ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سه ضلع تمدن نوین اسلامی اقتصاد مقاومتی هنوز قوام نیافته است

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در همایش ملی فرهنگ دفاعی که صبح امروز یکشنبه در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، با بیان اینکه پیروزی انقلاب با محوریت فرهنگی اتفاق افتاد و رهبر انقلاب یک فقیه بزرگ در دوران معاصر بود، اظهارکرد: امام (ره) با رویکرد انسان سازی و حقیقت انقلاب را رقم زدند. نوع پیام های انقلاب، فرهنگی بود. چرا که شان روحانیت اقتضاء می کند که نگاهش، نگاه فرهنگی باشد.

وی افزود: نوع نگاه رهبر معظم انقلاب نیز به مقولات مختلف، فرهنگی بوده است و چون اصل پیام انقلاب فرهنگی است، هرچه پسوند فرهنگی پیدا می کند، باید نسبت خود را با فرهنگ بیابد.

مخبر دزفولی تاکید کرد: ذات دکترین و نگاه امام (ره) و رهبر معظم انقلاب در دفاع از مردم فلسطین، مقابله با سلطه و محو اسرائیل، تنها سیاسی نیست بلکه فرهنگی هم است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: باید از هویت فرهنگی خود حراست کرده و پیام های خنثی کننده فرهنگی اقدامات دشمن را طراحی کنیم. شکل گیری و ترویج انقلاب فرهنگی نیز همین ایده بوده است.

وی گفت: به دلیل اینکه انقلاب ما همیشه در معرض تهاجم قرار دارد، بنابراین دفاع ضروری است.

مخبر دزفولی خاطرنشان کرد: جریان انقلاب با ابتکار امام (ره) و استمرار آن با تدابیر مقام معظم رهبری و همه دلسوزان کشور، سی و چند سال است که در برابر سلطه جهانی ایستاده است و مواجهه ای عمیق و هدفمند را دنبال می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: چرا ما سخن از ایجاد تمدن نوین اسلامی می کنیم؟ اگر برنامه ریزی داشته باشیم، می توانیم در برابر قدرتهای جهانی، ظرفیت سازی و برنامه ریزی برای خلق تمدن نوین اسلامی کنیم.

وی گفت: تمدن نوین اسلامی سه ضلع دارد که اگر بتوانیم آنها را بشناسیم، طراحی کنیم و برنامه عملی برای آن تدارک ببینیم، قطعاً یک دیوار دفاعی مستحکم فرهنگی را در برابر دشمن طراحی کردیم.

مخبر دزفولی با بیان اینکه ضلع اول تمدن نوین اسلامی، علم وفناوری، ضلع دوم فرهنگ و ضلع سوم اقتصاد است، تصریح کرد: اگر این سه ضلع شکل بگیرد و امکان تحقق پیدا کند، جهت تمدنی اتفاق می افتد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: عده ای پیشرفت های علمی را نادیده می گیرند و به این حوزه بی توجهی می کنند. پیشرفت های ما به اذعان دشمنان پس از جنگ تحمیلی، شگفت انگیز و خیره کننده بوده است.

وی با بیان اینکه آن چیزی که موجب سعادت ما می شود، اتکا به نخبگان و دانشمندانمان است، گفت: در گزارش سال ۲۰۱۵ یونسکو، اذعان می شود که ایران به سمت اقتصاد دانش محور به جای منبع محور حرکت می کند. باید یک باور عمومی در جامعه ایجاد شود که نفت موجب سعادت ما نخواهد شد.

مخبر دزفولی خاطرنشان کرد: در این گزارش تاکید شده است تحریم ها، اقتصاد ایران را به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق می دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام اینکه ما امروز بیش از ۲ هزار شرکت دانش بنیان و بیش از ۳۰ هزار دانشمند جوان فعال در پارک های علم و فناوری داریم، گفت:‌ این جوانان در این مجموعه ها کار علمی می کنند و کار علمیشان نیز اشتغال‌زا است.

وی تصریح کرد: روند ثبت اختراعات ما در سطح جهانی، روند مطلوبی را پیدا می کند. غربی ها پیش بینی کرده اند که یکی از قدرتهای نوظهور در دوران ۲۰۳۰، جمهوری اسلامی است.

مخبر دزفولی با بیان اینکه دانشمندان کشور همانند رزمندگان دوران دفاع مقدس در حال دفاع از هویت دینی و ملی ما هستند، گفت: در بخش علم و فناوری همه بخش ها با انگیزه کار می کنند. در حوزه علوم انسانی هم باید به کسانی که تحول علوم انسانی را دنبال می کنند، کمک شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضلع دوم جریان تمدن نوین اسلامی گفت: امروز بسیاری از برنامه ریزی های جهانی برای مبارزه با اساس دینی و هویت انقلاب ماست، مانند فیلم ها، فضای مجازی و بازی های رایانه ای.

وی خاطرنشان کرد: امروز برخی عروسک ها در دنیا بیش از یک میلیارد فروش داشته اند. همین عروسک ها با لباس های قومیت های ما هم تولید شده اند. این اتفاق یعنی آنها می خواهند فرهنگ ما را هم تحت تاثیر خود قرار دهند.

مخبر دزفولی با بیان اینکه این اسباب بازی ها یک گردش مالی ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومانی در کشور به خود اختصاص داده اند، اظهارکرد: هدف تولید و توزیع این اسباب بازی ها در ایران تغییر سلوک فردی و سبک زندگی جامعه ماست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما با همت جوانان خود بازی های رایانه ای ساخته ایم که در اروپا خریده می شود. غربی ها می گویند خطر این بازی های رایانه ای ایرانی اگر از صنایع هسته ای ایران بیشتر نباشد، کمتر نیست.

وی خاطرنشان کرد:  امروز متاسفانه ما در زمینه علم و تکنولوژی محصولاتی ساخته ایم که برخی مدیران از این محصولات استفاده نمی کنند و محصولات خارجی را در مقابل آن وارد کشور می کنند.

مخبر دزفولی با بیان اینکه سرمایه گذاری فرهنگی دشمن در مقابل سرمایه گذاری ما در این حوزه چندصد برابر است، گفت: شاید سرمایه گذاری ما کم باشد ولی در این زمینه برنامه ریزی هایی داریم. باید باور همه مسئولین در حوزه فرهنگ به مانند حوزه علم و فناوری یکی باشد. باید از سخت گیری های نادرست فرهنگی بپرهیزیم و در عین حال از عدول از اصول هم دوری کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: باید ضلع دوم تمدن نوین اسلامی قوام پیدا کند که شرط آن وحدت همه نیروهای انقلاب که دل در گرو آرمان های امام، رهبری و شهدا دارند است. این مسئله یک موضوع ملی است و نباید عده ای فکر کنند می توانند سطح آن را تنزل دهند.

وی با اشاره به ضرورت مصون سازی فرهنگی و نوآوری دینی و ارزشی در کشور، گفت: ما نباید در این مسیر خستگی خود را به خستگی انقلاب تعبیر کنیم.

مخبر دزفولی با اشاره به ضلع سوم تمدن نوین اسلامی که همان اقتصاد است، گفت: اقتصاد مقاومتی بدون اقتصاد دانش بنیان محقق نمی شود. جنس اقتصاد مقاومتی، دانش بنیان بودن آن است که در سیاست های کلی مقام معظم رهبری نیز به آن تاکید شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان با بیان اینکه هنوز اقتصاد مقاومتی در کشور قوام پیدا نکرده است، گفت: باید ذیل سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه ها و تقسیم کار ملی صورت گیرد و یک میثاق مشترک برای تحقق کامل آن تدارک دیده شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده