ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حشره‌کش بیولوژیک در شاهرود اختراع شد طرحی بدون نمونه خارجی

حمید دزیانیان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه، اختراع ریز کپسولی حشره کش بیولوژیک دارای مالکیت معنوی اداره ثبت اختراعات کشور به شماره ۲۰۶.۸۷ توسط اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان مرکز شاهرود است، ابراز داشت: هدف اصلی این اختراع مبارزه با عوامل آفات گیاهی است.

وی افزود: امروزه مبارزه آفت کش ها با توجه به لزوم بهبود شرایط کشاورزی در استان سمنان، همواره مورد توجه هیئات علمی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی بوده و در سال جاری نیز این مقوله مهم، مورد عنایت مرکز تحقیقات کشاورزی قرار دارد.

توجه ویژه بر آفت کش بیولوژیک

سرپرست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان سمنان درباره این طرح گفت: ویروس ها از جمله عوامل میکروبی موثر در کنترل آفات گیاهی هستند و از جمله محدوديت‌های حشره کش های ویروسی كاهش زمان ماندگاري در طبيعت، سرعت مرگ ميزبان و مشكل در توليد انبوه محسوب می شود که موجب عدم استفاده وسيع از حشره كش هاي ويروسی می شود.

دزیانی افزود: با استفاده از روش های مختلف فرمولاسيون از جمله ریزکپسول سازی و افزودن مواد محافظ اشعه ماوراء بنفش و افزاينده سرعت مرگ و مير ميزبان، موجب افزايش فعاليت باقيمانده، ميزان تاثير، كارايي، همچنين انبارداری مناسب و طولانی مدت حشره كش های ويروسی می شود.

وی همچنین بیان داشت: در این اختراع پس از تکثیر ویروس بر روی میزبان طبیعی لارو حشره در فرآیندی آزمایشگاهی ویروس از بدن لاروها خاص سازی شده و سپس با افزودن مواد همراه نشاسته خوراکی تغییر شکل یافته و مواد محافظ نور ماوراء بنفش در فرایند کپسوله ساختن پارتیکل ویروس میکرو انکپسولیت یا ریز کپسول سازی شده و در قالب فرمولاسيون پودری تولید شده است.

طرحی که نمونه خارجی ندارد

سرپرست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان سمنان درباره مهم‌ترين فوايد و تاثيرات سودمند اين فرمولاسیون نیز گفت: امکان نگهداری مناسب و طولانی در انبار، افزایش مقاوت ویروس در مقابل نور ماوراء بنفش و محیط طبیعی افزایش کارایی بیولوژیکی ویروس با تلفیق مواد تحریک کننده تغذیه لارو در کپسول، حل شدن یکنواخت در آب و سهولت استفاده در مزرعه، امکان ساخت و توليد داخلی آن، امکان صادر کردن محصول به خارج کشور است.

دزیانی بیان داشت: این طرح در دو سال و با هزینه ای بالغ بر ۱۰ میلیون تومان انجام شده است و همچنین باید گفت این کار برای اولین بار در کشور انجام شده  و فرمولاسیون طراحی شده مشابه خارجی ندارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X