ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موانع صادرات محصولات کشاورزی گیلان به روسیه برطرف شد

استاندار گیلان استاندار گیلان گفت: موانع صادرات محصولات کشاورزی گیلان به‌ویژه مرغ و لبنیات به بازار بزرگ روسیه برطرف شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت،  پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، محمدعلی نجفی با بیان اینکه طی چندین سال گذشته به‌علت تحریم‌های آمریکا و اروپا و ممنوعیت صادرات محصولات ترکیه به این کشور فرصت مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه ارتباطات تجاری و صادرات به ویژه محصولات کشاورزی ایجاد شده است، اظهار داشت: با تلاش‌های ویژه انجام شده برای نخستین بار خروج و صادرات مرغ و لبنیات به روسیه آزاد شده است.

استاندار گیلان با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین موانع صادرات به روسیه دست یافتن به استانداردهای بهداشتی این کشور برای تولیدکنندگان مرغ بود گفت: در دوسال گذشته برخی محصولات لبنی و شیلاتی قادر به دریافت استانداردهای بهداشتی طرف روسی شدند اما تولیدکنندگان مرغ نتوانسته بودند به استاندارد مورد نظر روسیه برسند که این استاندارد نیز از سوی برخی تولیدکنندگان به‌دست آمد.

وی تولید مرغ در استان گیلان را بیش از نیاز مصرف شهروندان گیلان دانست و افزود: در همین زمینه تعدادی از واحدهای تولیدکننده استان استانداردهای لازم به‌ویژه استانداردهای بهداشتی را برای صادرات مرغ به روسیه کسب کرده و فرآیند صادرات گوشت مرغ و همچنین لبنیات به روسیه با سرعت قابل قبولی در حال انجام است.

نجفی اظهار کرد: موضوع کاهش تعرفه‌های گمرکی و اعمال تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور  نیز در حال مذاکره است تا تعرفه کالاهایی از قبیل میوه، تره بار، آبزیان، لبنیات کاهش یابد.

استاندار گیلان همچنین به راه‌اندازی سرای تجاری ایرانیان با محوریت اتاق بازرگانی گیلان نیز اشاره و تصریح کرد: براساس توافقات حاصله با طرف روسی، ساخت «سرای تجاری ایرانیان» به‌عنوان پایگاه صادرات محصولاتی ایرانی در آستاراخان با مدیریت اتاق گیلان  در حال انجام است.

وی ایجاد میز مذاکره دائمی برای تبادل اطلاعات بین تجار دو کشور را از اهداف ایجاد این سرای تجاری دانست و  افزود: سرای تجاری ایرانیان به مرکزی برای سکوی پرش صادر کنندگان ایرانی و آماده‌ سرمایه‌گذاری برای ورود به بازار گسترده روسیه، آسیای مرکزی و شرق اروپا و آشنایی بیش‌تر با فرصت‌های موجود در توسعه تجاری تبدیل می‌شود.

نجفی بیان کرد: این سرای تجاری شامل ساختمانی دو طبقه در مرکز شهر آستراخان در زمینی به مساحت 1500 مترمربع خریداری و مراحل بازسازی آن با الگوی معماری ایرانی آغاز شده است و تا پایان تابستان آماده بهره‌برداری است.

استاندار گیلان با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران با محوریت گیلان در آستاراخان روسیه در سال 93 ، اظهار کرد: همایش تجاری ایران و روسیه و نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران که با هدف توسعه صادرات ایران به فدراسیون روسیه برپاشده بود  موفقیت‌های چشمگیری را برای کشور به ارمغان داشت.

 نجفی با اشاره به اقداماتی که در راستای تسهیل صادرات به روسیه در حال انجام است گفت: بازگشایی مرز زمینی روسیه به روی اتباع و کامیونهای ایرانی در مرز با جمهوری آذربایجان و منطقه داغستان و جمهوری گرجستان پس از 18 سال با پیگیری‌های مقامات کشوری و استانی که نقش بسیار زیادی در ارتقای روابط اقتصادی ایران و روسیه دارد.

وی افزود: در راستای تحکیم و توسعه تعاملات منطقه‌ای فیمابین کشورهای حاشیه دریای خزر به‌عنوان « دریای صلح و دوستی» هر کدام از کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نماد ملی کشور خود را در شهر آستاراخان ساخته و نصب نموده اند. بدین منظور، با هماهنگی طرف روسی پیشنهاد شد «مجسمه حکیم عمرخیام» به‌عنوان نماد ملی جمهوری اسلامی ایران آماده و در آن شهر نصب شود که ساخت این مجسمه نیز توسط استان گیلان در حال انجام است.

استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت تسهیل در سفر به آستاراخان از برقراری پرواز تهران - آستاراخان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: علاوه براین٬ به‌دنبال پرواز مستقیم و یا توقف در مسیر آستاراخان در فرودگاه رشت هستیم.

وی با بیان اینکه تلاش برای برقراری پرواز در مسیر رشت - آستاراخان سابقه طولانی داشته و به اولین سال‌های پس از فروپاشی اتحاد شوروی باز می گردد، گفت: بر اساس تفاهمات به‌عمل آمده بین استان گیلان و استان آستاراخان، این مسیر پروازی در دو مرحله در سال‌های 1374 و 1379 راه اندازی شده بود اما پس از مدتی به‌دلیل اقتصادی نبودن لغو شد اما با توجه به رونق روابط ایران روسیه برقراری این پرواز هم اکنون از صرفه اقتصادی برخوردار است.

نجفی تصریح کرد: برقراری پرواز هوایی و فعالیت خطوط کشتیرانی رشت- آستاراخان از اولویت‌های توسعه تجاری بین دو کشور محسوب می‌شود.

وی از برداشته شدن مشکلات برای راه‌اندازی شعبه‌های بانک‌های روسی در گیلان و بانک‌های ایرانی در روسیه خبر داد و گفت: قبل از برجام مشکلاتی را در این زمینه داشتیم٬ اما اکنون بعد از برجام مؤسسات مالی و اعتباری روسیه در منطقه آزاد انزلی و بانک‌های ایرانی در روسیه می‌توانند٬ شعبه‌های خود را راه‌اندازی کنند.

استاندار گیلان افزود: پس از فروپاشی شوروی سابق ارتباط بسیاری از کشورهای استقلال یافته که پیش از ان ارزاق و مایحتاج روسیه را تأمین می‌کردند٬ قطع شد؛ از این‌رو فرصتی برای ارتباطات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزرو روسیه به‌وجود آمد.

استاندار گیلان با بیان اینکه در همان ایام گیلان فراتر از استان‌های دیگر برای  ارتباط با کشورهایی همچون آذربایجان٬ ترکمنستان و روسیه  قدم گذاشت خاطرنشان کرد: استان گیلان نیز به‌واسطه داشتن مرزهای مشترک دریایی با روسیه، تعاملات سازنده و جدیدی را با با مناطق مختلف روسیه  از جمله با استان آستاراخان به‌عنوان دروازه ورود به آن کشور آغاز کرد، به‌طوری که گیلان در مراودات با مناطق فوق همواره نقش «منطقه معین» را در رابطه با سایر استان‌های کشور ایفا کرده است.

نجفی با بیان اینکه آستاراخان نیز شاهراه ارتباط تجاری بین گیلان و روسیه است که از بیست سال و اندی قبل از این طریق ارتباط بین این دو استان حفظ شده است، افزود: مراودات و مناسبات استان گیلان با مناطق مذکور در سال‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته که عمده روابط گیلان با استان‌های آستاراخان، ولگاگراد، استاوروپل و جمهوری داغستان بوده و در همین زمینه تفاهم نامه‌های همکاری بین بخش های دولتی و بخش خصوصی هم منعقد شده است.

وی  با اشاره به برگزاری اجلاس کارگروه‌های استانی بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه  در آستراخان در هفته‌های آینده گفت: بهره‌گیری از منطقه آزاد انزلی٬ توافق نهایی درباره مبحث راه اهن٬ تسهیل صدور روادید برای تجار و بازرگانان٬ راه‌اندازی خطوط کشتیرانی بین بندرانزلی و آستارا با روسیه  و استفاده از فرصت حضور و تجارب روسیه در زمینه پرورش ماهی در قفس را از دیگر مباحثی عنوان کرد که در این کارگروه به آن پرداخته می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X