ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اختصاص کمتر از 6درصد اعتبار برای برق دار کردن چاه های مازندران

قاسم شهابی روز یکشنبه در حاشیه چهارمین نمایشگاه صنعت آب و برق مازندران به خبرنگار ایرنا افزود: این در حالی است که سالانه بیش از 200میلیارد ریال برای شبکه گذاری و ایجاد خطوط به منظور برق دار کردن چاه های کشاورزی استان متقاضی وجود دارد.
وی توضیح داد: شرکت توزیع برق مازندران بر اساس اعتبار ابلاغی سال 94 با برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار ،ایجاد 204کیلومتر خطوط و شبکه گذاری را برای امکان برقدار کردن سه هزارو 429حلقه چاه برنامه ریزی کرده بود.
وی ادامه داد: در سال مالی 94 با تخصیص کمتر از شش درصد از اعتبار ابلاغی ،فقط امکان برقدار شدن 180 حلقه چاه فراهم شد.
بر اساس آمار آب منطقه ای مازندران ، حدود 81 هزار چاه عمیق و نیمه عمیق دارای پروانه بهره برداری در استان وجود دارد که تا اکنون کمتر از 15هزار حلقه چاه برقدار شدند.
80 درصد چاه های مازندران معادل 65هزار حلقه چاه کمتر از 20 متر عمق دارند و بیش از پنج هزار چاه دارای عمق بالای 50 متر هستند.
وی توضیح داد :چاه های دارای پروانه که در نزدیکی شبکه ها قرار داشته باشند با درخواست کنتور ،برق دار می شوند.
مدیر عامل شرکت توزیع برق مازندران ادامه داد:برای برق دار کردن بیشتر چاه ها نیاز به ایجاد شبکه و خطوط برق است که سرمایه گذاری سنگینی نیاز دارد و در شرایط فعلی تخصیص اعتبار ، قادر به پاسخگویی متقاضیان نیستیم.
اگر چه آمار رسمی درباره تعداد چاه های کشاورزی بدون مجوز وجود ندارد ، ولی برخی از کارشناسان تعداد آنها را دو برابر چاه های مجاز می دانند.
سوخت موتور آب تمامی چاه های کشاورزی مازندران که تاکنون برق دار نشده اند ، نفت ،گازوئیل و بنزین است.
بر اساس آمار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ساری در سال زراعی جاری حدود 20 میلیون لیتر سوخت نفت گاز و 300 هزار لیتر نفت سفید بین کشاورزان استان مازندران توزیع شد.
سال زراعی در مازندران از مهرماه تا پایان شهریور سال بعد است.
پتانسیل آب در مازندران سالانه شش میلیارد و ‎ 600میلیون مترمکعب بر آورد شده و ازاین میزان چهار میلیارد و ‎ 900میلیون مترمکعب آب سطحی و مابقی آب زیرزمینی است که یک میلیارد و ‎ 550میلیون مترمکعب در بخش آب سطحی و یک میلیارد و ‎ 350میلیون مترمکعب در بخش آب زیرزمینی بهره برداری می شود و مابقی آب سطحی به صورت هرز طی سال به دریا می ریزد.
خشکسالی های عمومی سال های اخیر سبب شده است تا شالیکاری در مازندران با گذشت زمان بیشتر به آب های زیرزمینی وابسته شود و این وضعیت در سال های اخیر تشدید شده بود.
6990/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده