ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نقش منفی سیاست زدگی در توسعه استان

ادامه مطلب به این شرح است: در روزگاری که حتی اگر بخواهی لیوان آبی را برداری و بخوری، به این متهم می شوی که با دست راست برش داشته ای یا با دست چپ، و همانجا شاید به تو انگ هم بزنند که راستی هستی یا چپی، چه دل خوشی از سیاست می توان داشت؟
به تبع آن در استانی که تشنگی اش ظاهراً قرار است به این زودی ها جبران نشود، کشاورزی اش به سختی در حال جان کندن است، صنعتش رو به احتضار افتاده و عزرائیل روی پروژه های اقتصادی اش بال گشوده است، ربط دادن توسعه استان به سیاست و قاطی کردن پیشرفت ها با تصمیم های سیاسی چه معنایی می دهد؟
از قضا نه اینکه در همه این سالها، نخبگان سیاسی تراز اول، سکان مسئولیت های استان را به دست داشته اند؟!! یا نه اینکه آنقدر لابی های قوی در میان سیاسیون کشور داشته ایم که از گرده حرفهایشان یا حتی شعارهایشان بتوانیم ریالی یا دلاری جدا کنیم و به درد اقتصاد و کشاورزی و صنعت این استان بزنیم تا مگر فرجی حاصل شود و نور امیدی به دلهای تاریک از امید بتابد؟!!
سیاست زدگی در تصمیم ها، در برنامه ریزی ها، در دیدگاهها و از همه مهم تر در راهبردها و استراتژی ها و اجراها، دمار از روزگار امروز و فردایمان درخواهد آورد و افسوس که خوشحالیم و یا خوشحالمان دارند از آنیکه پشت سر فلان پروژه، فلان نماینده محترم یا فلان شخص سیاسی مثل کوه ایستاده است،.
یا ترازها و اعتبارات و موافقت با پروژه ها و اقدامات توسعه ای رعایت نمی شود چون دل فلان نماینده یا فلان مسئول سیاسی نخواسته یا با فرماندار آنجا مشکل دارد، یا اینکه با آمدن دولت ها و رفتن دولتی دیگر، سر تا پای بعضی ادارات کل و نهادها عوض می شود.
برنامه ها به فراموشی سپرده می شود و راهبردها جای خودش را به تاکتیک هایی می دهد که برای مدیر جدید از بالا تعیین شده و او هم برای ادای وام اخلاقی و سیاسی اش باید به آنها پایبند باشد!!
اقدامات مؤثر اقتصادی یک شخص نه تبلیغ می شود و نه دنبال، چراکه او اصلاح طلب است و دلسوزی ها و تلاش های راهگشای یک شخص دیگر زیر خرواری از تهمت و توهین گم می شود، چرا که او اصولگراست!!
سؤال من این است: آیا می توان برای توسعه استان ترازویی معین کرد که آن فرد سیاسیِ راست یا آن دیگری که چپ است، بیشتر دلسوز است یا کمتر؟
اصلاً آیا توسعه استان پیوست سیاسی هم دارد یا باید داشته باشد؟ و لزوماً پیوست سیاسی توسعه استان مستلزم سیاسی شدن توسعه استان است؟ آیا همه سرنوشت این استان، همه مشکلات و رنج ها و محرومیت هایش، در حوزه مباحث سیاسی تعریف و خلاصه می شود؟
سیاست زدگی در تصمیم ها و به ویژه تصمیم های عمرانی، برنامه ریزی های اقتصادی و تدوین راهکارهای توسعه ای برای خراسان جنوبی، مقوله آفت زایی است که به اعتقاد من و بسیاری از افرادی که در این حوزه حداقل مطالعاتی داشته اند؛ نه تنها کمکی به پیشرفت استان نکرده بلکه باعث تشدید عقب ماندگی های تاریخی استان نیز شده است.
باز شدن این گره به دست سیاسیون و به دست دلسوزان حوزه های عمرانی، اقتصادی و علمی و دانشگاهی استان میسر و مقدور است.
جدا کردن راه سیاست از توسعه استان یکی از بزرگ ترین خدماتی است که در سال اقدام و عمل می توان برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی برای بکارگرفتن همه سرمایه های فراموش شده انسانی استان انجام داد.
در سال اقتصاد مقاومتی، می باید با اقدام و عمل در مقابل چنین سیاست شدیداً مقاومت کرد.
از آتش سیاست زدگی ها، نه تنها خانه کسی گرم نشد، بلکه دودش به چشم شهروندان هم استانی ما رفت که توسعه استان بیشتر از جابجایی های مدیران، بیشتر از پُزهای سیاسی، بیشتر از ژست های دیپلماتیک، بیشتر از حرف های سیاسی، بیشتر از رفت و آمدهای سیاسی و بیشتر از تصمیم های سیاسی برایشان اهمیت داشته و دارد.
2047/7559/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X