ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جزئيات تحصن 4 روزه دانشجويان دانشگاه زنجان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : گروهي از دانشجويان دانشگاه زنجان از ساعت دو ظهر روز پنجشنبه 23 ارديبهشت تا كنون به دليل برخي اعتراضات در سلف سرويس مركزي اين دانشگاه تحصن كرده اند و شب ها نيز همانجا مي خوابند. استمرار تحصن و بيتوته دانشجويان در سلف سرويس دانشگاه در حالي است كه مسئولين دانشگاه مدعي هستند غالب خواسته هاي آنها با گفت و گو قابل حل است و با تحصن كنندگان بر اساس آئين نامه انضباطي دانشگاه برخورد خواهد شد.

به گزارش تابناك، پیرو عدم تحویل غذای تعدادی از دانشجویان دانشگاه زنجان در روز پنجشنبه، تحصنی از سوي دانشجويان معترض در سلف مركزي دانشگاه زنجان و  با حضور جمعي از دانشجويان آغاز شد. اين تحصن كه در ادامه با افزايش معترضين، ابعاد گسترده تري يافت، در حال حاضر نيز در جريان است. جالب آنجاست كه دانشجويان متحصن شب ها نيز در سلف سرويس مي خوابند و در نظر دارند تا تحقق كامل مطالباتشان به تحصن ادامه دهند.

از جمله خواسته هاي دانشجويان معترض دانشگاه زنجان مي توان به رايگان شدن دريافت ژتون فراموشي، افزايش بازه زماني توزيع غذا، اصلاح الگوي رزرو غذا، بازگرداندن هزينه غذاهاي دريافت نشده ولي رزرو شده، تحويل صبحانه هفتگي و... اشاره كرد.

در همين رابطه علي سپهري مدير روابط عمومي دانشگاه زنجان به «تابناك» گفت: «بايد توجه داشت كه ذات تحصني كه مجوز ندارد قطعاً‌غير قانوني است و اين تحصن نيز مجوز ندارد ولي با اين حال دانشجوياني كه تحصن كرده اند 7 مورد خواسته را مطرح كردند كه برخي از آنها قابل دسترسي است و نيازي به تحصن نداشت. براي مثال آغاز تحصن از دير رسيدن دانشجويان به غذاي ناهار روز پنجشنبه شروع شد و در حال حاضر جمعيت دانشجويان  متحصن حدوداً 40 نفراست.»
 
مدير روابط عمومي دانشگاه زنجان ادامه داد: « قريب به اتفاق خواسته هاي دانشجويان موارد سخت افزاري و نرم افزاري و قابل حل است و اصلاً بحث كيفيت غذا و چگونگي غذا مطرح نيست. بايد بگويم، آنچيزي كه ممكن باشد ما براي دانشجويان انجام خواهيم داد و اين موارد نياز به تحصن ندارد. دانشجويان به جاي آنكه از طريق نمايندگان خود در شوراي صنفي و جلسات با مسئولين پيگير موضوع باشند، خواسته هاي خود را از طريق تحصن مطرح كرده اند. نكته جالب آنجاست كه مسئولين دانشگاه روز شنبه تلاش كردند با دانشجويان گفت و گو و رايزني كنند ولي آنها حاضر به گفت و گو نيستند. اين موارد نشان مي دهد كه اين حركت يك مقدار از اخلاقيات و عقلانيت به دور است.»

سپهري اضافه كرد: «  2 مورد از خواسته هاي دانشجويان از قبيل حذف امكان تهيه غذا تنها از طريق كارت دانشجويي و يكسان سازي قيمت غذاي روز رزرو با غذاهاي از پيش از رزرو اگرچه در چگونگي و ساختار قابليت تغيير دارد ولي ماهيت اين دو امكان براي ايجاد نظم در سيستم سرويس دهي غذايي است و حذف كلي آن غير قابل امكان است و ذات رزرو كه براي ايجاد نظم است را زير سئوال خواهد برد. حال آنكه دانشجويان متحصن خواهان اعمال اين دو خواسته غير ممكن خود نيز هستند.»


مدير روابط عمومي دانشگاه زنجان در مورد تلاش هاي مسئولين براي پيگيري موضوع گفت: «ما تلاش خود را براي سامان بخشيدن به تحصن انجام خواهيم داد و بر اساس آئين نامه دانشگاه با دانشجويان متحصن برخورد خواهد شد.»

سپهري در پايان با تأكيد بر اينكه بسياري از خواسته هاي دانشجويان به راحتي قابل دسترسي است و اين خواسته ها با مكاتبه و جلسه هم قابل حل است، گفت: « دانشجويان بايد هوشيار باشند كه اين اقدام  آنها باعث سوء استفاده جريان هاي معاند نشود.»

در همين رابطه يكي از اعضاي شوراي صنفي دانشگاه زنجان به «تابناك» گفت: «با اينكه برخي از خواسته هاي دانشجويان پيش پا افتاده است، ولي دانشجويان متحصن حاضر به گفت و گو با مسئولين نيستند و دانشجويان متحصن مسئولين را از سلفي كه تسخير كرده اند بيرون مي كنند. البته ديشب مذاكره كوتاهي ميان دانشجويان با معاون دانشجويي دانشگاه صورت گرفت كه معاون دانشجويي قول داد 5 مورد از 7 خواسته دانشجويان را عملياتي كند، اما دانشجويان خواهان آن هستند كه همه 7 خواسته آنها محقق شود. در حال حاضر نيز دانشجويان به تحصن خود ادامه مي دهند. آنها تا تحقق كامل خواسته ها قصد دارند در سلف بمانند و شب ها نيز همانجا مي خوابند.»

اين عضو شوراي صنفي دانشگاه در پاسخ به اين سئوال كه آيا به نظر شما اين گروه از دانشجويان از منبع مشخصي رهبري مي شوند يا خير؟ گفت: « دقيقاً نمي توانم بگويم ولي احتمال مي دهم كه اين تجمع از بيرون هدايت شود، چرا كه اين دانشجويان اين همه قدرت نمي توانند به يكباره به دست آورند.»

با توجه به آنچه كه آمد به نظر مي رسد مجموعه اي از خواسته به حق صنفي دانشجويان مانند افزايش انعطاف پذيري و تسهيل ساختار توزيع غذا با مجموعه اي از خواسته هاي غير قابل امكان همانند ايجاد شرايط برابر ميان غذاي رزرو شده و غير رزروي دانشگاه و دانشجويان زنجان را در نزديكي پايان ترم تحصيلي با چالشي پيچيده رو به رو كرده است. يك طرف ماجرا دانشجوياني هستند كه بر  تحقق كامل مطالبات صنفي خود تأكيد دارند و حاضر نيستند دست از تحصن بردارند و طرف ديگر ماجرا نيز مسئولاني هستند كه بر غير ممكن بودن تحقق حداقل 2 مورد از مطالبات دانشجويان تأكيد دارند.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت انتخاب-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X