ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرصت مجلس نهم برای بررسی برنامه ششم کم است بررسی این لایحه دو هفته زمان می‌برد

علی لاریجانی صحن مجلس با بیان اینکه ما در مجموع سه جلسه در مجلس نهم جلسه علنی داریم، گفت: مشکل ما برای عدم بررسی برنامه ششم کم بودن فرصت است چرا که بررسی این لایحه در صحن علنی دو هفته زمان می‌برد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان در تذکری با استناد به مواد 18 و 184 آئین نامه داخلی مجلس، گفت: گزارش کمیسیون تلفیق برنامه ششم درباره این لایحه در کمیسیون آماده شد و گزارش آن 15 اردیبهشت ماه به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده شد اما از آن تاریخ 10 روز فرصت تعیین کردند تا نمایندگان گزارش کمیسیون را بررسی و پیشنهادات خود را ارائ هدهند.

وی ادامه داد: درحالی که معنا و مفهوم ماده 184 قانون مجلس این است که وقتی لایحه در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفت و چاپ شد، انتظار 10 روزه برای طرح پیشنهادات نمایندگان بی مورد است.

این نماینده مجلس همچنین گفت: 10 روز فرصت مجلس از 15 اردیبهشت تا 26 زمان خوبی برای بررسی برنامه ششم در صحن علنی بود اما هیئت رئیسه به سوگند خود عمل نکرد و این لایحه را در دستور کار مجلس قرار نداد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه پس از 10 روز نیز بنا به بهانه جویی‌هایی که صورت گرفت لایحه برنامه ششم در دستور قرار نگرفت، گفت: بدون اینکه دولت لایحه برنامه ششم را استرداد کند و یا نمایندگان تقاضای مسکوت ماندن لایحه را مطرح کنند هیئت رئیسه این موضوع را از دستور کار مجلس خارج کرد و سوال اینجا است که این اقدام هیئت رئیسه چه معنایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون تلفیق برنامه ششم در تعطیلات هر روز به مجلس‌ آمدند و روزانه 8 ساعت وقت گذاشتند تا بررسی‌های خود را به اتمام برسانند همچنین نماینده دولت نیز در جلسات حضور داشت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در جلسات حضور یافت و از لایحه دولت دفاع کرد و کلیات آن تصویب شد اما اکنون که گزارش کمیسیون تلفیق چاپ شده است، هیئت رئیسه برخلاف سوگند خود این لایحه را در دستور کار قرار نداد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: اشکالی ندارد! این لایحه را در دستور کار می‌گذاریم اما این را بدانید که دیگر هیچ بحثی را نمی‌توانیم مطرح کنیم درحالی که اکنون ایرادات شورای نگهبان برگشته و ما وقتی برای بررسی آن نداریم. همچنین مواد مراعا مانده لایحه دائمی شدن احکام برنامه از کمیسیون به صحن آمده و باید آنها را هم بررسی کنیم.

وی ادامه داد: مشکل کنونی کم بودن فرصت است. ما کلاً سه جلسه دیگر جلسه داریم و می‌خواهیم در این مدت هم ایرادات شورای نگهبان را بررسی کنیم و هم قانون برنامه را در حالی که رسیدگی به برنامه ششم دو هفته زمان می‌برد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: اعضای هیئت رئیسه مجلس در جلسه بحث کردند و قرار شد در این زمان باقی مانده موضوعاتی که از شورای نگهبان بازگشته یا طرح‌هایی که تنها چند ماده آن تصویب نشده است را مورد بررسی قرار دهیم وگرنه اگر زمان داشتیم می‌توانستیم لایحه برنامه ششم را بررسی کنیم.

لاریجانی با اشاره به اصلاح آئین نامه داخلی پارلمان نیز گفت: اینکه پس از ارائه گزارش کمیسیون نمایندگان 10 روز زمان دارند پینشهادات خود را مطرح کنند به این دلیل است که آئین نامه قابل تغییر است و ما براساس آئین نامه این 10 روز را دادیم بنابراین ما به سوگند خود عمل کردیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده