ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وحیدی: به دنبال شناسایی بهتر پدیده کویر هستیم

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، گفت: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی بدنبال گفتمان‌سازی در جهت توجه به کویر و بیابان و تهیه سند راهبردی پیشرفت و امنیت پایدار در این حوزه است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار احمد وحیدی رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با اشاره به برگزاری همایش ملی آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران، گفت: مرکز تحقیقات راهبردی دفاع با برگزاری این همایش درصدد است تا ضمن گفتمان‌سازی در حوزة کویر و بیابان، فرصت‌های این مناطق را شناسایی و زمینه لازم برای تهیه سند راهبردی کویر و بیابان را فراهم نماید.

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش ملی آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران اظهار کرد: سند راهبردی کویر و بیابان در چارچوب معماری دفاعی و امنیتی، می‌تواند به‌عنوان پیشران حرکت جدی‌تر در تهیه راهبردهای لازم در خصوص کویر و بیابان‌های کشور قلمداد ‌شود.

وحیدی تأکید کرد: امروز کویرهراسی موجب شده است که درخصوص این بخش مهم از کشور تدبیر درخوری اندیشیده نشود و به همین دلیل اصولاً نقش و کوششی برای توجه به کویر و بیابان وجود ندارد.

وی با تأکید بر لزوم حداکثر بهره برداری از بیابان و کویر در مسیر پیشرفت کشور خاطرنشان کرد: نباید کویر را صرفاً از ناحیة محدودیت‌ها ببینیم بلکه باید فرصت‌های آن‌ها نیز به‌خوبی دیده شود. از این‌رو به‌ دنبال آن هستیم که این پدیده را بیشتر و بهتر شناسایی کرده و تلاش داریم در همایش ملی آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران ضمن راه‌اندازی گفتمان کویر و بیابان، فرصت‌های آن را شناسایی و برای تهیه سند راهبردی کویر و بیابان اقدام کنیم.

وزیر سابق دفاع با اشاره به اهداف برگزاری همایش، گفت: کمک به تدوین الگوی بومی آمایش سرزمین در مناطق کویری و بیابانی ایران براساس اصول و چارچوب‌های دفاعی- امنیتی، شناسایی نقاط قوت و ضعف موجود در مناطق کویری و بیابانی ایران و حوزه جغرافیای طبیعی، انسانی، سیاسی، دفاعی و امنیتی، شناسایی تهدید‌ها و فرصت‌های موجود در مناطق کویری و بیابانی ایران و حوزه‌های پیرامونی آن و کمک به تدوین راهبردهای توسعه و امنیت پایدار در مناطق کویری و بیابانی ایران متناسب با بخش‌های مختلف از اهداف برگزاری این همایش می‌باشد که در این خصوص مقالات ارزنده و قابل توجهی دریافت شده است.

وی اضافه کرد: معماری کویر و بیابان، شامل توصیف و ترسیم وضع مطلوب عناصر قدرت ملی در کویر و بیابان در قالب پیشران‌ها و قابلیت‌هایی است که دستیابی به اهداف پیشرفت کشور را در این مناطق در یک افق چند ده‌ساله ممکن سازد.

سردار وحیدی همچنین یکی از پیشران‌ها را زمینه‌سازی استقرار جمعیت پایدار با پراکندگی و تراکم مناسب دانست و اظهار کرد: طبیعی است که این پایداری نیاز به اقتصاد پایداری دارد که بتواند منابع اقتصادی موجود در کویر و بیابان را به کار گرفته و تولید ثروت نماید.

وی افزود: این همایش برای آمایش مناطق کویری و بیابانی و در جهت بررسی زمینه استقرار جمعیت پایدار که نیازمند تولید ثروت و قدرت متناسب با آن است تشکیل شده و یکی از تأکیدات آن پایداری جمعیت است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش ملی آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران در ادامه، تصریح کرد: علت انتخاب کویر و بیابان این است که این مناطق مساحت زیادی را در بر می‌گیرند، اقداماتی که تاکنون در مقاطع مختلف شروع شده متوقف مانده و پاسخ به سؤالات مهمی در این حوزه همچنان بی‌جواب مانده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای انجام این طرح ملی گفت: برای انجام این طرح بزرگ، تلاش شد تا از بیش از ۷۰۰ پروژه در ۱۴ گروه کاری تعریف شود.

سردار وحیدی اضافه کرد: از ۷۰۰ پروژه‌ای که به آن اشاره شد حدود ۱۸۰ پروژه به اتمام رسیده و مابقی در شرف انجام است و به‌زودی با شناخت خلأهای مطالعاتی تا هزار پروژه نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، گفت: در طرح کلان آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران مسائلی ازجمله معماری و شهرسازی، کیفیت و کمیت منابع آب این مناطق، بیابان‌زدایی، کشاورزی، محیط زیست، ژئومورفولوژی، پدافند غیرعامل، امنیت شهری، جغرافیای سیاسی، امنیتی، نظامی، ملاحظات دفاعی- آمایش سرزمینی مناطق، توریسم و گردشگری، توریسم سلامت، مخاطرات طبیعی شامل سیل و زلزله و ابعاد حقوقی آمایش مناطق کویری، مورد ارزیابی قرار گرفته و تهیه سند راهبردی آمایش مناطق کویری و بیابان ایران در این حوزه تنظیم می‌شود.

وحیدی در پایان گفتمان‌سازی کویر و بیابان را از بزرگ‌ترین مزایای برگزاری همایش ملی آمایش دفاعی- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران برشمرد و تصریح کرد: به گفته اساتید و دانشجویان این طرح به‌ عنوان یک طرح راهبردی در سطح ملی توانسته باب جدیدی را برای به‌کارگیری دانش در عرصه‌ای مهم باز کند.

بر اساس این گزارش، همایش ملی آمایش دفاعی‌- امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران با تأکید بر توسعه، دفاع و امنیت پایدار سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه و با سخنرانی شخصیت‌های لشکری و کشوری در مرکز همایش‌های کوثر واقع در تهران، خیابان شهید قدوسی (چهار راه حشمتیه) برگزاز خواهد شد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده