ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعقیب انتشاردهندگان تصاویر مینو خالقی وظیفه‌ دادستان است

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران، این مطلب را عباس جعفری دولت آبادی در جلسه دادستان عمومی و انقلاب تهران با قضات ناحیه 4 دادسرای تهران (رسالت) عنوان کرد.
وی در این جلسه، به سیاست دادستانی تهران در سال جدید دایر بر برگزاری جلسات با قضات نواحی دادسرا اشاره کرد و درمورد وضعیت دادسرای رسالت افزود:‌ دادسرای ناحیه 4 تهران از نظر میزان پرونده های وارده و موجودی، از بزرگترین نواحی دادسرا محسوب می‌شود و اگر بگوییم به ‌اندازه‌ی یک استان بزرگ به پرونده ها رسیدگی می کند، شاید به گزافه نگفته باشیم؛ گرچه که از امکانات کمی برخوردار است.

** وظیفه ‌قاضی رسیدگی به هر رفتار واجد وصف مجرمانه است
دادستان عمومی و انقلاب تهران، وظیفه ‌قاضی را رسیدگی به هر رفتار واجد وصف مجرمانه دانست و با مردود شناختن تأسی و اثرپذیری قضات از جریانات سیاسی و منافع حزبی، به حادثه اخیر دایر بر درج تصاویر مینو خالقی در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: حادثه‌ای که اخیراً در فضای مجازی رخ داد و انتشار تصاویر خانم مینو خالقی در این فضا، انعکاس زیادی در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی داشت و نظرات مختلفی ارائه شد.
وی افزود: عده‌ای گلایه کرده و خرده گرفتند که چرا انتشار دهنده تصاویر دستگیر شده است اما خود خانم خالقی از تعقیب مصون مانده است. در مقابل، عده‌‎ای دیگر با تأیید تعقیب متهم، بر اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت مینو خالقی صحه گذاشتند. عده‌ای دیگر نیز اقدام دادسرا در دستگیری متهم را مورد انتقاد قرار دادند و گفته‌اند چرا باید با فردی که قصد داشت علیه کسی که قرار بود یک پست مهم را تصدی کند افشاگری می‌کرد، اینگونه برخورد شده است.
جعفری دولت‌ آبادی با تقبیح اقدام انتشاردهندگان چنین تصاویری، بر وظیفه دادسرا بر تعقیب جرایم تأکید نمود و اظهار داشت: ما با قاطعیت اعلام می‌کنیم که دادستانی برای خوشایند اشخاص، گروه‌ها و یا جناح‌های سیاسی کسی را دستگیر نمی‌کند، بلکه دادسرا به وظیفه ذاتی خود عمل می‌نماید.
وی خاطرنشان کرد: ریختن آبروی افراد بدون مجوز قانونی جرم است.

** انتشار تصاویر زن مسلمان بدون پوشش مناسب در فضای مجازی توجیه ندارد
دادستان عمومی و انقلاب تهران، انتشار تصاویر زن مسلمان بدون پوشش مناسب در فضای مجازی را فاقد توجیه خواند و گفت:‌ اقدام دادستانی تهران در مقابله با این رفتار مجرمانه، نه برای مقابله با دولت بوده و نه حمایت از فردی است که تصاویرش در اختیار دیگران قرار گرفته است.

** انتشار تصاویر دیگران در فضای مجازی بدون اجازه قابل پیگرد است
وی به ضرورت حمایت از حریم خصوصی اشخاص اشاره کرد و انتشار تصاویر دیگران در فضای مجازی بدون اجازه آنها را از این جهت قابل پیگرد دانست و در خصوص ادعای بازنشر شدن این تصاویر از صفحه فردی ضد انقلاب، اعلام کرد: خانم مینو خالقی برای اخذ توضیح در این زمینه دعوت شده است.

** لزوم رسیدگی به پرونده‌های قدیمی
دادستان عمومی و انقلاب تهران در ادامه‌ این جلسه به وضعیت ناحیه‌ 4 دادسرای تهران و آمار موجودی قابل توجه آن پرداخت و با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای مختومه کردن پرونده‌های قدیمی و مسن و پیش‌بینی ظرف زمانی مناسب برای رسیدگی به پرونده‌ها ضروری است، گفت: در این راستا دستورالعملی از طرف دادستانی تهران در حال تدوین است که بزودی ابلاغ خواهد شد.

** نظارت سرپرستان نواحی بر زندانیان تحت قرار
نکته دیگری که جعفری دولت‌آبادی بر آن تأکید کرد، نظارت سرپرستان بر وضعیت متهمانی است که با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی می‌شوند.
وی همچنین نظارت سرپرستان نواحی دادسرا را بر قرارهای وثیقه و کفالت صادره که منتهی به بازداشت متهم شده است، ضروری خواند و در ضرورت این امر به ذکر مثالی اکتفا کرد و آن موضوع متهمی بود که در سال 1390 از زندان تحویل ضابطین شده و پس از چند سال پرونده‌ وی در زندان مفتوح است.

** تشکیل واحد نظارت بر قرارهای بازداشت موقت در دادستانی تهران
دادستان عمومی و انقلاب تهران از تشکیل واحد نظارت بر قرارهای بازداشت موقت تحت نظارت مستقیم دادستان و انتصاب یک دادیار بر این واحد خبر داد و در فلسفه تشکیل چنین واحدی، به موضوع زندانیان بلاتکلیف اشاره کرد و گفت: اعلام روزانه‌ قرارهای بازداشت موقت صادره از نواحی به این واحد ضروریست و همچنین در بخشنامه دادستانی آمده که این نظارت باید از سوی سرپرست دادسرا اعمال شود و موافقت با قرارهای بازداشت موقت رأساً از سوی سرپرست ناحیه صورت گیرد و از ارجاع امر به دادیاران اظهارنظر اجتناب شود.

** دستگاه قضا نظارت بر قضات را افزایش داده است
جعفری دولت آبادی به ضرورت نظارت مستمر بر عملکرد قضات دادسرای تهران اشاره کرد و گفت: دستگاه قضا نظارت بر قضات را افزایش داده و با قضات متخلف برخورد می‌کند، همکاران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که رفتار آنها در جامعه و محیط کار در بین افکار عمومی بازتاب دارد و از سوی نهادهای نظارتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. از این رو قضات دادسرا باید در رفتار خود دقت کنند تا دچار مشکل نشوند.
دادستان عمومی و انقلاب تهران از سرپرستان دادسرا خواست گزارش‌های مرتبط با رفتار قضات را به دادسرای مرکز ارجاع دهند و تاکید کرد: در دادسرای کارکنان دولت به دقت به این گزارش‌ها رسیدگی می‌شود و اجازه نخواهیم داد حقی از کسی تضییع شود.

** برنامه‌های دادستانی تهران در کاهش موجودی ناحیه‌ 4 دادسرا
جعفری دولت آبادی از تقسیم دادسرای رسالت به دو ناحیه 4 و 8 تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در صورت آماده شدن ساختمان این دادسرا، این مهم صورت پذیرد.
وی برنامه دیگر دادستانی تهران را در راستای کاهش پرونده‌های مطروحه در دادسرای رسالت، راه‌اندازی دادسرای راهور در شرق تهران اعلام کرد که به جرائم ناشی از تخلفات رانندگی ارتکابی در شرق تهران رسیدگی کند.
جعفری دولت آبادی، از قضات دادسرای ناحیه 4 خواست تا زمان عملی شدن این دو وعده، نسبت به کاهش پرونده‌های موجود اقدام کنند.

** ابلاغ دستورالعمل شرح وظایف و حل اختلاف پرونده‌ها در نواحی دادسرای تهران
وی همچنین از ابلاغ دستورالعمل شرح وظایف و حل اختلاف پرونده‌ها در نواحی دادسرای تهران طی چند روز آینده خبر داد که از نتایج مثبت آن، ساماندهی تقسیم پرونده‌ها در نواحی دادسرا و جلوگیری از سرگردانی مراجعان به لحاظ رفت و آمد پرونده‌ها در میان نواحی دادسرا است.

** ضرورت انطباق نواحی دادسرا با مناطق شهرداری
جعفری دولت آبادی مشکل دیگر دادسرای عمومی و انقلاب تهران را عدم انطباق نواحی دادسرا با نواحی و مناطق شهرداری، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، آب، برق و گاز و همچنین عدم انطباق نواحی این دستگاه‌های اجرایی و انتظامی اعلام کرد و از اینکه هیچ یک از دستگاه‌های مذکور حاضر نیستند برای رفع مشکل از تقسیم‌بندی خود عدول کنند، گلایه کرد و مناسب‌ترین ملاک برای تطبیق را مناطق شهرداری دانست.
در این جلسه همچنین محمدباقر کرمی سرپرست دادسرای رسالت و قضات این دادسرا، مشکلات و کمبودهای خود را بیان کردند.
در پایان این جلسه نیز از دو قاضی و دو کارمند شاغل در دادسرای رسالت قدردانی شد.
جلسه دادستان عمومی و انقلاب تهران با قضات ناحیه‌ی 4 دادسرای تهران (رسالت)، روز گذشته(شنبه) برگزار شد.
اجتمام ** 1193 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده