ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

داروهای تقلبی مرگبارندتولید داروهای تقلبی در همسایگی ایران

به گزارش خبرنگار مهر، دكتر مسعود قاسمي در آستانه روز مبارزه با قاچاق دارو وداروهای تقلبی با تاكيد بر اهميت توجه به موضوع داروهاي تقلبي درکشور افزود: اين روزها داروهاي تقلبي موضوع بسيار بزرگ و پيچيده اي در جهان به شمار مي آيند كه نيازمند رسيدگي  و توجه بسيار است. چراكه داروهاي تقلبي با جان مردم بازي مي كنند.

وی با اشاره به دسته بندي داروهاي تقلبي تصريح كرد: دسته اي از داروها براي بيماران اهميت حياتي دارند. استفاده از داروي تقلبي و حتي داروي بي اثر بجاي اين داروها مي تواند بيمار را در شرايط وخيمي قراردهد. اما دسته اي ديگر داروهاي مصرفي هستند كه مصرف نوع تقلبي آنها در طولاني مدت باعث بروز عوارض ناشي از عدم مصرف دارو خواهد شد و سلامت بيمار را به خطر مي اندازد. از ميان اين قبيل داروها مي توان به داروهاي چربي خون اشاره كرد.

قاسمی افزود: اما در مورد گروه ديگری از داروها كه جنبه دارويي آنها كمرنگ تر است مانند ويتامين ها و پمادها ممكن است بيمار حتي متوجه نشود كه از نمونه تقلبي استفاده مي كند.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان كرد: شكل و جعبه داروهای تقلبي آنقدر شبيه نوع اصلي آن است كه بيمار را به اشتباه مي اندازد. در واقع صنعت داروهای تقلبی در همه دنيا وجود دارد. برای مثال اين صنعت در كشورهاي آمريكاي شمالي و اروپايي بسيار كمتر و در كشورهاي جنگ زده مانند افغانستان و پاكستان بيشتر است. در كشور ما نيز با وجود مشكلاتي مانند تهيه مواد اوليه مطلوب و كمبود برخي از داروها به دليل تحريم،‌ بازهم درزمينه داروهاي حياتي با مشكل چنداني مواجه نيستيم .

به گفته وی، در گذشته در زمينه داروهاي حياتي بسيار مشكل داشتيم اما امروزه با نظارتهاي انجام شده تقلب در اين داروها بسيار كم شده است. درحاليكه با افزايش آمار تقلب در داروهاي بدن سازي و محصولات آرايشي بهداشتي مواجه هستيم. به همين دليل هرچه سيستم نظارت بر توليد، بسته بندي و توزيع قوي تر باشد خطر كمتري بيمار را تهديد خواهد كرد.

قاسمی در پایان تاکید كرد: مردم و بیماران به هيچ عنوان داروهاي مورد نياز را از منابعي غير از داروخانه تهيه نكنند. همچنين بهتر است داروهاي خاص و حياتي از داروخانه هايي تهيه شود كه حجم تبادل دارو در آنها زياد است.

بررسی آخرین وضعیت داروهای تقلبی و قاچاق در ایران، همزمان با هفتمین همایش انجمن داروسازی بالینی ایران و با همکاری شرکت سانوفی و مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی، از پنجم تا هفتم خرداد ۹۵ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده