ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فیلمساز فرانسوی: سفر به ایران می تواند بهترین سفر زندگی باشد

به گزارش ایرنا، این ویدیو با تصاویری از بیابان های ایران، تپه های شنی و کویر مرنجاب آغاز می شود و سپس با نقش بستن عبارت «ایران یک بیایان بزرگ» است، کوه های پر برف و پیست های اسکی برای شکستن این کلیشه به تصویر در می آید و به این ترتیب تنوع جغرافیایی ایران به نمایش گذاشته می شود.
پس از آن نیز کلیشه هایی چون «معماری ایران بسیار ابتدایی است»، «ایران امن نیست»، و «ایران غذای محلی ندارد » با تصاویری بدیع از معماری ایرانی و اسلامی، تصویر جوانی که روی چمن های یک پارک دراز کشیده است و با تصاویری از غذاهای ایرانی، شکسته می شود.
در بخش دیگری از این فیلم کوتاه، فیلمساز از تصاویر زورخانه و ورزش باستانی برای مقابله با کلیشه «سنت های ایرانی کسل کننده است» و از تصاویر ایرانیانی که فوتسال، بولینگ و اسکی بازی می کنند در مقابل کلیشه «ایرانیان تفریح ندارند» استفاده کرده است.
در بخشی از این فیلم با عنوان «ایرانی ها غربی ها را دوست ندارند»، تصاویری از رفتار صمیمانه ایرانیان با مارتینی به نمایش درآمده است.
این فیلم با عبارت «به ایران سفر نکنید ...» آغاز می شود و با جمله «ممکن است بهترین سفر زندگیتان باشد» پایان می گیرد.
تارنمای هفته نامه فرانسوی «لو پوئن» در مورد این فیلم نوشت: مارتینی که در سفر دو هفته ای خود عمیقا تحت تاثیر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته، با ویدیویی شگفت آور به کشورش بازگشته است.
این فیلمساز و عکاس متخصص فیلم های کوتاه و «غیرمنتظره» به همراه دوستش «باتیست لو بیان» (Baptiste Le Bihan) در اوایل سال جاری میلادی در حالی که تلاش می کردند مقصد ویژه ای برای سفر بیابند، ایران را انتخاب کردند.
«مهمان نوازی» ایرانی نخستین ویژگی ای بود که دو جوان 25 ساله به محض ورود به تهران با آن مواجه شدند.
وی با اشاره به این که رفتار گرم با مهمان ویژگی کشورهای شرقی است، گفت: مهمان نوازی ویژگی ایرانیان است. در بسیاری از کشورها به گردشگران به عنوان منبع درآمد نگریسته می شود، اما ایرانیان بسیار بیش از آنچه که دریافت می کنند، می بخشند.
بر پایه این گزارش، این دو فرانسوی زمانی که در ایران به چای و غذا دعوت می شدند بی وقفه در مورد تصویر ایران و ایرانی نزد فرانسویان مورد سوال قرار می گرفتند. او این ویژگی را «خاص» ایرانیان عنوان کرد.
مارتینی همچنین با اشاره به مخارج اندک سفرش به ایران گفت: غالبا هیچ وجهی از ما برای اقامت گرفته نمی شد و تنها خرید ما، هدایایی برای میزبان ها بود.
این گزارش حاکی است: گردشگران فرانسوی در این سفر از شیراز شهر شعر ، تخت جمشید گهواره تمدن، مناظر زیبای طبیعی، پیست های اسکی، بیایان هایی چون کویر مرنجاب بازدید کردند. آن ها همچنین به اصفهان و مراکز گردشگری آن نیز سفر کردند.
مارتینی در مورد تنوع جغرافیایی ایران گفت: در ایران تپه های شنی، دریاچه آب شور، صحرا و گیاهان متنوع همه بسیار زیبا هستند.
وی افزود: پیشتر به ما اطمینان داده بودند که ایران کشوری مسلمان اما بسیار مدرن تر از چیزی است که فکر می کنیم.
لو پوئن نوشت: پایان بندی فیلم با جمله «ممکن است بهترین سفر زندگی شما باشد»، شکستن کلیشه هایی است که در مورد ایران وجود دارد.
مارتینی در مورد مسائل سیاسی ایران، گفت: من به زندگی یک ایرانی نپرداخته ام؛ تنها زندگی یک گردشگر را به تصویر کشیدم. این تصاویر تجربه واقعی من از سفر به ایران بود.
اروپام ** 9053**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده