ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش زمان گفت‌وگو بین اعضای خانواده به 17 دقیقه در شبانه‌روز

یکی از مهمترین مشکلات جوامع امروز و از جمله جامعه ایرانی، وجود آسیب‌های متعدد اجتماعی است که بیش از هر زمان دیگری مبتلابه جامعه شده است.

بسیاری از این آسیب‌ها چنان از فراوانی بالایی در جامعه برخوردارند که گاه برخی کارشناسان از آن به بحران نیز یاد می‌کنند و از همین رو برون‌رفت از این مهم همواره یکی از مهمترین دغدغه‌های مردم و مسئولان بوده است.

آنچه در پی می‌آید واکاوی مختصری از آسیب‌های اجتماعی مبتلابه جامعه ایرانی و راه‌هایی برای رویارویی و مقابله با این پدیده نامیمون است که در بسیاری از مواقع موریانه‌وار بنیان خانواده‌ها و ارزش‌های اجتماعی را نشانه رفته است.

علیرضا ایزدبور کارشناس ارشد جامعه‌شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی»خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سمنان؛ با بیان اینکه سیر صعودی طلاق و اعتیاد در استان سمنان 7 ساله شده است از افزایش اعتیاد در بین بانوان اظهار نگرانی کرد.

وی اظهار کرد: آسیب اجتماعی به‌معنای هر نوع اختلال، آسیب و بی‌نظمی ایجاد شده در جامعه است. ضمن اینکه هر اختلالی آسیب به حساب نمی‌آید بلکه زمانی که آن آسیب از مقدار عددی خاصی بگذرد اختلال محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی در یک دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته تصریح کرد: ریشه آسیب‌ها را نیز باید در عوامل متعدد و متنوعی جست‌وجو کرد.

اعتیاد زنان در حال افزایش است

ایزد‌بور با بیان اینکه بیشترین آسیب‌های مبتلا‌به کشور و استان اعتیاد و طلاق است گفت: این آسیب‌ها از سال 87 سیر صعودی گرفته است همچنان‌که در حال حاضر متاسفانه اعتیاد زنان در حال افزایش است.

وی از آسیب‌هایی که در بستر خانواده اتفاق می‌افتد به عنوان بخش مهمی از دیگر آسیب‌های اجتماعی نام برد و خاطرنشان کرد: این آسیب‌ها شامل همسرآزاری، کودک‌آزاری، معلول و سالمند آزاری و... است که متاسفانه آمار قابل توجهی در جامعه ایرانی دارد اما بدرستی منعکس نمی‌شود.

این جامعه‌شناس با اشاره به دلایل و چرایی بسیاری از خشونت‌های خانگی در جامعه ایرانی، گفت: علت بسیاری از خشونت‌های خانگی و کتک کاری‌ها عدم ارتباط و تعامل صحیح در بستر خانواده است.

ایزدبور با بیان اینکه آمار اعتیاد در زنان در ده سال گذشته از سه به هشت درصد در جمعیت معتادان رسیده است گفت: امروزه به علت صنعتی شدن جوامع و شهرنشینی و گسترش ارتباطات اجتماعی میزان اعتیاد در بین زنان رو به فزونی است.

کاهش شدید گفتگو در سطح خانواده‌ها

این کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با اشاره به راهکارهای مقابله با آسیب‌های نوپدید در جامعه گفت: در دنیای امروز که قرن انفجار اطلاعات است. خانواده‌ها باید خود را برای مقابله با آسیب‌های نوپدید که برآمده از فضای مجازی است توانمند کنند.

وی افزود: یکی از آسیب‌هایی که امروزه در بستر خانواده ایجاد شده این است که ارتباطات در سطح خانواده محدود شده و تعاملات بین افراد خانواده رو به کاهش است.

وی گفت: یکی از نشانه‌های کم شدن ارتباط بین اعضای خانواده رسیدن سطح گفتگو در 24 ساعت به 17 دقیقه است که آمار خطرناکی است.

ایزدبور با بیان اینکه در دنیای امروز نمی‌توان کودکان را محصور کرد افزود: باید فرهنگ صحیح استفاده از امکانات جدید به فرزندان آموزش داده شود. آنها باید یاد بگیرند که در طول روز چقدر از اینترنت و موبایل استفاده کنند یا چقدر کتاب بخوانند؟.

وی افزود: امروز متاسفانه برخی خانواده‌ها کودکان‌شان را به حال خود رها کرده‌اند و می‌گویند نمی‌شود کاری انجام داد، آنها ساعت‌ها وقت را صرف تهیه کردن وسایل مورد نیاز فرزندان و رسیدگی به مشکلات جسمی آنها می‌کنند اما وقت زیادی را برای تربیت و پرورش کودکان و مطالعه کتاب‌های تربیتی و مراجعه به مشاور نمی‌کنند.

وی بابیان اینکه افسردگی و عدم تعامل در جوامع امروز با افزایش محسوسی روبرو بوده، افزود: مقابله با این امر نیازمند توانمند شدن افراد در بعد روانی و اجتماعی است.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان ادامه داد: یکی از مشکلات حوزه‌های اجتماعی در ایران این است که هر فردی در این حوزه خود را صاحب‌نظر دانسته و راهکار ارائه می‌دهد.

این مدرس دانشکده روان‌شناسی دانشگاه سمنان بابیان اینکه حوزه اجتماعی یک حوزه تخصصی است و در این حوزه نیز مانند حوزه پزشکی و دیگر حوزه‌ها متخصصین باید صاحبنظر باشند گفت: یکی از مشکلات حوزه اجتماعی این است که هر کسی به راحتی در این حوزه مداخله می‌کند و در بسیاری اوقات همین نسخه پیچیدن‌های غیر متخصصانه و غیر کارشناسانه افراد را دچار آسیب‌های جبران ناپذیر می‌کند.

ایزدپور در پاسخ به این سوال که آسیب‌های اجتماعی چه آسیب‌های دیگری را ممکن است به دنبال داشته باشند؟ گفت: آسیب‌های اجتماعی هیچ وقت تک علتی نیستند بلکه مجموعه‌ای از علل در بوجود آمدن آنها موثر است، مانند اعتیاد که می‌تواند باعث روی آوردن افراد به سرقت نیز شود و یا سارق مرتکب قتل نیز شود یا علت‌های مختلف که سبب طلاق می‌شوند و طلاق موجب کودک آزاری ‌شود و یا همچنین فرد بیکار به سمت اعتیاد روی آورده و فردی که کار دارد معتاد شود و کارش را از دست بدهد.

وی افزود: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی حتما باید به این شبکه علی و مجموعه علل توجه شود مثلا در پاسخ به این سوال که چرا مشکل اعتیاد در جامعه حل نمی‌شود؟ می توان گفت مساله اعتیاد علل جسمی‌، روانی و اجتماعی دارد ولی ما فقط تمرکز را روی علل جسمی گذاشته و سم‌زدایی کردیم ولی مداخلات اجتماعی و روانی را رها کرده‌ایم و مشکل خانواده و اشتغال فرد معتاد را حل نکرده‌ایم.

واکسن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، آموزش مهارتهای اجتماعی است

علیرضا ایزدبور با بیان اینکه موفقیت در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی در سایه خرد جمعی و تعامل بین بخشی بوجود می‌آید، افزود‌: ما زمانی می‌توانیم در جامعه شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم که خود را برای مقابله با این آسیب‌ها توانمند و مسلح کرده باشیم و آموزش‌های لازم را ببینیم و این نیازمند همکاری همه مسؤلان و دستگاهای اجرایی و رسانه‌ها است.

وی با بیان اینکه براساس برنامه ششم طی 5 سال باید 25 درصد آسیب‌های اجتماعی کاهش یابد، افزود: آسیب‌های اجتماعی همیشه وجود دارد و جلوگیری از رشد آسیب‌ها خود موفقیت است.

ایزدپور اظهار کرد: همان‌گونه که واکسنی که به بچه‌ها تزریق می‌شود جنبه پیشگیری دارد آموختن مهارت‌های اجتماعی و دادن آموزش‌های لازم به خانواد‌ها و کودکان ‌در سنین دبستان و بالاتر و آشنایی آنها با خطرات آسیب‌های اجتماعی در قالب متون درسی یا منابع فوق برنامه، واکسن پیشگیری از این آسیب‌ها محسوب می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان در رابطه با اقدامات انجام شده در بهزیستی استان برای پیشگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی نیز به ایسنا گفت: بهزیستی استان در دو بخش اقدامات پیشگیرانه و دفتر امور آسیب‌دیدگان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش می‌کند.

وی افزود: در بخش اقدامات پیشگیرانه ، فعالیت‌هایی در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد، آموزش مهارت‌های زندگی و آگاه‌سازی خانواده‌ها، مشاوره به جوانان در آستانه ازدواج و اقداماتی برای پیشگیری از روی آوردن به اعتیاد و طلاق انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در این بخش بیشتر خدمات آموزشی و مداخلات پیشگیرانه است و تلاش می‌شود که آسیب اجتماعی ایجاد نشود.

وی اضافه کرد: در دفتر امور آسیب دیدگان و معاونت اجتماعی نیز تلاش می‌شود تا اگر آسیبی ایجاد شد وارد مرحله دیگر و سطوح بالاتر نشود مثلا اگر کودکی خیابانی است به مواد مخدر مبتلا نشود یا اگر معتاد شد، مبتلا به ایدز نشود.

وی افزود: در این بخش فعالیت‌هایی مانند خط تلفنی 123 (اورژانس اجتماعی)، ساماندهی کودکان خیابانی، طرح کاهش طلاق، و مهارت حل مساله به افراد آموزش داده می‌شود.

این کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با بیان اینکه در سال‌های اخیر آسیب‌های اجتماعی روند رو به رشدی داشته است گفت: جامعه باید هم در سطح کلان هم در سطح میانه و خرد برنامه مدونی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد و در برنامه‌ها به بحث سلامت اجتماعی نیز توجه ویژه‌ای شود.

این مدرس دانشگاه خواستار حمایت مالی بیشتر از دستگاه‌های مسئول در این بخش شد و افزود: در بعد سلامت اجتماعی اقدامات خوبی انجام نشده و بودجه‌های خوبی تخصیص نیافته است.

وی با بیان اینکه خیلی از آسیب‌ها ممکن است پنهان باشد و اگر به موقع مداخله نشود ما را دچار مشکل می‌کنند خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی مدون و تعامل بین‌بخشی در برنامه ششم باید شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.

وی تصریح کرد: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی سازمان‌ها باید از دولت محوری خارج و به سمت جامعه محوری و خانواده محوری حرکت کنند.

مدیر کل بهزیستی استان تصریح کرد: وضعیت استان سمنان از لحاظ آسیب‌های اجتماعی نسبت به سطح کشوری نگران کننده نیست ولی در زمینه آسیب‌هایی مانند طلاق از سطح متوسط کشوری بالاتر است.

راه مقابله با آسیب‌های اجتماعی کاربردی کردن آموزه‌های دینی است

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X