ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ریکاوری بهترین تمرین برای آماده‌سازی سوریان است

به گزارش مشرق، دکتر غلامرضا جهانی در رابطه با کاهش وزن شدید در مدت زمان کوتاه و تاثیر آن بر روی عملکرد ورزشکاران افزود: اگر کاهش وزن در طولانی مدت باشد، اثرات نامطلوب کمتری بر روی عملکرد ورزشکار می‌گذارد، اما اگر کاهش وزن به صورت سریع و ناگهانی و در مدت زمان کوتاهی برای حضور در رقابت حساس و مهمی همانند گزینشی المپیک صورت بگیرد، قطعا یک سری از فاکتورهای آمادگی جسمانی ورزشکار دچار اختلال می‌شود؛ مگر اینکه کاهش وزن ورزشکار زیر نظر متخصصان بسیار حرفه‌ای علم‌ تمرین، بدنسازی و تغذیه صورت بگیرد تا تاثیرات جبران‌ناپذیر آن را به حداقل برساند.

وی گفت: زمانی که کاهش وزن آن هم 20 کیلو طی 2 ماه انجام می‌شود، خواه ناخواه بسیاری از مواد ضروری که در بدن وجود دارد، رو به تحلیل می‌رود که یکی از آسیب‌های جدی آن کاهش شدید آب بدن ورزشکار است. به طوری که به میزان 2 درصد کاهش آب بدن، معادل 10 درصد عملکرد ورزشکار کاهش پیدا می‌کند.

جهانی اضافه کرد: البته کاهش 20 کیلو وزن امکان دارد مقداری از آن چربی باشد، اما در وزن افرادی همچون حمید سوریان که فرم بدنش نشان می‌دهد که چربی زیادی ندارد، شاید این کاهش وزن بیشتر نشان از دست دادن آب میان بافتی و درون سلولی و تحلیل توده‌های عضلانی وی باشد. در این صورت شرایط خوبی را برای آماده‌سازی ورزشکار رقم نمی‌زند و باید با رژیم غذایی مناسب مانع تحلیل رفتن بیش از حد توده عضلانی و برگشت دوباره آب بدن فرد شود.

این متخصص علم تمرین و فیزیولوژی ورزشی تاکید کرد: با توجه به اینکه تا بازی‌های المپیک ریو زمان کمی باقی مانده است، مربیان باید از دادن تمرین‌های بسیار شدید به سوریان پرهیز کنند و با ارائه یک برنامه تمرینی دقیق با شدت، حجم پایین و با افزایش تعداد جلسات تمرین و در نظر گرفتن ریکاوری و رژیم غذایی مناسب زیر نظر متخصصان علمی ورزش وی را تا المپیک ریو به اوج آمادگی برسانند.

جهانی در پایان خاطرنشان کرد: سوریان چون در طی 2 ماه علاوه بر کاهش وزن شدید، تمرین‌های شدید و پرفشاری را نیز تحمل کرده، الان بهترین تمرین برای او، انجام یک ریکاوری مناسب است. البته ریکاوری به منزله استراحت مطلق برای او نیست، بلکه انجام یک سری تمرین‌های مناسب با حجم و شدت پایین است، در این صورت می‌تواند تا المپیک به آمادگی مطلوب برسد.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده