ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاش به‌جای تغییرات مکرر در ساختار آموزش و پرورش، به محتوا پرداخته می‌شد

حشمتیان3 معاون سابق وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه حاکمیتی نباید به خاطر سلایق مختلف درگیر تغییر ساختار شود، گفت: ای کاش به جای تغییرات مکرر در ساختار وزارت آموزش و پرورش، به محتوای کارهای محوله رسیدگی می‌شد.

فرشته حشمتیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» درباره مضرات اقدامات سلیقه‌ای در تغییر ساختار وزارت آموزش و پرورش گفت: بسیاری از اقداماتی که در حوزه آموزش و پرورش انجام می‌گیرد، برای خانواه‌ها قابل هضم نیست؛ ای کاش به جای تغییرات مکرر  در ساختار وزارت آموزش و پرورش، به محتوای کارهای محوله رسیدگی می‌شد.

مشارکت اولیا و مربیان لازمه تربیت صحیح فرزندان است

معاون سابق وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آنچه که برای «انجمن اولیا و مربیان» در عرصه تعلیم و تربیت قابل توجه است این است که فراموش نکند بچه‌هایی که به مدرسه واگذار می‌شوند،  فرزندان و ثروتهای بی‌بدیل خانواده‌ها هستند که به عنوان یک امانت ارزشمند به دست ما معلمان و مربیان سپرده می‌شود تا کار تکمیلی خانواده‌ها را انجام دهیم و در این کار تکمیلی نباید از مشارکت خانواده‌ها غفلت کند البته لازم به ذکر است که مشارکت صرفاً مشارکت مالی نیست بلکه مشارکت معنوی، تربیتی و فکری هم مورد استقبال مدارس است.

در سند تحول بنیادین آموزش ‌و‌ پرورش، خانواده از ارکان تعلیم و تربیت دیده شده‌

حشمتیان افزود: در همه زمینه‌ها و مستندات قانونی مرتبط با آموزش و پرورش، نهاد مقدس خانواده مورد توجه خاص قرار گرفته است؛ به خصوص در سند تحول بنیادین آموزش ‌و‌ پرورش، خانواده یکی از ارکان مهم تعلیم و تربیت دیده شده‌ است همچنین لازم است که نقش مشارکت مؤثر خانواده‌ها را مورد توجه قرار دهیم تا به نتایج مورد نظر و اهداف آموزش و پرورش به نحو مطلوب برسیم؛ در واقع مثلث تاثیرگذار در رشد و ارتقای دانش‌آموز عبارتند از اینکه پایه ارتقای دانش‌آموز در خانواده است و تکمیل تربیت او در مدرسه و آثار مرتبط با نقش‌آفرینی مدرسه و خانواده در اجتماع دیده می‌شود و رشد و تعالی هر اجتماع هم تأثیر‌پذیر از ریشه تربیتی است اما در عین حال، دانش‌آموز در اجتماع هم تأثیر‌پذیر است و مسجد و محله و .. در او مؤثرند.

جایگاه قانونی انجمن اولیا و مربیان

رئیس سابق سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکتهای مردمی و خانواده در خصوص پیشینه انجمن اولیا و مربیان اظهار داشت: انجمن اولیا و مربیان دارای سابقه طولانی در ایران و بلکه در جهان و دارای اساسنامه است؛ در این اساسنامه از صدر تا ذیل وظایف همه ترکیب اولیا و مربیان برای همراهی با آموزش و پرورش مشخص است.

وی تصریح کرد: اعضای انجمن اولیا و مربیان در مدارس، توسط اولیای دانش‌آموزان انتخاب می‌شوند و مدیریت، نظارت و هدایت آن بر عهده مدیر مدرسه است؛ در جایگاه بالاتر، انجمن اولیا و مربیان منطقه است که مسئولیتش با رئیس منطقه است و در جایگاه بالاتر، انجمن اولیا و مربیان استان است که مسئولیتش با مدیرکل استان و در سطح بالاتر، شورای انجمن اولیا و مربیان به ریاست وزیر آموزش و پرورش است که قائم‌مقام وزیر نقش هدایت این انجمن را دارد.

علت تجمیع انجمن اولیا و مربیان با سازمان مدارس غیردولتی

حشمتیان یادآور شد: زمانی که بنده در مسئولیت قائم‌مقام انجمن اولیا و مربیان بودم، در یک مقطع زمانی، وزیر وقت آموزش و پرورش، تصمیم به انجام تجمیعی از لحاظ ساختاری گرفت و علت این تجمیع هم این بود که حوزه‌هایی که دارای مشارکت مردمی هستند،  در این طرح تجمیع شوند و بنده هم طبق تحلیل وزیر وقت محترم، مسئولیت ریاست سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت های مردمی و خانواده را به عهده گرفتم و چون در آن زمان کوچک‌سازی ساختار اداری به عنوان یک دستورالعمل مطرح بود و وزرا مأموریت بر انجام این کار در حوزه مسئولیت خود داشتند، وزیر آموزش و پرورش هم تصمیم گرفت با توجه به وجود حوزه‌هایی که با مشارکت مردم همراه بودند، دست به تجمیع این حوزه‌ها بزند؛ نکته قابل توجه این بود که وزیر وقت آموزش و پرورش این مصوبه تجمیع را از رئیس‌جمهور وقت گرفته بود.

وی متذکر شد: بنده به عنوان کسی که هم در زمان استقلال و هم در زمان تجمیع انجمن اولیا و مربیان، مسئولیت برعهده داشتم، معتقدم که آموزش و پرورش که یک دستگاه حاکمیتی است نباید به خاطر سلایق مختلف درگیر تغییر ساختار شود چرا ابتدا تجمیع و بعد مجدداً تفکیک رخ داد؟ این دست اقدامات برای خانواه‌ها قابل هضم نیست؛ ای کاش به جای تغییرات مکرر  در ساختار وزارت آموزش و پرورش، به محتوای کارهای محوله رسیدگی می‌شد.

تجمیع و تفکیک‌ها در افزایش کارایی آموزش و پرورش بی‌تأثیر بوده‌ است

معاون سابق آموزش و پرورش متذکر شد: متأسفانه در هنگام تجمیع در آموزش و پرورش، شاهد کاهش نیرو و آزاد شدن ساختمانهای آموزش و پرورش مانند ساختمان پنج طبقه خیابان صبا بودیم و در هنگام تفکیک شاهد افزایش نیرو و استفاده از ساختمانهای آزاد شده هستیم که تعجب هر انسانی را برمی انگیزد؛ متأسفانه این تجمیع و تفکیک‌ها در افزایش کارایی بدنه آموزش و پرورش کاملاً بی‌تأثیر بوده‌اند.

تصویب اساسنامه انجمن اولیا و مربیان در انتظار پایان تغییرات ساختاری!

حشمتیان یادآور شد: با توجه به تغییر شرایط زندگی خانواده‌ها و همچنین عدم تغییر اساس‌نامه انجمن اولیا و مربیان که نزدیک به 20 سال از عمر آن می‌گذشت، با مشورت کارشناسان و صاحبنظران، تغییرات در اساس‌نامه انجام شد، اما متأسفانه با توجه به تغییرات مکرری که در ساختار وزارت آموزش و پرورش که در زمان مسئولیت بنده و البته در حال حاضر هم اتفاق می‌افتد، این اساس‌نامه به تصویب نهایی نرسید.

وی تصریح کرد: از اقدامات دیگری که در زمان مسئولیت بنده انجام شد می‌توان به افزایش 20 ـ 30 درصدی مراکز مشاوره خانواده همچنین افزایش محصولات و مکتوبات فرهنگی سازمان و آموزش هدفمند مدرسان خانواده اشاره کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده