ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرخ واگن‌های باری را از خارج می‌آوریم خودکفایی 45 درصدی در تولید واگن مسافری

آخوندی نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که ۸۳ درصد تجهیزات تولید واگن باری در داخل تولید می شود و چرخ و محور را وارد می کنیم، گفت: در تولید واگن مسافری نیز ۴۵ درصد خودکفا هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا نعمت زاده در اولین کنفرانس بین المللی ریل-بندر و ریل-نفت اظهار کرد: شاهد فضای بسیار جدیدی هستیم که بهترین زمان برای توسعه همکاری های بین المللی در زمینه مشارکت و توجه به مشارکت داخلی و خارجی است.

وی تصریح کرد: نقش راه آهن را عزیزان بهتر از من می دانند و وارد آن نمی شوم و جزو اولویت هاست. با توجه به صرفه جویی در انرژی، کاهش هزینه های تولید، حمل و نقل مطمئن و 24 ساعته و سراسری و آرامش هیچ تردیدی در اولویت این بخش نیست.

 وی با اشاره به این که در دولت تدبیر و امید تاکید زیادی بر این مسئله شده است، بیان کرد: ساخت راه آهن اصفهان-اهواز در دولت تصویب شده است، در زمینه طرح های توسعه ای راه آهن باید با همکاری شرکت های خارجی و فاینانس فعالیت ها آغاز شود.

وی با اشاره به این که به دورن زایی و برون گرایی به عنوان دو محور اقتصاد مقاومتی نگریسته می شود، گفت: باید نیازمندی ها را به داخل سفارش دهیم و برون گرایی هم به این معناست که باید در زمینه بازار و علمی و پژوهشی به دنیا متصل شویم.

وزیر صنعت تاکید کرد: اولویت ما بر پایه مشارکت هاست، اگر می خواهیم بلند مدت کار کنیم معامله واگن را باید فراموش کنیم. توانمندی ایران ایجاب می کند که با یکدیگر در این زمینه همکاری کنیم. صنایع ما می توانند اجزا و قطعات ارزان تر بسازند، به عنوان نمونه سه ماه پیش در ایتالیا بودیم که قرار شد با مشارکت 50 درصدی با شرکت ایرانی-ایتالیایی اجزا و قطعاتی که از خارج وارد می شد، تولید شود.

نعمت زاده با بیان این که طول خطوط راه آهن باید به 25 هزار کیلومتر افزایش یابد، گفت: با کمک وزارت راه، توانسته ایم خط تولید ریل را در اصفهان عملیاتی کنیم. هم اکنون 83 درصد واگن های باری در داخل تولید می شود و فقط محور و چرخ است که از خارج وارد می شود.

وی از آمادگی برای فراهم کردن زیرساخت های تولید چرخ و محور در کشور خبر داد و با بیان این که در واگن مسافری 45 درصد خودکفایی داریم که آمادگی افزایش آنرا به 70 درصد داریم، افزود: در لکوموتیو باید تعداد  را بیش از دو برابر کنیم، از سوی دیگر به 2000 تا 4000 دستگاه واگن مترو نیاز داریم.

وی با تاکید بر این که با خرید هر گونه تجهیزات ریلی به صورت مستقیم از خارج مخالفیم چون سیاست های اقتصاد مقاومتی اجازه نمی دهد، تصریح کرد: با عملکرد گذشته صنایع ریلی خیلی موافق نیستیم. 

وزیر صنعت با اشاره به رفع محدویت های بانکی، گفت: شرکت های خصوصی در مذاکره با شرکت های خارجی باید تامین مالی توسط آنها در دستور کار قرار داشته باشد.

انتهای پیام/

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده