ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تصویر جدید هابل از یک کهکشان مارپیچ

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، تصویر این کهکشان مارپیچ از جلو گرفته شده است که به ناظران اجازه می دهد جزئیات طراحی آن را مشاهده کنند.
کهکشان های مارپیچ و نامنظم 60 درصد کهکشان های یافت شده را در منطقه فضای اطراف کهکشان راه شیری که 500 میلیون سال نوری در همه جهات کشیده شده است، تشکیل می دهند.
هر کهکشان مارپیچ مانند یک دانه برف منحصر به فرد است.
NGC 6814 یک کهکشان فعال با یک هسته بسیار روشن است. درخشندگی شدید این کهکشان و خروجی زیاد تابش الکترومغناطیسی از آن، NGC 6814 را یک کهکشان 'سیفرت' (Seyfert) می سازد؛ سیفرت دومین گروه بزرگ از کهکشان های فعال پشت 'اختروش ها' هستند.
اختروش یا کوازار یک هسته فعال به شدت نورانی و دوردست است که متعلق به یک کهکشان جوان است.
اختروش‌ ها پیشتر به عنوان منابع انرژی الکترومغناطیسی شامل امواج رادیویی و نور مرئی با انتقال به سرخ شناخته می‌ شدند که به ستاره ها شبیه بودند با وجود بحث ‌های مختلف بر سر موجودیت این شی آسمانی همگی دانشمندان به یک توافق علمی رسیدند که یک اختروش هاله متراکم شده ماده‌ است که ابر سیاهچاله یک کهکشان جوان را احاطه کرده‌است.
مرکز کهکشان NGC 6814 به ویژه فعال است و مرتب انفجارهای شدید اشعه ایکس ساطع می کند.
به اعتقاد ستاره شناسان، یک سیاه چاله ابرسنگین که 18 میلیون برابر سنگین تر از خورشید است مسئول این انفجارهای اشعه ایکس است.
تصویر جدید هابل از کهکشان NGC 6814 توسط دانشمندان ناسا در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا پردازش شد.
تلسکوپ فضایی هابل با همکاری سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و سازمان فضایی اروپا مدیریت می شود.
علمی**2038**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده