ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان ها تشکیل شد

غلامرضا یاوند عباسی روز یکشنبه در آیین رونمایی از کتاب افلاکیان کشور یادمان شهدای ستاد وزارت کشور و استانداری‌ها افزود: عراق، یمن، سوریه و لبنان امروز کربلا است و این کره خاکی بیش از هر زمان دیگر تشنه فرهنگ ایثار و شهادت است.
یاوند عباسی همچنین تاکید کرد: امروز رمز تحقق مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی نیز بازگشت به ارزش‌های فرهنگ ایثار و شهادت است.
وی با اشاره به تعداد ایثارگران وزارت کشور اظهار داشت: 26 درصد از کارکنان ستاد وزارت کشور از ایثارگران هستند و اداره امور ایثارگران این وزارتخانه به رغم محدودیت‌های مالی، بخشنامه‌ها و آرای مبهم، محدودکننده و گاه متناقض، سعی کرده است در حد توان و بضاعت ضمن نظارت و پیگیری بر حسن اجرای قوانین و مقررات، نسبت به اجرای برنامه‌های فرهنگی و فوق برنامه از جمله گرامیداشت ایام متعلق به ایثارگران، برگزاری اردوها، دیدار با خانواده معظم شهدا، نمایشگاه کتاب و صدور کارت طلایی درمان اقدام کند، البته کارت طلایی به همه کارکنان تامین داده شده است.
مشاور وزیر در امور ایثارگران ادامه داد: استانداری‌ها با جدیت با ایفای نقش هماهنگی خود برای تسهیل در اجرای قوانین و مقررات مرتبط با ایثارگران، مشارکت نخبگان ایثارگر را در تصمیم‌سازی‌ها و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت فراهم کرده و همکاری تنگاتنگی با بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیروهای مسلح داشته اند.
یاوند عباسی یادآور شد: شورای هماهنگی امور ایثارگران با عضویت رابطان امور ایثارگران دستگاه‌های استانی تشکیل شده و شورای مشورتی ایثارگران نیز با حضور نخبگان ایثارگر و معرفی‌شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل شده است.
وی ادامه داد: به رغم گذشت سال‌ها از شهادت همکاران شهید و از دست رفتن بسیاری از سوابق آنان با سختی فراوان زندگینامه شهدای وزارت کشور جمع‌آوری و پس از تحقیق و تجمیع تحت عنوان کتاب افلاکیان کشور و با همکاری معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت کشور منتشر شد.
مشاور وزیر کشور یادآور شد: انتظار می‌رود انتشار و توزیع این کتاب در آینده اطلاعات جدیدی از شهدای عزیزی که احیانا به دلایل متعدد مورد غفلت واقع شده‌اند، به‌دست آید و این می‌تواند گام سومی را نیز در سال‌های آینده به همراه داشته باشد.
یاوند عباسی در ادامه به عملکرد رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران اشاره کرد و گفت: عملکرد وی حکایت از نگاه فرابخشی و مستقل وی به مقوله ایثار و شهدات دارد که تلاش در جهت تمایز فعالیت‌ شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از بنیاد شهید و امور ایثارگران گویای این امر است.
وی افزود: بند ج ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه اشاره می‌کند، نیم درصد از اعتبارات فرهنگی دستگاه‌ها صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود. قانون فقط برای چند دستگاه اعتبار فرهنگی قایل شده است در حالی که عمده دستگاه‌ها از این اعتبار بی‌بهره هستند و به سختی امور مربوط به حوزه فرهنگ ایثار و شهادت را اجرا می‌کنند.
مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران ادامه داد: امروز جنگ واقعی، جنگ نرم و تهاجم به ارزش‌های این کشور است. اگر به این امر باور داشته باشیم، حداقل باید یک صدم اعتبار جنگ دوران دفاع مقدس را برای آن پیش‌بینی کنیم.
یاوند عباسی اضافه کرد: همچنین قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران نه جامع است و نه مانع، لذا نیاز به اقدامات کارشناسی فراوانی دارد.
مشاور وزیر کشور با بیان این که تبلیغات حاصله از بزرگنمایی خدمات رسانی به ایثارگران باید با تدابیر مناسب خنثی شود، گفت: سال‌هاست تنها یک درصد از سهمیه دانشگاه‌ها توسط ایثارگران استفاده نشده و آنهایی هم که پذیرفته شده‌اند حدنصاب 75 و 80 درصد علمی را کسب کرده‌اند اما تبیلغات بسیار دور از واقعیات است و اقدام مناسبی در جهت تنویر افکار عمومی انجام نمی‌شود.
وی یادآور شد: خدمات ارائه شده به ایثارگران متناسب با وضعیت جانبازی و نیاز آنان نیست. جانباز 30 درصد اعصاب و روان که بیش از 20 سال در گوشه آسایشگاه بستری است، در بهره‌مندی از امکانات شاید ذیحق‌تر و یا همتراز جانباز قطع عضو 70 درصدی است که با مشکلات کنار آمده و زندگی روزمره خود را اداره می‌کند.
یاوند عباسی اظهار داشت: فرزند شهید از ماموریت آموزشی بهره‌مند است ولی همسر شهید نه و امثال آن زیاد است. ماده 18 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران قابلیت حل این موضوع را دارد، لیکن در پیش‌نویس آیین‌نامه فصل سوم قانون خدمات رسانی به ایثارگران از کنار ماده 18 عبور کرده است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران گفت: حل معضلات و ساماندهی امور نیازمند اقدامات شجاعانه است که قطعا با نگاه مصمم و تدبیر بنیاد شهید و امور ایثارگران یک بار برای همیشه قابل حل است.
کتاب افلاکیان کشور توسط غلامرضا یاوند عباسی مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران نوشته شده و شامل زندگینامه 228 شهید است.
این 228 شهید شامل 129 شهید جنگ تحمیلی، 37 شهید بمباران، 44 شهید ترور، 16 شهید در درگیری با ضد انقلاب، یک شهید مدافع حرم و یک شهید در حین ماموریت است.
سیام ** 9254 ** 1058 ** 3053**1429

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده