ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

2200 هکتار از مزارع خدابنده علیه آفت سن گندم سمپاشی شد

سن گندم مدیر جهاد کشاورزی خدابنده گفت: به منظور مقابله با آفت سن گندم حدود ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع شهرستان خدابنده سم‌پاشی شد.

علی عیوضی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان اظهار داشت: سن گندم یک آفت همگانی است که هر ساله با حمله این آفت به مزارع، محصولات گندم و جو با خسارت فراوانی مواجه می‌شوند.

وی تصریح کرد: وجود آفت سن گندم در مزارع با توجه به شرایط آب و هوایی نقاط مختلف، از اواخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت، با مهاجرت سن‌های مادر از اماکن زمستان‌ گذران آغاز شده و با برگشت سن‌های کامل نسل جدید از اواخر تا اواسط تیرماه به سوی اماکن به پایان می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی خدابنده ضمن ارائه توضیحاتی از سیکل زندگی سن گندم خاطرنشان کرد: سن گندم آفتی است که زمستان را به صورت حشره کامل در کوهها و زیر علف‌های هرز می‌گذراند و در اوایل بهار، زمانی که شرایط محیطی مناسب باشد، محل‌های زمستانی را ترک کرده و به طرف مزراع گندم پرواز می‌کند و پس از تغذیه جفتگیری کرده و تخم‌گذاری می‌کند.

وی با بیان اینکه آفت سن گندم از لحاظ کمی و کیفی به محصول خسارت می‌زند، ابراز کرد: مناسب‌ترین زمان برای مبارزه با این آفت در مرحله پوره‌گی شماره 2 و سن مادر است که فرصت تخم ریزی از سن مادر گرفته شود.

عیوضی تصریح کرد: به منظور مقابله با آفت سن گندم در مرحله مادری 2 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان خدابنده سم‌پاشی شده است.

وی با اشاره به رصد تمامی مزارع گندم شهرستان خدابنده توسط کارشناسان کشاورزی ابراز کرد: تمامی مراحل آفت سن گندم از جمله پوره‌گی یک و تخم‌گذاری توسط کارشناسان رصد می‌شود و به محض رسیدن سیکل زندگی آفت به مرحله مادری و پوره‌گی شماره دو به منظور جلوگیری از رسیدن خسارت به مرحله زیان اقتصادی عملیات سم‌پاشی علیه سن گندم در مزارع خدابنده اجرایی می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده