ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

این روزها پیوند دو کشور را نشان می‌دهند

در راستای توسعه تحقیق و تحکیم روابط میان جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان، روزهای فرهنگی ترکمنستان 28 تا 31 اردیبهشت‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا‌، احمد قربانف - سفیر ترکمنستان در ایران - و محمد هاشمی - معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی - طی نشستی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جزییات این رویداد را تشریح کردند.

هاشمی با اشاره به برگزاری روزهای فرهنگی ایران در عشق‌آباد و امضای تفاهم‌نامه فرهنگی میان دو کشور، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه تا دو سال دیگر اعتبار دارد و مبادلات فرهنگی دو کشور براساس آن انجام می‌شود.

معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: ما با ترکمنستان روابط دیرینه و نقاط مشترک فراوانی در فرهنگ‌ و ادب داریم و وجود نام‌های درخشانی مانند مختوم‌قلی فراغی (شاعر) این دو کشور را به یکدیگر پیوند داده است.

او اظهار کرد: برگزاری این رویداد، پیوند دیرینه این دو کشور را به‌نمایش می‌گذارد و مطمئن هستم همه از آن لذت خواهند برد.

وی درباره انتخاب کشور ترکمنستان و نیز سفرهای اخیر رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به این کشور نیز گفت: یکی از مرزهای امن ایران با کشور دوست و همسایه، ترکمنستان است. بنابراین همکاری‌های فرهنگی و هنری با این کشور برای ما اهمیت دارد. سفر رئیس سازمان به این کشور نیز با هدف تحکیم روابط و برگزاری روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان بوده است.

او همچنین از برگزاری روزهای فرهنگی کشورهای تاجیکستان، پاکستان،‌ تونس‌ و الجزایر در ایران تا پایان سال 95 خبر داد.

قربانف - سفیر جمهوری ترکمنستان در ایران - نیز در سخنانی بیان کرد: برگزاری روزهای فرهنگی ترکمنستان در تهران گام بزرگی است که در مسیر روابط فرهنگی میان دو کشور برداشته و باعث توسعه روابط می‌شود. ما تلاش می‌کنیم با توجه به شرایط خوب ایجادشده در ایران، این رویداد را به‌نحو مناسب برگزار کنیم.

او اظهار کرد: برگزاری روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان شور اشتیاق زیادی را میان مردم برانگیخت و استقبال زیادی از آن شد.

سفیر جمهوری ترکمنستان در ایران همچنین از تمام مردم ایران برای حضور فعال در این رویداد فرهنگی دعوت کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا انتخاب تاریخ برگزاری روزهای فرهنگی ترکمنستان در تهران با وقایع فرهنگی این کشور تناسبی دارد؟ گفت: این پیشنهاد طرف ایرانی بود که ما نیز از آن استقبال کردیم. از سویی یکی از دلایل انتخاب این تاریخ ممکن است بزرگداشت مختوم‌قلی فراغی (29 اردیبهشت) باشد.

به گزارش ایسنا،‌ روزهای فرهنگی ترکمنستان در ایران 28 اردیبهشت‌ماه ساعت 15 با سخنرانی وزیر فرهنگ ترکمنستان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز می‌شود.

این رویداد شامل نمایشگاه صنایع دستی،‌ هنرهای تجسمی،‌ پخش فیلم‌های مستند و سینمایی،‌ نشست ادبی با حضور ادبا و شعرای دو کشور در فرهنگستان هنر و نیز اجرای موسیقی آیینی در فضای باز برج میلاد است. بازدید از برنامه‌ها رایگان و برای عموم آزاد است.

وزیر فرهنگ ترکمنستان شامگاه دوشنبه 27 اردیبهشت‌ماه به تهران وارد می‌شود و در روز بعد، دیدارهایی را با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواهد داشت.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X