ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرحله دوم انتخابات شوراهای شهر در لبنان آغاز شد

به گزارش ایرنا، در این 834 هزار و 768 واجد شرایط در شش شهرستان بعبدا، الشوف، المتن،جبیل، کسروان و عالیه ، اعضای 325 شورای شهر استان جبل لبنان را در میان تدابیر شدید امنیتی که نیروهای امنیتی و نظامی برای تامین سلامت روند انتخابات اتخاذ کرده اند، برمی گزینند.
ضاحیه جنوبی بیروت امروز در حالی شاهد برگزاری انتخابات شوراهای شهر است که عصر جمعه فرمانده و مجاهد بزرگ « سید مصطفی بدرالدین» معروف به « ذوالفقار» را که شامگاه پنجشنبه در اثر حمله توپخانه ای گروه های تروریستی تکفیری در یک مقر حزب الله در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق پایتخت سوریه به شهادت رسیده بود، تشییع کرد و در روضه الشهیدین به خاک سپرد.
« سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان از واجدان شرایط رای دادن خواسته است تا با حضوری فعال در انتخابات شوراهای شهر به فهرست مشترک مورد حمایت حزب الله ، جنبش امل و حزب جریان آزاد ملی رای دهند.
در این مرحله از انتخابات کارزار انتخاباتی بیشتر بین احزاب مسیحی و دروزی های لبنان است و اوج آن در منطقه جونیه و الشویفات است.
مرحله اول انتخابات شوراهای شهر لبنان یکشنبه هفته گذشته در استان های منطقه بقاع و استان بیروت پایتخت لبنان برگزار شد.
در استان های منطقه بقاع مانند بعلبک و هرمل فهرست مورد حمایت حزب الله و جنبش امل ( وفاداری و توسعه) به پیروزی دست یافت و در استان بیروت فهرست مورد حمایت « سعد الحریری» رئیس حزب جریان المستقبل که بیشتر احزاب لبنانی در آن عضویت داشتند به « پیروزی ضعیف با طعم شکست سخت» دست یافت.
الحریری همپیمانان خود در این مرحله از انتخابات در پایتخت لنبان را به طور تلویحی به خیانت متهم کرد و گفت که نامشان در فهرست « بیروتی ها» بود اما به فهرست های دیگر رای داده اند.
مرحله سوم انتخابات شوراهای شهر یکشنبه آینده در استان های جنوب و مرحله چهارم یکشنبه دو هفته بعد در استان های شمالی لبنان برگزار خواهد شد.
براساس قانون انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها در لبنان، مدت عضویت در شوراهای شهر شش سال است.
براساس آمارها ، تا پایان ماه ژوئن سال 2015، لبنان دارای 1017 شهرداری بوده است.
براساس جمعیت هر شهر و شهرک و روستا ، تعداد اعضای شوراها متفاوت است ، کمترین 9 و بیشترین 21 عضو دارد و تنها شورای شهرهای بیروت و طرابلس 24 عضو دارد.
براساس آخرین سرشماری که وزارت کشور لبنان در سال 2015 انجام داده است تعداد شهروندان لبنانی واجد شرایط رای دادن سه میلیون ، 567 هزار و 486 تن هستند.
نخستین شورای شهر در لبنان درنیمه قرن 19 ( سال 1864 میلادی) در شهرک دیرالقمر در استان جبل لبنان تشکیل شده است.
« بشاره بو غندور نعمه» نخست شهردار در لبنان بوده و به عنوان شهردار شهرک دیرالاحمر تعیین شده است.
برگزاری انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها در لبنان درسال 1975 و هنگام جنگ داخلی متوقف تا اینکه در سال 1998 از سرگرفته شد.
لبنان در سال های 2004 و 2010 میلادی نیز شاهد برگزاری انتخابات شوراهای شهر وشهرداری ها بوده است.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده