره به ترکیب جدید مجلس ایران دردوره دهم، ضرورت تبادل هیات های پارلمانی میان ایران و پاکستان را مورد تاکید قرار داد و گفت که افزایش تبادل هیات های پارلمانی میان دو کشور سبب تقویت حداکثری روابط دوستانه دو کشور همسایه می شود.
وی تاکید کرد که به ویژه در جهان اسلام، پررنگ تر شدن حضور زنان در هریک از کشورهای مسلمان پیام بسیار مثبت و روشنی برای سایر کشورهای اسلامی و برای تمام کشورهای مدعی حمایت از حقوق زنان به ویژه کشورهای غربی است. یکی از پیام های مهم حضور زنان در عرصه های فعالیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنی و ... در کشورهای مسلمان این است که برخلاف برخی تبلیغات منفی علیه دین اسلام، در این دین هیچ محدودیتی برای زنان حتی در ایفای مهم ترین نقش ها در جامعه وجود ندارد.
خانم نذهت صادق با بیان اینکه در مجلس سنای پاکستان فراکسیونی به نام فراکسیون زنان وجود دارد، گفت: همه نمایندگان زن مجلس فارغ از تمایلات سیاسی، عضو این فراکسیون هستند تا حضور زنان در مجلس موثرتر باشد و این عامل بسیار مهمی برای پیگیری حقوق زنان در یک کشور و تحقق خواسته ها و حقوق قانونی آنان است.

** نیازمند توسعه روابط تجاری با ایران هستیم/ خط لوله گاز در اولویت
رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان با تاکید بر ضرورت تقویت بیش از پیش مناسبات تهران – اسلام آباد گفت: اکنون که ایران دوران پساتحریم را تجربه می کند و موانع برای گسترش مناسبات تجاری با ایران کنار رفته است، پاکستان نیازمند آن است تا از فرصت های همکاری تجاری با ایران به بهترین شکل ممکن استفاده کند و در این میان، اجرا و تکمیل طرح خط لوله برای واردات گاز طبیعی از ایران، یکی از مهم ترین اولویت های پاکستان باید باشد.
این نماینده سنا که عضوی از حزب حاکم پاکستان به رهبری محمد نواز شریف نخست وزیر این کشور است، گفت که نواز شریف تاکید فراوان بر تقویت روابط دوستانه با تمام همسایگان به ویژه توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری با آنها دارد.

** نگاه پاکستان به مناسبات ایران و هند
رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان درخصوص سفر قریب الوقوع 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند به ایران گفت: ایران و هند به عنوان دو کشور مستقل می توانند روابط و مناسبات تجاری دوجانبه خود را داشته باشند و در این میان، پاکستان هم باید به دنبال آن باشد تا از فرصت های اقتصادی و تجاری ایجاد شده در منطقه به بهترین شکل ممکن استفاده کند. یکی از این فرصت ها که پاکستان می تواند از آن بهره ببرد، ظرفیت عظیم انرژی ایران است که می تواند نیاز شدید پاکستان به انرژی را تامین کند.
'حسن روحانی' رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر نیمه نخست فروردین ماه سال جاری به پاکستان، تاکید کرد که ایران تضمین می دهد انرژی برق و گاز مورد نیاز پاکستان را تامین کند.

** بجای فکر کردن به روابط هند با ایران، باید روابط خودمان را با ایران تقویت کنیم
خانم نذهت صادق در ادامه گفت: در شرایط کنونی، دولت پاکستان تمام تلاش خود را برای برپیشبرد اقتصاد این کشور بکار گرفته است و قصد مداخله در روابط میان کشورهای دیگر ندارد. ما نمی توانیم هند را از روابط دوستانه ای که با ایران دارد منع کنم بلکه باید به دنبال آن باشیم که روابط خودمان را با ایران تقویت کنیم و راه های بیشتری برای همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران پیدا کنیم.
وی افزود: بعد از لغو تحریم ها شرایط خوبی برای استفاده از ظرفیت ها تجاری و بازارهای اقتصادی و انرژی در ایران فراهم شده است و کشورهای زیادی از جمله هند هم تلاش دارند از این فرصت بهره مند شوند. پاکستان هم به عنوان کشور همسایه ایران به دنبال توسعه هرچه بیشتر مناسبات تجاری و اقتصادی با ایران است و تلاش می کند از ظرفیت های انرژی ایران برای رفع بحران کمبود انرژی در پاکستان استفاده کند.

** آمریکا به پاکستان بدهکار است
وقتی از رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان درباره تنش های ایجاد شده میان اسلام آباد و واشگتن بر سر ماجرای فروش جت های جنگنده اف-16 به پاکستان سوال شد، وی گفت: فکر می کنم این مسئله در نهایت حل خواهد شد و پاکستان این جنگنده ها را از آمریکا تحویل خواهد گرفت.
وی گفت: بحث های زیادی در این باره در پارلمان شده و سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی نیز چند روز پیش در مجلس سنا حضور یافت و توضیحاتی در این باره ارائه داد.
خانم نذهت صادق بدون اشاره به جزئیات گفت: ما در گذشته کارهای زیاد برای آمریکایی ها انجام داده ایم و گام های زیادی برای آنها برداشته ایم و آنها به خوبی این را می دانند. قبول دارم که فراز و نشیب هایی در روابط پاکستان و آمریکا وجود دارد، اما در مجموع جای نگرانی نیست.
سرتاج عزیز هفته گذشته با حضور در مجلس سنای پاکستان اذعان کرد که روابط اسلام آباد-واشنگتن به ویژه طی سه ماه اخیر دچار تنش های بیشتری شده است.
در همین حال، رضا ربانی رئیس مجلس سنای پاکستان هم در جلسه ای که سرتاج عزیز در آن حضور داشت، به صراحت گفت که روابط پاکستان و آمریکا از تعادل خارج شده و کفه مربوط آمریکایی ها در ترازو روابط دوجانبه، کاملا سنگین تر شده است و همه چیز به نفع آنها است.

** عربستان تدابیر بهتری برای امنیت حجاج اتخاذ کند
خانم نذهت صادق می گوید سال گذشته به همراه خانواده اش در مراسم حج تمتع حضور داشت و از نزدیک شاهد حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام بود. او این حادثه را بسیار ناگوار و غیرقابل تصور توصیف کرد و به عنوان عضوی از حزب حاکم پاکستان که باید ملاحظاتی را در اظهارنظر های خود درباره روابط پاکستان و عربستان رعایت کند، گفت: امیدواریم امسال دولت عربستان تدابیر بهتری را برای امنیت جانی حجاج اتخاذ کند.
وی درباره فاجعه منا نیز گفت که هنگام رخداد فاجعه، آنجا حضور نداشته است و یک ساعت قبل از این اینکه فاجعه منا رخ دهد، اعمال را انجام داده و محل را ترک کرده بود. این نماینده مجلس پاکستان ضمن ابراز تاسف از جان باختن تعداد زیادی از حجاج در این فاجعه، ابراز امیدواری که فجایع مشابه دیگر اتفاق نیفتد.
رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان همچنین اقدام چند ماه پیش دولت اسلام آباد برای میانجی گری میان ایران و عربستان را یک اقدام لازم و ضروری در جهت تلاش برای از بین بردن اختلاف میان کشورهای جهان اسلام دانست و اظهار امیدواری کرد که تنش های میان ایران و عربستان به عنوان دو کشور بزرگ جهان اسلام به زودی حل و فصل شود.
آساق**272**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده