ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امید، وفاق و رونق اقتصادی سه رکن راهبری عقلانی امور در استان مرکزی

سید مهدی مقدسی که به تازگی اعتبار نامه نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دریافت کرده است، بهره گیری از خرد جمعی، شناخت و رصد مستمر مسائل استان و حوزه انتخابیه با حضور فرهیختگان و کارشناسان، فضا سازی مشارکتی برای اثرگذاری همه اقشار در تصمیم سازی و اجرای امور و تغییر نگرش در تامین و پیشبرد طرح های کلان استانی با ظرفیت های غیردولتی را نیاز جدی منطقه و محوریت برنامه های خود اعلام کرد.

س - به عنوان نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب تکلیف اصلی خود را در خانه ملت چه می دانید؟
ج - انتخابات با همه فراز و نشیب ها به پایان رسید و مردم در هفتم اسفند سال گذشته و دهم اردیبهشت امسال با عمل به تکلیف شرعی و ملی خود، از طریق آرا اعلام کرده اند که بر ترمیم نابسامانی های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با تکیه بر رویه اعتدال اصرار دارند و به عنوان منتخب مردم در مجلس دهم بار سنگینی را بر دوش خود احساس می کنم و برای ادای تکلیف از هیچ کوششی دریغ ندارم.
فصل رقابت انتخاباتی پایان یافته و مجمع نمایندگان استان و دو نماینده حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب رفاقت در خدمت را سرلوحه کار قرارداده و برای پیشبرد امور و توسعه استان با همه توان خواهیم کوشید.

س - مهمترین نیاز استان را در شرایط کنونی چه ارزیابی می کنید؟
ج - به اعتقاد اینجانب تقویت همگرایی و وحدت رویه در ارکان تصمیم ساز استان مهمترین نیاز این خطه در برهه کنونی است و می طلبد که در سایه خرد جمعی، برنامه محوری و احساس مسئولیت، ساز و کاری عملی برای تمامی لایه های مدیریتی دولتی و خصوصی، بخش های کارشناسی و خبره و توده مردمی در تقویت همگرایی بر مبنای نیازهای واقعی استان شکل بگیرد.
در ابتدای راه نمایندگی خانه ملت انتظار است که مردم با شناخت و تقویت پیوست های جمعی و ظرفیت های شبکه غیردولتی، گفتمان اثربخشی را در انسجام و همراهی مردم و مسئولان ایجاد و تقویت کنند و این فرصت کارشناسی را برای منتخب خود به وجود آورند که صدای حقیقی حوزه انتخابیه و استان مرکزی در مرجع قانونگذاری باشد.

س - به نظر شما چطور می توان محوریت اجماع و وحدت در استان بود؟
ج - هفت نماینده مجلس دهم در استان مرکزی به مقوله انسجام و همدلی و هم افزایی توان در پیشبرد امور باور قلبی دارند و مجمع نمایندگان استان در این دوره تصمیم گرفته محوریت اجماع و وحدت را به عنوان یک الگو برای سایر بخش ها در استان به نمایش بگذارد. بر همین اساس تفاهمی بین دو نماینده حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب در مجلس صورت گرفته که دفاتر خود را در مکانی مشترک ایجاد کنند و همدلی و همزبانی در مسائل را با نظم منطقی و حمایت قاطع و تمام قد از همدیگر به نمایش بگذارند.چرا که اعتقاد هر دو نماینده بر این است که مطالبات مردمی با شعار و حرف محقق نمی شود و تنها در سایه وحدت می توان چتر حضور مردمی را گستراند و به صورت هماهنگ با مردم و برای مردم حضور اثربخش در مجلس شورای اسلامی داشت.
در همین راستا هفته گذشته در حاشیه همایش فرایند قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی، نشستی با حضور هفت نماینده عضو مجمع استان تشکیل شد و تمامی منتخبان دهم خانه ملت در استان هم قسم شدند که کلام و رفتارشان وحدت آفرین باشد تا در کنار تکالیف قانونگذاری و نظارت، آثار و برکات جمعی نصیب استان مرکزی شود.
از سوی دیگر مجمع نمایندگان استان بر این باورند که رویکرد وحدت و اتفاق باید با سایر مسئولان در حوزه دولتی و خصوصی نیز حاکم شود و به همین منظور نشستی با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، فرمانده سپاه استان، استاندار مرکزی و جمعی از مسئولان منطقه با حضور اکثر منتخبان مجلس دهم تشکیل شده و ضرورت هماهنگی در امور و تعریف واحد از توسعه و نقشه راه واحد مدنظر قرار گرفته است.

س - به نظر جنابعالی چه آثار و برکاتی از وحدت نمایندگان نصیب استان می شود؟
ج - واقعیت این است که اجماع همواره منابع و امکانات را همسو کرده و از هدررفت آن پیشگیری می کند، همراهی و انسجام نمایندگان استان حاکمیت تفکر کلان و همه جانبه بر امور و پیگیری قوی تر مسائل و مشکلات را به دنبال دارد و از طرفی نیز قدرت چانه زنی برای دریافت منابع و امکانات برای منطقه را نیز بیشتر می کند و این چیزی است که استان مرکزی به شدت نیازمند آن است.

س - ساز و کارهای وحدت نمایندگان مجلس را در استان چگونه تعریف کرده اید؟
ج - مهمترین ساز و کار اجماع نمایندگان مجلس دهم در استان ایجاد هسته های مشورتی در شناخت و پیگیری مسائل است. در این دوره مجمع نمایندگان استان قرار است به صورت گردشی در شهرستان ها برگزار شود و در هر نشست همگرایی با کارشناسان و مسئولان آن شهرستان به عنوان سرمایه های فکری و مدیریتی صورت بگیرد و تمامی توجه به رشد و توسعه کلی استان متمرکز شود. مجمع نمایندگان استان به دنبال آن است که الگویی از خرد جمعی با ساز و کارهای اجرایی و پیوست های عملی را برای استان ایجاد کند و بر این مهم اصرار دارد.

س - جنابعالی در برنامه انتخاباتی بر ایجاد اتاق فکر در تمامی حوزه ها و ایجاد شبکه خردگرا تاکید داشتید.در این خصوص توضیح بفرمائید؟
ج - تجارب مدیریتی در رده ها و بخش های مختلف به اینجانب ثابت کرده که ظرفیت اتاق فکر سرمایه ای عظیم در پخته کردن تصمیم ها و پیشبرد امور است، بنابراین با باور قلبی به این مهم مسئله شبکه خردگرا را مطرح کردم و اصرار دارم که در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، فرهنگ و هنر، اجتماعی، زنان، تشکل های غیردولتی، زیست محیطی و حوزه دانش از این سرمایه ارزشمند به درستی و با هدف برای انجام تکالیف نمایندگی بهره ببرم. در این راستا کمیته های تخصصی طراحی شده که موضوعات و مسائل استانی را به صورت مستمر رصد می کنند و در نشست ها خوراک فکری و مشورتی به خادم خود در خانه ملت خواهند داد.
همچنین در رایزنی با دانشگاه اراک اتاق فکری با حضور روسای دانشگاه ها تدارک شده که قرار است در نشست های فصلی بر مبنای سند مساله شناسی و عارضه یابی در کارشناسی امور همراه نماینده خود باشند.
چکش کاری برنامه ششم توسعه به مجلس دهم محول شده و استفاده از ظرفیت اتاق های فکر بهترین فرصت برای حضور موثر و عمیق در ارزیابی موضوعات آن است. از سوی دیگر اتاق های فکر سرمایه ارزشمندی است که در فرایند طرح ها و لوایح قانونی به صورت موضوعی می تواند اثربخشی را افزایش دهد و امکان بررسی همه جانبه با حضور نمایندگان همه اصناف و بخش را فراهم می آورد و کنکاش عمیق را سبب می شود که به باور اینجانب، آهنگ توسعه را شتاب می بخشد.
برای این مهم اتاق های فکر به کلانشهر اراک ختم نشده و کمیته های تخصصی در شهرستان های خنداب و کمیجان نیز پیش بینی شده است و بنا براین گذاشته شده است که صاحب نظران و فرهیختگان به صورت واقعی و عملی در فرآیند قانونگذاری و نظارت امور نقش داشته باشند.

س - برنامه شما برای تسهیل مراجعات مردمی و ارتباط گیری با مردم چیست؟
ج - قصد دارم که دفتر نمایندگی در سه شهرستان حوزه انتخابیه را با رویه کارشناسی و به صورت پاسخگو در کنار دیگر نماینده این مناطق دایر کنم. تدوین برنامه رسانه ای برای بهره گیری حداکثری از ظرفیت رسانه های تصویری، شنیداری و مکتوب به منظور اطلاع رسانی و ارتباط موثر با لایه های اجتماعی در دستور کار است و همچنین با هدف تاکید بر پاسخگویی نمایندگان به مردم بهره گیری از امکانات رسانه ها به ویژه صدا و سیما و خبرگزاری جمهوری اسلامی در برگزاری نشست های فصلی خبری و میزگرد با حضور نمایندگان مردمی و مسئولان سایر بخش ها در اولویت ها و مسائل استانی مورد استقبال اینجانب است.
در راستای تقویت زنجیره فکری و ارتباطی با لایه های مختلف جامعه همچنین درگاه اطلاعاتی اینترنتی در دست طراحی است که تمامی مردم، فرهیختگان و کارشناسان می توانند پیشنهادهای سازنده و نقطه نظرات خود را در آنجا اعلام کنند.

س - دیدگاه شما در خصوص مدیریت شهری و مسائل آن در استان و به ویژه کلانشهر اراک چیست؟
ج - به نظر اینجانب شهر موجودی زنده است چرا که از ساکنان آن اثر می پذیرد و باید ارتباط منطقی بین تمامی ارکان آن برقرار شود تا حس رضایتمندی، آرامش و لذت از زیست شهری و محیط رشد دهنده با امکانات خوب و زیرساخت های لازم فراهم شود.
به نظر می رسد که مدیریت شهری در تمامی استان نیاز به تغییر نگرش اساسی در جذب و جلب منابع مالی و تفکر و ایده های سازنده در توسعه زیرساخت هاست. به عنوان نماینده مجلس خود را یکی از بازوهای حمایتی عملی برای تحقق مدیریت شهری علمی می دانم و معتقدم به جای انتقاد و فرصت سوزی باید تعامل منطقی بین شوراهای اسلامی و سایر بخش ها تقویت شود تا توسعه پایدار در مدیریت شهری جامه عمل بپوشد.
نیاز است شوراهای اسلامی شهرهای استان به ویژه کلانشهر اراک نیروهای قدر علمی و فکری را به سرعت در بدنه شهرداری و کانون های تصمیم ساز مدیریت شهری مستقر کنند تا طرح های اثرگذار و تحول مثبت در مدیریت شهری و خدمات مطلوب با جلب مشارکت حداکثری مردم رقم بخورد.
مدیریت شهری اراک امسال بودجه پنج هزار میلیارد ریالی دارد که 40 درصد آن اعتبارات جاری است و با این حجم منابع نمی توان جایگاه کلانشهری و خدمات بایسته را ایجاد کرد و توقع تحول اصولی در مدیریت شهری داشت. مدیریت شهری و شورای اسلامی باید به جد به دنبال جذب منابع جدید باشد و پیشنهاد می شود که طرح های علمی و جذب منابع را از طریق سرمایه گذاران حوزه خصوصی دنبال کنیم.
مدیریت کلانشهر اراک باید طرح های پرجاذبه تعریف کند که منافع برد - برد برای شهرداری و سرمایه گذار داشته باشد . با مطالعاتی که در حوزه بین الملل و امور شهری دارم و تجربه حضور در اجلاس توسعه سازمان ملل، یکی از دلایل توسعه یافتگی شهرها حرکت منطقی برای جذب سرمایه هاست و این مهم ساز و کار می طلبد.
درحال حاضر شرکت هایی در ایران وجود دارد که محوریت آن ها تامین منابع برای طرح های مطالعاتی حوزه شهری و عمرانی است و استان هایی چون قم، مشهد، تهران اصفهان و حتی ماهشهر از این ظرفیت ها برای توسعه شهری به خوبی و هوشمندانه استفاده کرده اند و انتظار می رود که مدیریت شهری در استان و کلانشهر اراک نیز هرچه سریعتر بر بهره مندی از این امکان بکوشند.
به عنوان نماینده مردم در خانه ملت خود را در کنار مدیریت شهری در پیشبرد امور می دانم و هرگز توپ را به زمین مسئولان این بخش نمی اندازم بلکه انتظار دارم با ایجاد فضای تعاملی و برنامه محوری چهره مدیریت شهری استان را متحول کنیم.
استفاده از ظرفیت اراکی های مقیم کشورهای دیگر و همچنین همشهریان خندابی و کمیجانی که در خارج ایران سکونت دارند و تمایل به اشتراک فکر، طرح های مطالعاتی نو و منابع مالی دارند باید در اولویت برنامه های مدیریت شهری باشد.
در این زمینه راهبری استانداری مرکزی نیز در کنار مدیریت شهری و حضور نمایندگان مجلس ضروریست و باید با برنامه و شناسایی مسایل با تغییر نگرش عمیق وضعیت نامطلوب در حوزه شهری را متحول کنیم.

س - از نظر جنابعالی ساماندهی امور صنعت استان به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور در شرایط فعلی باید چه سویه ای داشته باشد؟
ج - همانظور که می دانید ساماندهی مسائل اقتصادی و رونق تولید داخل راهبر کلان و اولویت دار کشور ترسیم شده که مجلس و دولت باید همسو با هم برای تحقق این هدف بکوشند. وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال قصد دارد که هفت هزار واحد کوچک و کم ظرفیت را برای خروج از رکود در سراسر کشور پشتیبانی مالی کند و از سوی دیگر نیز تزریق منابع مناسب برای فعال سازی ظرفیت های راکد تولید و بهره برداری از سه هزار واحد صنعتی در کشور داشته باشد و انتظار است که تصمیم سازان و مسئولان صنعت و معدن استان با جدیت تمام سهم منابع موثر را برای استان جذب کنند. اصل 44 قانون اساسی با وجود مترقی بودن به بدترین شکل ممکن در استان مرکزی اجرایی شده و پیامدهای مخرب آن در کنار معضلاتی که در نابسامانی های اقتصادی و تحریم ها در چند سال اخیر حادث شده، همگی بحران های جدی در حوزه صنعت استان ایجاد کرده است و اکنون می طلبد با اتاق های فکر فعال و عارضه یابی علمی و منطقی در ترمیم جراحات این بخش گام برداریم.
به عنوان منتخب مردم اعتقاد دارم که حل مشکلات صنعت استان با شعار امکان ندارد باید با حضور سهامداران، مدیران صنعتی، مسئولان و نمایندگان پای کار بود و اقدام های اساسی و زیرساختی در گره گشایی از مشکلات انجام داد.

س - ارزیابی شما در خصوص مسائل روستایی استان چیست؟
ج - استان مرکزی ظرفیت های متعددی در حوزه روستایی دارد که مغفول مانده است. قوانینی که به درستی اجرا نشده و یا فرصت اجرا نیافته است که از جمله آن می توان به بیمه روستائیان اشاره کرد. به نظر اینجانب مهمترین مسئله در توسعه روستائی در کنار ارائه خدمات، ایجاد و تقویت زیرساخت های اشتغالزا و بهبود معیشت ساکنان آن است چرا که اگر این مهم اتفاق بیفند می توان انتظار مهاجرت معکوس داشت در غیر این صورت آهنگ مهاجرت و پیامدهای مخرب اقتصادی و اجتماعی آن هر روز تندتر خواهد شد.
یکی از اولویت هایی که باید به موضوع بحث اتاق های فکر استان با حضور نخبگان و مسئولان گذاشته شود، تجارب موفق دنیا در ایجاد مشاغل خانگی و کوچک است و نیاز است که به سرعت الگوی بومی و نقشه راه مهارت آموزی تا تولید ثروت در زنجیره مشاغل کوچک در مناطق روستائی استان ترسیم شود.
البته همانطور که دولت به درستی تشخیص داده تولید ثروت و شغل از مرجع ظرفیت های گردشگری نیز نباید در روستاها مورد غفلت واقع شود و در این خصوص باید به رویکرد منطقی رسید.

س - به عنوان نماینده مجلس مهمترین شاخص برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را در استان چه می دانید؟
ج - همانطور که گفتم ایجاد ارتباط هدفمند در لایه های مختلف جامعه از پایین ترین سطح تا رده های تصمیم ساز با هدف اثرگذاری بر تصمیم و احساس تعلق در پیشبرد امور را مهمترین نیاز استان می دانم که این مهم برای تحقق برنامه های 24 گانه اقتصاد مقاومتی شرط لازم است. رویکرد درون زا به اقتصاد و ترمیم چالش های فرهنگی و اجتماعی و همچنین باروری حوزه های پژوهشی و دانش بنیان، کاهش هزینه ها و ترغیب عمومی به تولید داخلی و گفتمان فرهنگی و در پی آن ساز و کار عملی می طلبد که با محورهای استانی از مرحله تئوری به عمل تبدیل شود. نیاز است که در سایه وفاق ابتدا با مشارکت همه بخش ها به تعریف واحد از مسئله شناسی، نیازهای واقعی و مطالبه گری استان در تمامی ابعاد برسیم و بعد بر مبنای نقشه راه هدایتگری این مهم را در هر رده و حوزه ای که هستیم پی بگیریم و این همان مسیر عقلانی است که مردم با آرایشان در انتخابات به آن صحه گذاشتند.

س - نگاه شما به مقوله فرهنگ و هنر چیست؟
ج - استان مرکزی یکی از کانون های دانایی و پرورش نخبگان فکری و تاریخ سازان است و این مهم بیانگر جایگاه و اهمیت حوزه فرهنگ و هنر در این منطقه است. در نشستی که با هنرمندان برگزار شده تفکر تصمیم سازی مشارکتی با حضور مردم و برای مردم بیان شده است و اعتقاد بر این است که توسعه متوازن وقتی رخ می دهد که همه بخش ها با هم حرکت کنند ، لذا غفلت از فرهنگ و هنر جبران ناپذیر است و باید در الگوی توسعه متوازن به این بخش با توجه به وزن آن فضا داده شود و آمادگی کامل وجود دارد که موضوعات و چالش های این بخش در قالب اتاق های فکر دنبال شود و هر جا نیاز به حمایت قانونی و یا پیگیری خاص است با نگاه کارشناسی دنبال شود و این مهم برای سایر بخش هانیز مد نظر است.

س - استان مرکزی در حوزه فضاهای بهداشتی و در مانی با فرسودگی مواجه است که اثرات آن خود را در کیفیت درمانی و خدمات نشان می دهد برای این مهم چه تدبیری دارید؟
ج - به نظر اینجانب انسان سالم محور توسعه پایدار است و از این منظر حوزه بهداشت و درمان و خدمات آن بسیار اهمیت دارد. با توجه به در پیش بودن سفر ریاست جمهوری و هیات همراه به استان می طلبد که انتظارت و نیازهای استان به صورت واقعی و شفاف پیش از سفر از سوی مسئولان استانی و شهرستانی پرداخته شود و از طریق نشست های کارشناسی بهترین راهکارها برای پیگیری اثربخش در این سفر ارائه شود. حوزه بهداشت و درمان و در پیشانی آن نوسازی بیمارستان های ولیعصر (عج) ، بیمارستان خنداب و طرح توسعه بیمارستان آیت الله خوانساری باید به درستی مسئله شناسی شده و نیازها با دقت از سوی وزارتخانه و استان راهکار عملیاتی بگیرد تا در سفر به نتیجه برسد.
از نظر من در سفر رئیس جمهوری همه چیز گرفتن منابع اعتباری نیست بلکه باید راهکارهای برون رفت از مشکلات نیز در قالب مصوبات اجرائی تنظیم و راهبری شود تا بتوان مسیر صحیح در گره گشایی از مشکلات و پیشبرد امور را در بخش بهداشت ودرمان و سایر طرح ها در بخش های مختلف دنبال کرد.

س - به عنوان سئوال پایانی انتظار کلی خود را از مجموعه استان و نمایندگان بفرمائید؟
ج - انتظار من از مجموعه استان و نمایندگان مجلس این است که، قانونگرایی و برنامه محوری را در تمامی امور تسری دهند و به دنبال تقویت ارتباطات در لایه های مختلف استان در راستای اهداف کلان و مشترک باشند. به عنوان نماینده مردم همه کوششم را می کنم که تکلیف نمایندگی را به شکل واقعی انجام دهم و از سایر نمایندگان نیز انتظار دارم همانطور که هم قسم شده اند در چهار سال مسیر پیش رو اخلاق، تعهد و وجدان کاری را سرلوحه کار خود قرار دهند تا وفاق در استان قوت بگیرد.
6013/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده