ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کوچ اجباری از سرزمین اجدادی به دلیل زباله‌های شهرداری ایذهروستایی که نماد زباله شده است

زباله ایذه 1 عملکرد شهرداری ایذه در بحث دفن زباله‌ها در یک روستا سبب اعتراض شدید اهالی و کوچ برخی از آن‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایذه، داشتن محیط سالم حق مسلم مردم هر منطقه است، با اینکه مردم برای محیط زندگی خود حقی بر گردن داشته اما نباید حقی را که بر گردن مسئولان نیز دارند نادیده گرفته شود.

از این رو مسئولان متولی در یک شهرستان باید با توجه به برنامه‌های خود گامی در راستای تحقق بحث مهم آسایش برداشته و برای رفاه مردم خود اقدامات لارم را به عمل آورند.

روستای راسفند یکی از روستاهای زیبای نزدیک به شهر ایذه است که همواره مورد توجه مردم و گردشگران طبیعت شهرستان واقع بوده و از این رو چند سال پیش نیز دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه فضای خود با راه اندازی فاز جدید وجتمع دانشگاهی خود در این منطقه دست به اقدام بزرگی زد.

با وجود اینکه کمی آن سو‌تر از این روستا شهرداری در حدود 3 دهه اقدام به دفن زباله‌های شهری خود می‌کرد؛ این روز‌ها و ماه‌ها شاهد آن هستیم که کار از دفن و دپو کردن فرا‌تر رفته و علاوه بر محیط مشخص، زباله‌ها تا به نزدیکی زمین‌های کشاورزی منطقه و همچنین گوشه جاده هم نفوذ کرده‌اند و از این رو باعث اعتراض شدید کردم این روستا و روستاهای اطراف به وضع موجود شده است.

مردم این روستا که برای این مشکل از تمام نهاد‌ها و ادارات شهرستان و حتی استانی استمداد طلبیده‌اند و کار به جایی نبرده‌اند، این بار روی آوردن و دست به دامن شدن رسانه‌ها را روزنه‌ای برای رفع مشکلات خود دانسته‌اند و امیدوارند از این طریق بتوانند نظر مسئولان را به این منطقه معطوف کرده و شاهد ایجاد تحولات باشند.

این در حالی است که شورای شهر ایذه از زمان آغاز به کار تاکنون به هیچ یک از شعارهای خود عمل نکرده و به جای رسیدگی به امور و مشکلات شهری، تنها درگیر مشکلات داخلی و شخصی خود و تهدید به استعفا و قهر بوده است.

حال انتظار می‌رود در صورت اینکه این نهاد از مشکلات و مسائل حاشیه‌ای داخلی فارغ شده است کمی نیز به خواسته‌های مردم و شهروندان خود توجه کند.

با این وجود تغییرات مدیریتی در شهرداری نیز جواب نداده و با اینکه حدود 5 ماه از تغییر شهردار این شهر می‌گذرد، به جز اقدامات پراکنده‌ای که در زمان فعالیت شهرداران اسبق در زمینه ساخت و تغییر بلوار، رنگ آمیزی آن، لکه گیری خیابان‌ها شاهد بوده‌ایم، اقدام موثر دیگری چون آسفالت خیابان‌های اصلی شهر، توسعه فضای سبز، جمع آوری زباله و دیگر موراد مورد نیاز شهروندان را به چشم ندیده‌ایم.

حال که بحث زباله‌های روستای راسفند و نارضایتی مردم این منطقه از عملکرد شهرداری نیز بالا گرفته است باید دید که آیا در این فصل گرم که اوج آزار توسط زباله‌ها را در این منطقه رقم خواهد زد، شهرداری اقدامی برای این امر صورت خواهد داد یا اینکه تنها به دادن آمار چمن زنی و اصلاح درختان بلوار‌ها و میادین شهر در فضای مجازی بسنده خواهد کرد.

این در حالی است که برخی از اهالی روستای راسفند در 15 کیلومتری شهر ایذه به دلیل این مشکلات زیست محیطی مجبور به ترک این روستا و مهاجرت شده‌اند.

به دلیل بو و آلودگی زباله‌ها مجبور به کوچ از سرزمین اجدادی خود هستیم

رضا سعیدی در این رابط در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایذه اظهار داشت: سالهاست که ماشین‌های دفع زباله شهرداری ایذه در این روستا تردد دارند و آسفالتی را که با پیگیری‌های زیاد در اداره راه و شهرسازی برای ما در روستا ریخته‌اند نیز این کامیون‌ها از بین برده‌اند.

وی با بیان اینکه دفع رباله‌ها جز ایجاد مشکلات محیط زیستی و بیماری هیچ سودی برای مردم منطقه ندارد افزود: با این وجود شهرداری ایذه تنها به دفع زباله در این مکان اقدام کرده و هیچ اقدامی برای حصار کشی و از بین بردن زباله‌ها در منطقه انجام نداده است.

عضو شورای روستای راسفند اضافه کرد: از سال‌ها پیش تاکنون در دوره تمام شهرداران ایذه تا امروز برای پیگیری این مشکل اقدام کرده‌ایم ولی متاسفانه هیچ جوابی به جز اینکه یک روز اقدامی صورت خواهد گرفت به ما نداده‌اند.

سعیدی گفت: قرن هاست که راسفند به عنوان روستای اجدادی ما به حساب می‌آید و 30 سال است که شهرداری برای رفع کار خود زباله‌ها را به این روستا منتقل می‌کند، آیا می‌شود ما به دلیل این مشکل محل زندگی آبا و اجدادی خود را ترک کنیم؟

شهرداری به وظیفه قانونی خود برای ساماندهی وضعیت پسماند‌ها عمل کند/انباشت زباله یک زخم عفونی بر پیکره محیط زیست است

هژیر کیانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مساله پسماند امروزه یک تهدید جدی برای بشر است و در استان خوزستان یکی از مسائل اساسی محیط زیست عدم وجود سامانه و فرآیند مدیریت صحیح و اصولی پسماند است و ایذه نیز جز شهرهایی‌ست که با این مشکل روبه‌روست.

دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست ایذه گفت: معضل پسماندهای تولیدی شهر ایذه که در نزدیکی روستای راسفند‌‌ رها شده‌اند یک زخم عفونی بر پیکره طبیعت بکر شهرستان ایذه است که باید هر چه سریع‌تر درمان شود.

کیانی تصریح کرد: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در رابطه با مدیریت پسماند، دستگاه‌های مختلفی در فرآیند مدیریت پسماند مسئولیت دارند و در این میان شهرداری‌ها در شهر‌ها و دهیاری‌ها در روستا مسئول مستقیم رسیدگی به این مسئله هستند.

وی ادامه داد: سال هاست مردم منطقه با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند و همچنان دستگاه‌های متولی از جمله شهرداری اقدام لازم برای ساماندهی پسماند‌ها در این سایت را انجام نداده‌اند.

کیانی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، وزارت کشور جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، صدا و سیما و نیز شورای عالی شهرسازی و معماری باید به وظیفه خود در رابطه با وضعیت پسماندهای شهر ایذه عمل کنند و چنانچه این روند تداوم یابد طبق شکوایه اداره محیط زیست ایذه که از شهرداری صورت گرفته است دستگاه محترم قضایی به این موضوع ورود خواهد کرد چرا که سلامت مردم در اثر دفع نامناسب پسماند در معرض خطر است.

این فعال محیط زیست گفت: وزارت کشور نیز باید اعتبارات لازم برای ساماندهی وضعیت اسفناک پسماند‌ها در شهر ایذه را تامین کند تا هر چه زود‌تر این مساله که توسعه شیرابه ناشی از آن، با توجه به سفره آب‌های زیر زمینی اطراف، خطرات جدی را برای آب شرب تامینی از این منابع ایجاد خواهد کرد برطرف شود؛ ضمن اینکه حشرات و حیوانات موذی با انتشار مواد آلوده باعث بروز بیماری برای اهالی اطراف محل دفن غیر اصولی فعلی خواهند شد.

کیانی اضافه کرد: با توجه به مسائل محیط زیست شهرستان ایذه از مسئولان می‌خواهیم با تشکیل کارگروه‌های ویژه محیط زیستی و از جمله کارگروه مدیریت پسماند، برای حل مسائل محیط زیست اقدامات لازم را انجام دهند.

وی عنوان کرد: انجمن دوست‌داران طبیعت و محیط زیست به عنوان یک نهاد مردمی آمادگی دارد تا در این موارد به دستگاه‌های اجرایی و از جمله شهرداری در بخش‌های مطالعه و مشاوره فنی، آموزش شهروندان و فرهنگ سازی کمک کند.

کیانی با تاکید بر موضوع آموزش افزود: بر اساس اصل پ50 قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی‌ست و آموزش شهروندان باید در اولویت اول شهرداری‌ها باشد تا شهروندان با انجام اقداماتی همچون تفکیک از مبداء به حل این مساله کمک کنند.

وی در پایان یادآور شد: می‌توان بخشی از اعتبارات ساماندهی پسماند را از تولید کنندگان این پسماند‌ها تامین کرد و با اجرای برنامه‌های تشویقی شهروندان را به کمک در حل این فرآیند ترغیب، تا شاهد کاهش زباله کمتری نیز باشیم.

گزارش از حمید اسکندری سبزی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X