ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پرداخت خسارت کشاورزان مازندران، شاید وقتی دیگر!

بیش از 6 ماه از دستور رئیس جمهور مبنی بر پرداخت سریع خسارت کشاورزان مازندرانی گذشته است اما به نظر می رسد پرداخت خسارت کشاورزان مازندرانی به وقتی دیگر موکول شده است و در میان هزاران مشکل استان مازندران حل نشده باقیمانده است.

حداقل در سه سال اخیر، کشاورزان و باغداران مازندرانی با مشکلاتی مانند برف سنگین سال 92 به ویژه در غرب مازندران و خسارت سیل روبه‌رو بوده‌اند. با توجه به اینکه شغل عمده مردم این مناطق کشاورزی و متکی بر زمین و محصول است آسیب رسیدن به محصول در زمستان و در تابستان‌، پشت سر هم بخش مهمی از اقتصاد این مناطق را از میان برده است.

در میان بحران‌های برف و سرما و خسارت سیل، وعده‌های مسئولان برای پرداخت خسارت به کشاورزان می‌توانست بخش مهمی از آلام این کشاورزان را تسکین دهد اما در طی سال‌ها این امر به صورت کامل به وقوع نپیوست تا اینکه در پاییز سال گذشته و در سفر رئیس جمهور به مازندران، بخش مهمی از مطالبات مردم و رسانه‌ها به دکتر روحانی بیان شد.

رئیس جمهور در جمع خبرنگاران مازندرانی از دستور پرداخت سریع خسارت کشاورزان استان خبرداد و تاکید کرد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی به صورت ویژه این امر را پیگیری و خسارت‌ها را پرداخت کند. اگرچه بیش از شش ماه از دستور رئیس جمهور گذشته است اما به نظر می رسد پرداخت خسارت کشاورزان مازندرانی به وقتی دیگر موکول شده است.

علی‌اصغر احمدی‌بخشی، مدیرکل مدیریت بحران مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، اظهار کرد: برای کاهش مشکل افرادی که در بحران برف سال 92 آسیب‌های فراوانی دیدند بخشی از خسارت‌ها را در قالب تسهیلات و قسمتی دیگر را از محل اعتبارات "تملک" پرداخت کردیم.

وی با بیان اینکه در راستای حمایت از تولیدکنندگان بخشی از تسهیلات نیز استمهال شده است، گفت: این موضوع در شهرستان‌های مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد و به تناسب میزان خسارت، مبلغی را با هماهنگی فرمانداران شهرستان‌ها توزیع کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران با اشاره به اینکه خسارت‌ها بیش از 300 میلیارد تومان برآورد شده است، خاطرنشان کرد: شهرستان‌های نور، سوادکوه، نوشهر، چالوس، ساری و جویبار در بارش برف سال 92 خسارت‌هایی دیدند که بیش از 40 درصد اعتبارها به آنها پرداخت شده است.

حسین شعبان سروری، فرماندار رامسر در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه وضعیت بودجه در کشور مشخص است، افزود: با توجه به سختی‌هایی که دولت داشت توجه ویژه‌ای به این بخش صورت گرفت و با این وجود مبالغی برای جبران این بحران پرداخت شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از تسهیلات کشاورزی و خدمات استمهال شد، تصریح کرد: با وجود مصوبه‌های هیئت دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بسیاری از بانک‌ها برای تحقق این امر مقاومت می‌کنند.

فرماندار رامسر با ابراز تاسف از اینکه برخی از بانک‌ها ناهماهنگی‌هایی دارند که امیدواریم هر چه زودتر برطرف شود، یادآور شد: اعتبارهای دولتی به مقدار تخصیص یافته محقق شد اما در بخش استمهال با وجود اقدام‌های خوب دولت، بانک‌ها مقاومت می‌کنند.

سروری با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید در برابر قوانین مصوب تمکین کنند تا مشکل کشاورزان برطرف شود، ادامه داد: مهم‌ترین مشکلی که از بحران سال 92 باقیمانده، مقاومت بانک‌ها است در حالی که تمام خسارت‌های ناشی از برف سنگین به واحدهای مسکونی و تجاری، انبارها و رانش‌ها را در سال 93 پرداخت کردیم.

الیاس لاریجانی، نایب‌رئیس اتحادیه گلخانه‌داران مازندران نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: براساس برآورد کارشناسان 226 میلیارد تومان خسارت به بخش گل و گیاه ناشی از بحران برف سال 92 وارد شده است. مسئولان برای جبران این خسارت در دو بند، مصوبه‌ای را تنظیم کردند. تصمیم بر آن شد تا به بهره‌برداران خسارت دیده با تائید کارگروه شهرستانی برای معرفی به بانک، تسهیلاتی با بهره 5 درصد، با مصوبه شورای عالی پول و اعتبار به این بخش داده شود.

نایب‌ رئیس اتحادیه گلخانه‌داران مازندران خاطرنشان کرد: بانک‌ها تسهیلاتی با بهره 12 و 17 درصد را به خسارت‌دیدگان پرداخت کردند.

لاریجانی با اشاره به بند دوم این مصوبه، اظهار کرد: استمهال سه ساله تسهیلات معوق مورد تایید کارگروه قرار گرفته بود. با وجود اینکه دولت دستور به استمهال تسهیلات داده بود اما بانک‌ها به جای آن، فشار را بر روی مردم بیشتر کردند.

وی با ابراز تاسف از اینکه خسارت‌دیدگان مجبور به دریافت ربا با درصدهای فراوان در خارج از بانک‌ها شدند تا آبروی خود را حفظ کنند، گفت: بسیاری از آنها نیز زمین‌های خود را به فروش رساندند.

نائب‌رئیس اتحادیه گلخانه‌داران مازندران افزود: در مازندران بیش از 6000 بهره‌بردار وجود دارد که از نظر میزان و سطح تولید در کشور در رتبه نخست قرار دارد. در مازندران بدون ایجاد گلخانه در هر فضایی به آسانی و بدون ایجاد سازه نیز می‌توانیم تولید گل داشته باشیم. بیشتر صادرات گل و گیاه ایران مربوط به این استان است.

دلاور حیدرپور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: برای جبران خسارت برف در سال 92 که 123 میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد که پرداخت‌ها صورت گرفت و در خصوص عدم تعامل بانک‌ها، آنها باید پاسخگو باشند.

سیدامیر حسینی‌جو فرماندار تنکابن نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا بیان کرد: بسیاری از کشاورزان و واحدهای تجاری و تولیدی در بارش برف 92 آسیب دیدند که نیاز به حمایت دولت داشت.

وی تصریح کرد: در این راستا دولت با انعقاد قراردادی با بانک مرکزی خواستار استمهال سررسید برخی از تسهیلات پرداخت شده به افراد آسیب دیده شد. برخی از بانک‌ها مانند ملت و تجارت همچنان همکاری لازم با دولت ندارند.

وی ادامه داد: کسانی هستند که بهمن ماه 92 به بعد، سررسید بازپرداخت تسهیلات آنها بوده است و گرفتار بحران برف شدند. در سالی که گذشت بانک کشاورزی با همکاری جهاد کشاورزی برای حدود 650 نفر در عباس آباد استمهال درنظر گرفت و در سه سال گذشته نیز حدود 80 درصد از این خسارت دیده‌ها به بانک معرفی شدند. برای رفع کامل این موضوع بهتر است میان دولت و بانک مرکزی قراردادی شفاف‌تر منعقد شود تا بانک‌ها احساس خسارت نکنند.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد رسیدگی به وضعیت کشاورزان مازندرانی نیاز به توجهی ویژه دارد و مسئولان ارشد استانی باید در این زمینه چاره اندیشی کنند و توجه نکردن به این قشر ضربه مهلکی به بخش کشاورزی مازندران وارد خواهد کرد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X