ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ديپلماسی ما بايد حامل ارزش های دفاعی كشور باشد

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در همایش فرهنگ دفاعی که صبح امروز در سالن همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: اساسا همانگونه که رهبر عزیز ما در کلام بسیار فشرده، اما عمیق خود فرمودند «دفاع جزئی از هویت یک ملت است»

وی افزود: فرهنگ مجموعه نظام ارزش ها، باورها، اعتقادات، الگوهای رفتار و فضائل تفکر و اندیشه یک جامعه را شکل می دهد و یکی از مهمترین عناصر حیات هر ملت محسوب می شود.

جانشین فرمانده کل سپاه، فرهنگ را روح یک جامعه دانست و ادامه داد: هر جامعه، دارای یک کالبد هندسی و جسم مادی است که البته بخشی از بزرگی و عظمت یک ملت محسوب می شود، اما آنچه بیش از آن نشانگر بزرگی، شکوه و عظمت یک ملت است، روح، تفکر، ذهنیت و قلب یک جامعه است؛ قلب و ذهن، عظمت و بزرگی یک جامعه را شکل می دهد.

سردار سلامی در ادامه تصریح کرد: امروز اگر در ادبیات سیاسی دنیای غرب با این مسئله که چگونه آمریکا می تواند قلب و ذهن جهان را تسخیر کند، مواجه می شوید، نشان دهنده تفکر، احساس، عاطفه و آرزوی یک ملت است. خدا، قلب را مرکز تفکر قرار داده است.

وی ملت هایی که قلب و ذهن خود را با قلب و ذهن بیگانه پیوند زده اند را فاقد ارزش های مستقل عنوان کرد و گفت: فرهنگ آنها در فرهنگ بیگانگان ادغام شده و فاقد حیات انسانی هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: جداسازی جسم یک جامعه از ذهن او یک راهبرد فرهنگی کشور مهاجم است و استکبار به دنبال جداسازی ذهن ملت ها از جسم آنها است و این یعنی استعمار، وابستگی فرهنگی، ذهنی، عقلی و در نهایت یعنی مرگ یک ملت.

سردار سلامی با بیان اینکه این زندگی بیشتر شبیه به یک زندگی حیوانی و نباتی است و انسانی نیست، خاطرنشان کرد: علائم حیاتی یک ملت در استقلال همه جانبه آن تعریف می شود و فرهنگ، نشان واقعی آن است.

وی پاسداشت ارزش های فرهنگی یک جامعه را به مفهوم حفظ حیات آن جامعه عنوان کرد و گفت: این موضوع برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ زیرا ما حیات ملی خود را آموزه های قرآن عظیم شکل می دهیم.

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: فرهنگ دفاعی ما از درون گذرگاه های سختی از تاریخ نزدیک عبور کرده است؛ از درون ثبات قدم ها، خودباوری ها، اعتمادبه نفس ها و در نهایت از درون جاده نورانی جهاد. از درون فشارهای ویرانگر و تحمل رنج ها و مصیبت‌ها.

سلامی در ادامه تصریح کرد: بلوغ فرهنگی جامعه ما از درون این رخدادهای تاریخ نزدیک شکل گرفته است که ملت ایران را با عنوان یک ملت زنده، توانمند، خودباور، ایستاده و ثابت قدم در مقابل قدرت های به ظاهر جهانی شکل داده است. ملت استوار، صاحب اراده و عزت که بزرگی آن به اندازه شخصیت های بزرگ است که دامنه عظمت این کشور را هزاران کیلومتر وسعت داده اند.

وی با تاکید بر اینکه شخصیت و هویت این جامعه از اسلام سرچشمه می گیرد، افزود: ما وقتی یک قدرت بزرگ هستیم که قدرت‌های بزرگ را کوچک بشماریم؛ همانگونه که قرآن به ما یاد داده است. خداوند به همه انسان ها این عبارت را بیان می کند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه درک حقیقت، عظمت و قدرت در منطق اسلام یکی از جنبه های دفاعی یک ملت مسلمان است، خاطرنشان کرد: ما با این آموزه ها و مردمک چنین نگاهی به جهان می نگریم و فرهنگ ادراک انسان، محیط اطراف او است و انسان همانگونه رفتار می کند که باور دارد.

سلامی در ادامه افزود: درست است ژئوپلتیک، قدرت اقتصادی و توانمندی نیروهای مسلح عناصر قدرت هستند، اما آنچه به ژئوپلتیک یک ملت حیات می دهد، نیست. تغییر مدل های دفاعی، تغییر فرهنگ دفاعی و تغییر جهان بینی ما موجب حیات است.

وی ادامه داد: سلاح ها بی جانند و جغرافیا هیچ هویتی به خودی خود ندارند و هویت آن وقتی است که با فرهنگ تلفیق می شود. ما تجربیات بزرگی در ساختن این فرهنگ دفاعی داریم.

 

ادامه دارد...

 

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X