ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پایایی حیات با پویایی حیاط

آپارتمان های کوچک و بازی های کامپیوتری کافی است کودکان امروز را از تحرک بیندازد، این کم تحرکی در کودکان تا آنجا پیش رفته که امروزه از هر چهار کودک ایرانی یک کودک ، اضافه وزن دارد، یعنی حدود 30 درصد کودکان گرفتار چاقی هستند .
یک کارشناس تغذیه با بیان این که در سنین بزرگسالی 43 درصد مردان و 57 درصد زنان ایرانی اضافه وزن دارند گفت : سونامی بیماری های قلبی و عروقی و پوکی استخوان که در کشور پدید آمده ریشه در دوران کودکی افراد دارد.
نادر حمیدی در گفت و گو با ایرنا افزود : چاقی درکودکی منجر به افزایش تعداد سلول های چربی می شود و چاقی کودکی در بزرگسالی هم ادامه دار خواهد بود.
سیر صعودی پدیده چاقی در کودکان باعث شد با توجه به جمعیت 13 میلیون نفری دانش آموزی کشور ، افزایش تحرک در مدارس در قالب طرح حیاط پویا حیات پایا ' مورد توجه قرار گیرد.
در طرح حیاط پویا حیات پایا ، حیاط و فضای مدرسه با رشته های مختلف ورزشی شاداب سازی می شود.
دیگر لازم نیست زنگ ورزش فرا برسد تا دانش آموز بتواند در فرصت بدست آمده بازی کند بلکه می تواند در زمان کوتاه زنگ تفریح با انواع بازی های لی لی ، دو ، توپ و تور ، دوز ، وسطی و بازی های ایستگاهی و پرش با نشاط بیشتر به کلاس بعدی برود.
به گفته معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش ، حدود 25 هزار مدرسه در سال تحصیلی 95-94 طرح حیاط پویا را اجرا کردند و اجرای این طرح آثار بسیار خوبی هم داشته است.
مهرزاد حمیدی افزود : فعالیت‌های حرکتی مختلفی برای رویارویی با پدیده چاقی در مدارس پیش‌بینی شده بود که در میان آن ها حیاط پویا به خاطر فرم اجرا و ترغیب دانش آموزان با اشکال و طرح های ورزشی در حیاط مدرسه مورد توجه زیاد دانش آموزان قرار گرفت و بیشتر آن ها را به انجام فعالیت های ورزشی ترغیب کرده است.
رزیتا مرادی دانش آموز کلاس پنجم از شهرستان سمنان می گوید : گاهی ساعت ورزش به جبران عقب افتادگی دروسی مثل ریاضی ، علوم اختصاص پیدا می کند و همان اندازه وقتی که برای بازی و آموختن یک رشته ورزشی داریم از ما گرفته می شود اما با اجرای طرح حیاط پویا ، کل حیاط مدرسه تبدیل به یک زمین بازی گسترده شده که روزانه در سه یا چهار زنگ تفریح 10 تا 15 دقیقه ای می شود از آن استفاده کرد.
شماری از دانش آموزان در گفت و گو با ایرنا خواستار مشارکت مدیران و معلمان مدارس در اجرای این بازی ها شدند و گفتند : رغبت دانش آموزان با نظارت و حضور مدیران و معلمان در این بازی ها بیشتر می شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان با بیان اینکه 110 هزار دانش آموز این استان از طرح بانشاط سازی مدرسه بهره مند شده اند، گفت : با اجرای این طرح علاوه بر شاداب سازی مدرسه ، سواد حرکتی دانش آموز نیز افزایش می یابد.
محمدرضا جهان طرح حیاط پویا را نیاز ضروری مدارس برشمرد.
کارشناسان امر اجرای طرح حیاط پویا را در استعداد یابی ورزشی و حرکتی در دانش آموزان بسیار موثر می دانند.
منا آزادیان یکی از دبیران ورزش معتقد است : در طرح حیاط پویا ، دانش آموزان علاوه بر بازی و تحرک، استعداد خود را در یکی از بازی ها و رشته ها نشان می دهند و این راهی منطقی، کوتاه و مقرون به صرفه برای حضور موفقیت آمیز آن ها در صحنه های جدی ورزش است.
وی بیان داشت : این طرح در عین سادگی و هزینه کم ، دانش آموزانی که شرایط لازم جسمانی، مهارتی و رفتاری برای موفقیت در یک ورزش یا بازی خاص را دارند به مربیان ورزش معرفی می کند.
از این رو شاید بتوان گفت فعالیت دانش آموزان در حیاط پویای مدرسه شان مقدمه ای است برای حضور آن ها در پایگاه های استعداد یابی و ورزش های قهرمانی.
امری که مدیرکل دفتر استعداد یابی و توسعه ورزش های قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان هم به آن صحه می گذارد.
رامین طباطبایی در سمنان گفته است : بر اساس تفاهم نامه های بین 2 وزارتخانه ورزش و جوانان و وزارت آموزش و پرورش، مدیران مدارس سراسر کشور دانش آموزان دارای استعدادهای ورزشی را به اداره های ورزش و جوانان شهرستان ها معرفی می کنند.
طباطبایی نقش بازی های ورزشی در مدارس را در این گونه استعداد یابی ها موثر دانسته و می گوید : هدف اصلی پایگاه های ورزش قهرمانی ، شناسایی کودکان و نوجوانان مستعد ورزش و ارائه آموزش های تخصصی بر روی آن برای افزایش عمر قهرمانی در رشته خاص است.
صمد رسولی مدرس ورزش دانشگاه آزاد واحد تهران در این ارتباط گفت : این طرح در مدارس کشور نباید مقطعی و بدون نظارت و برنامه ریزی شده انجام گیرد.
وی تاکید کرد : برای نهادینه کردن ورزش در بین دانش آموزان ابتدا باید معلمان و مدیران مدارس فضای آموزشگاه ها را از هر جهت برای اجرای بازی های دانش آموزان آماده کنند.
این مدرس سمنانی دانشگاه آزاد با اشاره به معضل روز افزون چاقی در جامعه به ویژه در بین کودکان و نوجوانان تصریح کرد : باید نظیر طرح حیاط پویا را برای همه افراد جامعه در نظر گرفته شود.
وی با هدف بررسی معضل چاقی در بین دانش آموزان ، انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی را درفرایند اجرای طرح حیاط پویا از سوی آموزش و پرورش را ضروری می داند.
رسولیدر عین حال یادآور شد : برایندها نشان می دهد که در جامعه شاد و با نشاط در آن زندگی و خلاقیت و پویایی جریان دارد و این گونه جوامع تمدن ساز خواهد شد.
نهادینه کردن ورزش‌ در سنین پایه ، حلقه گمشده ورزش کشور است و اجرای طرح هایی نظیر حیاط پویا ، از زنگ های تفریح و ورزش به جای ساعت هایی برای دویدن های بیهوده و حتی کلاس جبرانی برای دروس نظری ، ساعاتی برای جبران ناهنجاری های بدنی نظیر چاقی، کشف استعدادها و جهت دهی به علاقمندی های جسمانی دانش آموز می سازد.
7340/6026/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X