ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اصفهان، شهر موزه بزرگ ایران موزه‌ها، مأمنی برای بازیابی هویت ایرانی - اسلامی

موزه هنرهای معاصر اصفهان 3 موزه‌ها، مأمنی برای بازیابی هویت ایرانی - اسلامی هستند و امروز ما نیازمند این هستیم که با موزه‌شناسی به روش نوین و درک شاخصه‌های آن‌ها این منبع و مرجع عمیق را برای آیندگان حفظ کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اصفهان شهر موزه‌ای زنده و پویا که در هر گذرش که پا می‌گذاریم، آثاری به قدمت تاریخ و تمدن ایران اسلامی در آن قابل مشاهده است، آثاری که به دست هنرمندان و صنعتگران در طول تاریخ خلق شده است و برخی از این آثار به دلیل ارزش تاریخی خود در موزه‌ها نگه‌داری می‌شوند.

در طول تاریخ، انسان‌هایی باهمت بلند اقدام به جمع‌آوری آثار به‌جامانده از تمدن بزرگ و کهن این سرزمین کرده و در نگه‌داری مواریث ایران و اسلام، به‌ویژه در عرصه فرهنگ و هنر نقش برجسته‌ای داشته‌اند.

و بی‌تردید موزه‌ها همانند کتاب تاریخ، هویت و فرهنگ گذشتگان را به علاقه‌مندان خود می‌آموزد، هویتی که در میان نقش و نگار سفال‌‌ها، سکه‌ها، کاشی‌ها، فرش‌ها و مصنوعات ساخت دست بشر به‌خوبی هویدا است.

موزه‌ها مکانی مطمئن برای یادآوری هویت ایرانی اسلامی

نادر قلی نادری رارانی، یک موزه‌دار اصفهانی به تسنیم می‌گوید: تحولاتی که در جامع رخ داده اعم از تحولات انسانی و صنعت و تکنولوژی ما را بر این می‌دارد که در جامعه‌ای که به سمت جهانی شدن به سرعت در حال حرکت است ضرورت اندیشه و تفکر نو را در زمینه میراث فرهنگی درک و در دستور کار خود قرار دهیم.

وی تصریح کرد: اشخاص در مکان‌ها و زمان‌ها تاریخی و ارتباط منطقی آن‌ها در ایجاد اندیشه و تفکر متعالی بر ما شناخت و درک عمیق اندیشه آن‌ها را لازم می‌کند و موزه منبع این دانش است.

نادری رارانی با اشاره به شاخصه‌های موزه شناسی نوین اضافه کرد: تأکید بر ظرفیت‌های پایه‌ای جامعه که بایستی در چارچوب خرده‌فرهنگ‌های ایرانی رشد کند و همچنین باید موزه‌ها به‌عنوان عامل رشد و ارتقا جامعه در پایداری فرهنگ آداب‌ورسوم و سنت‌ها و اندیشه‌های متعالی در طول تاریخ در جامعه تکریم شوند.

این موزه‌دار اصفهانی یادآور شد: توافق با جامعه بومی و محلی و تعهد بر حفاظت فرهنگ و الگوهای ماندگار و همچنین تعهد اخلاقی بر حفظ میراث فرهنگی از شاخصه‌های موزه‌داری نوین است.

وی خاطرنشان کرد: مکان موزه نباید تنها به‌عنوان یک سطح فرض شود بلکه لایه‌های مختلف اجتماعی اقتصادی و سیاسی و به‌ویژه فرهنگی را باید مدنظر داشت به‌طوری‌که بتوان نیازهای جامعه انسانی را ارضا و الگوهایی برای رشد و توسعه از این مکان‌ها برداشت شود.

موزه‌های اصفهان در پله نخست جهانی شدن

دبیر انجمن موزه‌داران استان اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به استاندارد بودن موزه‌‌های اصفهان اظهار داشت: استاندارد بودن موزه‌ها یک قاعده مشخص دارد اما موزه‌های استان اصفهان اکنون فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارند و موزه‌داران اصفهان سعی دارند که با فراگیری علم و دانش مورد نیاز، موزه‌های خود را به این سطح برسانند.

عباس نکویی افزود: متأسفانه امکانات و تجهیزات لازم برای ارتقای سطح موزه‌های استان وجود ندارد که مهم‌ترین دلیل این ضعف کمبود اعتبار است چراکه اگر اعتبارات کافی در اختیار مدیران و موزه‌داران قرار بگیرد، می‌توان با خرید تجهیزات مورد نیاز، استانداردهای جهانی را در موزه‌های اصفهان پیاده کرد.

وی با بیان اینکه موزه گردی در ایران جایگاه خود را ندارد، گفت: موزه گردی در ایران جا نیفتاده و تبلیغ زیادی هم در این مورد نشده، اما روشی که ما برای موزه گردی در ایران داریم با کل دنیا متفاوت است ما در حال حاضر نسل چهارم را در موزه‌های دنیا داریم که موزه‌ها در ایران هنوز به‌صورت سنتی اداره می‌شود و این خود یکی از ضعف‌های این بخش به شمار می‌رود.

به‌راستی هیچ‌کس نمی‌تواند منکر نقش موزه‌ها در بالا بردن سطح فرهنگ و آگاهی عمومی معرفی تاریخ و هویت یک جامعه، تأکید بر حفظ اصالت، یادآوری گذشته و ارزش‌ها و حتی ‏ضد ارزش‌های ما پیش از این شود.

امروزه موزه‌ها در ارتقای کیفیت و آموزش و علم و شناخت عامه، به‌ویژه قشر جویای دانش و مشتاق، نقش تعیین کننده دارد؛ همان گونه که ضعف باور عمومی و بی‌توجهی در مراتب پایین قرار دادن مسائل فرهنگی نیز در جامعه‌ متمدن و دارای فرهنگ غنی و کهن ما نیز شعار نیست.

موزه‌ها به‌عنوان پایگاهی فرهنگی می‌توانند عامل شناسایی فرهنگی خودی و تکیه‌گاهی برای حرکت نسل آینده باشند، به ثمر رسیدن این وظیفه مهم نیازمند حمایت و پشتیبانی همه دستگاه‌ها و مراکز دولتی و غیردولتی ست؛ حرکتی در راستای توجه بیشتر به حفظ میراث و ارزش‌های فرهنگی و تاریخی جامعه است.

موزه به‌عنوان یک موسسه غیرانتفاعی است که باید زمینه‌ساز توسعه در جامعه باشد. الگوهای انسانی تاریخی محیط ‌زیست نمادی از پویش و تکاپو خرده‌فرهنگ‌ها در گذشته است و امروز ما نیازمند این هستیم که با موزه شناسی به روش نوین و درک شاخصه‌های آن‌ها این منبع و مرجع عمیق را برای آیندگان حفظ کنیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده