ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرکز پرورش شتر دوکوهانه و قوچ مغان در بیله سوار مغان توسعه می یابد

آرام حلیم روز یکشنبه در جریان بازدید رییس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل از مرکز پرورش شتر دوکوهانه و قوچ مغان شهر جعفرآباد گفت: موطن شترهای دوکوهانه ایران به ‌عنوان ذخیره ژنتیکی دامی ارزشمند در استان اردبیل و در شهرستان‌ های بیله سوار و مشگین شهر است.
او اظهار کرد: با همکاری جهاد کشاورزی استان برای هدفمند کردن مرکز پرورش شتر دو کوهانه در کنار ارائه طرح مدون برای جذب اعتبار بین المللی نسبت به تاسیس مرکز ملی حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه کشور در جعفرآباد مغان اقدام شده است.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی فرمانداری بیله سوار ، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل هم گفت: با توجه به خطر انقراض نسل این حیوان در چند سال گذشته ایستگاه تحقیقاتی شتر دوکوهانه در استان اردبیل تاسیس شده که عمده فعالیت آن تحقیقات در زمینه تغذیه ، پرورش و اصلاح‌ نژاد و پیدا کردن راهی برای حفظ نسل این نوع شتر است.
عدیل سروی افزود: ایستگاه پرورش و نگهداری شتر دوکوهانه در جهاد آباد مشگین‌شهر و جعفرآباد بیله سوار مغان راه اندازی شده و شماره‌ گذاری و شناسنامه‌ دار کردن شترهای دوکوهانه از دیگر اقدام‌ها در این زمینه است.
او در بازدید از مرکز بین المللی پرورش و نگهداری شتر دوکوهانه و قوچ اصیل مغان افزود: هم اکنون 162 شتر دو کوهانه در کشور نگهداری می شود که همه این شترها در استان اردبیل پرورش می یابد و ایستگاه مرکز پرورش شتر دوکوهانه جعفرآباد داری 23 شتر دوکوهانه است
که با حمایت مرکز اصلاح نژاد دام کشور برای تشکیل ژن پول شتر دوکوهانه اقدام شده است.
وی همچنین گفت: یک هزار و 100 راس قوچ و گوسفند مغانی نژاد گوشتی در شهرستان بیله سوار پرورش و نگهداری می شود که سالانه 200 راس قوچ اصیل به آن اضافه می شود.
او اظها کرد: افزایش درصد دوقلو زایی و افزایش بهروری و میزان گوشت قرمز این نژاد از جمله محاسن این نژاد از حیوان نسبت به بقیه نژادها است.
سروی گفت: در سال های اخیر تعدادی از شترهای دو کوهانه استان با اهداف تحقیقاتی به استان های سمنان ، یزد و آذربایجان شرقی منتقل شده و در ایستگاه طرود سمنان عملیات اسپرم گیری ، انتقال جنین و دورگ گیری بر روی آن توسط جهاد کشاورزی انجام شده است.
بیله سوار مغان در شمال اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
6018/ 1257

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده