ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درس های قهرمانی استقلال خوزستان برای فوتبال بوشهر

در ادامه این مطلب آمده است: لیگ پانزدهم فوتبال ایران با همه ی فراز و نشیب هایش به پایان رسید ،‌با همه ی اشک ها و لبخندهایش و همه کاستی ها و ثمراتش.
لیگ پانزدهم فوتبال ایران نکات برجسته و کلیدی بی شماری داشت که می توان به پررنگ کردن و ارتقاء آنها شکل و شمایل لیگ فوتبال ایران که ویترین فوتبالی یکی از قدرتمندترین تیم های آسیا و با رنکینگ فیفا تیم اول آسیا محسوب می شود را رنگ و لعابی زیباتر داد.
جوانگرایی تیم ها ، بروز شدن مربیان و استفاده از علم روز فوتبال، برگزاری منظم مسابقات طبق زمان بندی های مشخص شده در کنار توجه بالای سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان به این لیگ و انتخاب برترین های لیگ جهت عضویت در تیم ملی که خود ایجاد انگیزه ای برای درخشش جوانان فوتبالی کشور شده بود را می توان به عنوان برخی از دستاوردهای لیگ پانزدهم برشمرد.
پرونده ی سال فوتبالی ایران بعد از اتمام لیگ برتر فوتبال و پایان مسابقات لیگ های دسته اول ،دسته دوم و دسته سوم که روزهای پایانی خود را سپری می کند بسته می شود ، پرونده ای که از لحاظ تیمی و گروهی دستاوردی برای فوتبال استان ( تا زمان نگارش این نوشته که فقط یک تیم استان شانس حضور در پلی آف لیگ دسته دوم دارد) نداشته است.
از درخشش بازیکنانی چون مهدی طارمی، دانیال ماهینی، دانشور و ... در لیگ برتر و برخی دیگر از جوانان این دیار در لیگ دسته اول فوتبال که بگذریم می توانیم به این مهم اشاره کنیم که استان بوشهر در حوزه تیمی و باشگاهی هیچ دستاورد چندانی در سال فوتبالی سپری شده (در سطح بزرگسالان) به ارمغان نیاورده است اتفاقی که نیاز به واکاویی های متعددی دارد که نگارنده اعتقاد دارد عدم مدیریت ورزشی و فوتبالی در کنار حرفه ای نشدن تمامی بدنه ی ورزشی استان مهمترین دلیل این ناکامی ها بوده است.
تیم فوتبال ایرانجوان بوشهر سالهاست که در لیگ دسته اول شروع خوبی دارد و بعضاَ‌ ماهها در صدر جدول این رده بندی جای می گیرد اما هر چه فصل به روزهای آخر خود می رسد این تیم حتی تا آستانه ی سقوط به لیگ پایین تر می رود در فصل جاری نیز علیرغم اینکه می توانست روزهای خوبی برای فوتبال استان بوشهر رقم بزند اما در آخرین هفته های مسابقات برای ماندن و بقا در جدول جنگید.
سالها قبل که همراه تیم ملی فوتبال در یکی از تورنمنت های بین المللی شرکت کرده بودم و در حالی که ایرانجوان بوشهر با اصغر شرفی مربی کارکشته ی فوتبال در صدر جدول مسابقات بود و روزهای پرافتخاری برای خود و فوتبال استان رقم می زد یکی از همکاران رسانه ای که اینروزها سردبیر یکی از نشریات معتبر ورزشی کشور نیز می باشد در خصوص فوتبال و ورزش استان صحبت می کردیم او مهمترین دلیل عدم پیشرفت و توسعه ی ورزش استان را عدم دید حرفه ای ورزش در استان بوشهر برمیشمرد و مثالش هم حاشیه های بوجود آمده برای شرفی ( که از قضا دوست این سردبیر بود) را در روزهایی که تیم او داشت خوب نتیجه می گرفت عنوان می کرد.
او می گفت بعضاَ‌ از گوشه و کنار از شرفی خواسته اند استعفا داد و این مهم هم برای شرفی و هم اصحاب رسانه جای سئوال داشته ، چه دلیلی دارد مربی تیمی که خوب نتیجه می گیرد را تهدید به استعفا کنند و او باز تاکید می کرد بیشترین دلیل برخی ها برای استعفای شرفی از ایرانجوان آنروزها عدم بومی بودن وی و کادرفنی بوده است.
ذکر این خاطره در کنار چیدن بخش های مهم دیگر و با اشاره به رخدادهای حاشیه ای تیم فوتبال شاهین بوشهر در زمان حضور در لیگ برتر ، زمانی که فضا به گونه ای شده بود که حتی بازیکنان و کادر تیم شاهین از حضور در برنامه های رادیو و تلویزیونی مرکز استان هم منع شده بودند و اتفاقات رنگارنگ دیگر حاشیه ای برای تیمی که روزهای خوبی در لیگ برتر فوتبال داشت و حتی تزریق پول های میلیاردی نفت طی سالهای متمادی به بدنه ی بدون مدیریت و پشتوانه ی فکری شاهین بوشهر( به عنوان نماینده ی فوتبال استان در لیگ دسته اول و برتر) که با آن مبالغ بدون شک می شد دهها ورزشگاه کوچک در شهرستانهای استان ایجاد کرد و به پرورش نسل های بعدی فوتبالی کمک کرد را از تکمیل کننده پازل عدم توسعه ی فوتبال در استان بوشهر برشمرد.
و سئوالی که اینروزها با قهرمانی تیم استقلال خوزستان مطرح می شود این است که آیا استقلال خوزستان و خوزستانی ها روزهای خوب و فوتبالی خود را با حاشیه های متعدد گذراندند؟ آیا مدیریت و کادر فنی استقلال خوزستان به گمانه زنی های رسانه ای در خصوص اینکه سقوط این تیم از بالای جدول هم چیزی از ارزش های آن کم نخواهد کرد( که بصورت غیرمستقیم به حضور شانسی این تیم در صدر جدول ارشاه داشت) واکنش نشان دادند؟آیا آنها هر روز تمرکز تیم خود را با بهانه های واهی از جمله عدم کمک صنعت نفت به این باشگاه ( در حالی که در خوزستان دهها شرکت کلان نفتی مشغول فعالیت اند و به نوعی خاستگاه صنعت نفت کشور محسوب می شود را بهم زدند و یا رسانه و خبرنگار و گزارشگری در این خصوص از ظن خود تفسیرها کردند؟ آیا این تیم مشکل بودجه نداشت و بازیکنانش پولهای میلیاردی می گرفتند؟و سئوالات بسیار دیگر....
آنچه که با طرح این سئوالات و تطبیق آنها با عرصه ورزش فوتبال در استان به ذهن ها متبادر می شود عدم تمرکز کافی برای توسعه رشته ورزشی حرفه ای فوتبال در استان کهن بوشهر است، تمرکزی از دست رفته که همه در آن دخیل هستند و نقش دارند اول از همه جماعت رسانه ای و خبرنگار و گزارشگر و سپس مدیران دولتی و مدیران باشگاهها و صاحبان صنایع دولتی و خصوصی که می توانند با برنامه ریزی مطلوب حامی ورزش پرطرفدار فوتبال باشند.
بی شک رسانه ها اهم از دیداری،شنیداری،مکتوب و مجازی استان طی سالیان گذشته اگر بجای تفسیرهای ناصحیح و با اتخاذ سیاست های درست در هموار کردن مسیر و ایجاد عوامل انگیزشی بجای موضع گیری های احساسی که بعضاَ‌ باعث تحریک تماشاگران و موضع گیری آنها در مراحل مختلف علیه صنایع مختلف و اجتناب سایر دستگاههای دولتی و صنایع خصوصی از ورود به این عرصه ی پرچالش شده بود می توانستند در روزهای درخشان ورزش سهیم باشند که این مهم نیز مثل عدم تمرکز مدیریت صحیح در عرصه ی فوتبال و باشگاه داری مغفول مانده است.
در پایان این کلام باز تاکید می شود که بجای اینکه اینروزها غرق در شادی های کاذب از حضور تک چهره ها در تیم ها و باشگاهها و کسب موفقیت توسط آن باشگاهها باشیم، بیاییم حرفه ای به وضعیت و جایگاه اینروزهای فوتبال استان در عرصه ی ملی نگاه کنیم و سعی کنیم با برنامه ریزی صحیح در عرصه های مختلف اهم از رسانه، تا مدیریت فوتبال تلاش کنیم نامی در خور و شایسته استان بوشهر در عرصه رشته ی ورزشی فوتبال کشور کسب کنیم، اتفاقی که بی شک می تواند منشاء خوبی های زیادی برای همگان شود ، بدون شک همه یقین دارند اگر بوشهر تیمی در سطح اول فوتبال کشور داشته باشد هم فرصتی مهیا شده برای مدیران ، صاحبان صنایع،‌ورزشی نویسان، گزارشگران رادیو و تلویزیونی و حتی سمبوسه فروش و فلافل فروش بوشهری ....
به امید آن روز.
6045

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده