ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عربستان عوامل تروریستی در سراسر جهان را تشویق و حمایت می‌کند

ملک سلمان کیفیت یک پایگاه اینترنتی در مطلبی نوشت که عربستان احساس می‌کند که اوباما به طور کامل فاقد رهبری در منطقه می‌باشد، و در عین حال از عوامل تروریستی در سراسر جهان حمایت به عمل می‌آورد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه اینترنتی «اکوآوایندیا دات کام» به قلم آرون شریواستاوا مقاله‌ای را تحت عنوان «عربستان سعودی و سیاست‌های اوباما» به چاپ رسانده که در بخشی از آن آمده است: خدشه دار شدن روابط بین آمریکا و عربستان سعودی تعجب آور نبوده است، تعجب آور این است که این تحول زمانی صورت گرفت که تسلط آمریکا بر جهان با مشکلات روبرو می شود و روسیه به دنبال اقدام قاطعانه علیه تروریست ها و داعش در سوریه بعنوان بازیگر مهمی جهت برقراری صلح جهانی ظهور کرده است.

طبیعت و عملکرد ائتلاف بین آمریکا و عربستان سعودی را می توان از این حقیقت ساده بررسی کرد که عربستان سعودی به منظور حمایت از هدف رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما جهت اخراج روسیه از سوریه، «ائتلاف اسلامی» متشکل از کشورهای سنی را تشکیل داده و با کشورهای ناتو نیز تفاهم کرده تا بتواند علیه روسیه مبارزه کند. اما اخیراً خوش خلقی بین این دو کشور ناپدید شده است.

روابط دوجانبه تا حدی تنزل کرده است که طی دیدار اخیر اوباما از عربستان، وی توسط یک فرماندار محلی و نه شاه سلمان بن عبدالعزیز مورد استقبال قرار گرفت. این در حالی است که شاه عربستان از سایر رهبران جهانی شخصاً استقبال می کند. این اقدام شاه عربستان توهین عمده به اوباما و آمریکا و حیثیت این کشور بعنوان رهبر جهانی بود.
عربستان موضع خود را نسبت به آمریکا به ویژه نسبت به اوباما پس از بازسازی روابط آمریکا با ایران سخت تر کرده است. آمریکا وارد معامله هسته‌ای با ایران شده و با حذف تحریم‌ها علیه این کشور موافقت کرده است. اجرای این معامله هسته‌ای دستآورد بزرگی بوده است.

مسلمانان در موضوع تروریسم اسلامی و نحوه مبارزه با آن توافق نظر ندارند. مسلمانان سنی مخالف موضع مسلمانان شیعه در درگیری در خاور میانه هستند. متاسفانه همین اختلاف سرنوشت این منطقه ناآرام را تعیین می کند و هزاران نفر از دو طرف وارد سوریه شده اند.

حمله به عراق انجام شده توسط جرج بوش و تونی بلر در سال 2003 دومین عامل مهم در تنزل این منطقه بوده است. آمریکا از صدام در جنگ عراق با ایران در دهه 1980 حمایت کرد. در این جنگ حدود نیم میلیون نفر کشته شدند. تنش بین مسلمانان در کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکیه، کویت، لبنان، بحرین، لیبی، مالزی، مصر و حتی در لندن بر سر مسائلی نظیر هویت، حقوق، منافع و تفویض حق رأی رو به افزایش می باشد.

اگرچه برخی از عوامل بعنوان دلیل کسر اعتماد و بحران بین آمریکا و عربستان قلمداد شده، دلیل عمده نگرانی عربستان ناشی از احتمال از دست دادن موقعیت رهبر جهان مسلمان می باشد. شکست در سوریه موجب ایجاد این نگرانی شاه عربستان شده است که وی حق اخلاقی را از دست خواهد داد. سعودی ها معتقد شده اند که آمریکا تعهدی برای پایان درگیری سوریه ندارند و  لذا با رهبران ترکیه و گروه های شبه نظامی در میدان جنگ ائتلافات خود را تشکیل می دهند. عربستان سعودی رسماً عضو ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا می باشد و جنگنده های این کشور اخیراً در جنوب ترکیه مستقر شده بودند.

سعودی ها نگران هستند که مسلمانان اعتماد خود را نسبت به عربستان از دست خواهند داد. بعلاوه، عربستان احساس می کند که اوباما به طور کامل فاقد رهبری در منطقه می باشد. این برای اولین بار نیست که در ائتلاف 70 ساله بین عربستان و آمریکا تنش ایجاد شده است.  آن هنگام که واشنگتن از حمایت از حکومت حسنی مبارک در مصر در مقابل تظاهرات عمومی خودداری ورزید، روابط دو کشور خدشه دار شده بود. در طول مأموریت اوباما بین عربستان و آمریکا بر مسائلی نظیر چگونگی برخورد با ایران، مبارزه علیه داعش، آینده سوریه و درگیری در یمن اختلاف نظر وجود داشته است.

عربستان سعودی که مسکن مکه و مدینه بوده، مدعی برتری در جهان اسلامی اسلام می باشد. سعودی‌ها از وهابیت بسیار محافظه کار حمایت می کنند. طالبان نیز از وهابیت و نهادهای دینی سرمایه گذاری شده توسط سعودی ها الهام می گیرند. امارات کشورهای عرب و کویت نیز از وهابیت سعودی ها پیروی می کنند. امیر قطر نیز از سعودی ها پیروی می کند.

در حالی که عربستان مکررا بر تعهد خود جهت حذف تروریسم اسلامی تاکید داشته واقعیت این است که عربستان  عوامل تروریستی در سراسر جهان را تشویق و حفاظت می‌کند. طالبان و القاعده و داعش یعنی همه این سازمان ها از سعودی ها کمک می گرفته اند. آمریکا به عربستان سعودی کمک کرد که جهت بازداشتن یک کشور یعنی ایران تسلیحاتی را بدست بیاورد. اخیراً سعودی ها خواستار کمک اطلاعاتی و آموزشی نیز شدند و آمریکا به سعودی ها در جنگ شان در یمن کمک لجستیکی تأمین نموده است.
دولت اوباما در برابر گسترش سریع احساسات ضد سعودی در کشورهای غربی مقاومت می کند. دولت اوباما قول داده است که لایحه‌ای را وتو خواهد کرد که به قربانیان آمریکا در واقعه یازده سپتامبر اجازه خواهد داد که علیه عربستان اقامه دعوی پرداخت غرامت کنند. البته مردم شروع به پرسش سئوالاتی کرده اند. چرا آمریکا از کشوری حمایت می کند که براساس تروریسم بنا شده بود؟

در حالی که آمریکا نمی خواهد عربستان را از دست دهد، این کشور راجع به ناراحت ساختن مسلمانان نیز نگران است. آمریکا سرگرم انجام اقداماتی جهت ایجاد توازن می باشد اما این اقدام مورد پسند شاه سعودی قرار نه گرفته است. آمریکا در مبارزه علیه افراط گرایی اسلامی زمینه را از دست داده است. یک فرمانده سابق نیروهای آمریکا در خاورمیانه گفت: «متاسفانه، ما زمینه را از دست داده ایم. وسعت جنبش ایدیولوژیکی، پراکندگی جغرافیایی افراط گرایی اسلامی، تعداد حملات تروریستی، تعداد وفاداران این جنبش افزایش یافته است و میزان نفوذ این افراد افزایش یافته است.»

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X