ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آتش زدن کاه و کلش مزارع گندم و جو در خوزستان آغاز شد

سوزاندن کاه و کلش هر سال با رسیدن اردیبهشت، کاه و کلش مزارع گندم و جو در خوزستان در سایه نا آگاهی مزرعه داران و بی کفایتی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به آتش کشیده می شود تا ریشه حیات را بخشکاند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ناصر عبیات فعال محیط زیست سوسنگرد، درباره  آغاز فصل به آتش کشیدن کاه و کلش مزارع گندم و جود در استان خوزستان می گوید: هر ساله از اول اردیبهشت همراه با برداشت محصول گندم و جو در مزارع خوزستان کاه و کلش باقی مانده به آتش کشیده میشود؛ این کار علاوه بر مضرات  برای زمینهای کشاورزی، آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست می زند و غیرقابل چشم پوشی است.
وی خارج شدن عناصر غذایی خاک و تبدیل آن به گاز را که به فقر غذایی خاک منجر می شود یکی از نتایج مهم آتش زدن کاه و کلش در مزارع گندم و جون عنوان کرده و می افزاید: از بین رفتن موجودات زنده مفید مخصوصا کرم خاکی و از بین رفتن ساختمان خاک، به سخت تر شدن خاک بر اثر گرما و ایجاد سله می انجامد.
عبیات در برشمردن ضرر و زیان های زیست محیطی ناشی از آتش زدن کاه و کلش در مزارع گندم و جو به ورود حجم گسترده ای از دود و گازهای مضر برای سلامت انسان و موجودات زنده اشاره کرده و می افزاید: متاسفانه در این فصل، هوای استان خوزستان علاوه بر ریزگردها و گرد و خاک همیشگی، به دود و گاز ایجاد شده در مزارع نیز آلوده شده و انسان و دیگر موجودات زنده را با مشکلات تنفسی جبران ناپذیری روبرو می کند.
وی می گوید: همزمان شدن فصل آتش زدن کاه و کلش مزارع در خوزستان با فصل تولید مثل و زادآوری حیات وحش بویژه پرندگان و پستانداران، نسل این گونه ها را با خطر جدی مواجه می کند. بعنوان مثال؛ مزارع گندم و جو زیستگاه بسیاری از پرندگان از جمله دراج است، گونه ای حفاظت شده که، به دلیل تخریب زیستگاه به ناچار در مزارع آشیانه می سازد و یا پرنده های دیگری چون چکاوک کاکلی و گهگاه باقرقره که متاسفانه به همراه تخم ها و جوجه هایشان در آتش کاه و کلش گندم و جو قتل عام می شوند.
این فعال محیط زیست می افزاید: آتش زدن کاه و کلش در مزارع همچنین با نابودی میلیونها حشره از گونه های مختلف که غذای بسیاری از موجودات زنده دیگر از جمله پرندگان را تأمین می کنند سبب بر هم زدن چرخه حیات و اکوسیستم منطقه میشود.
وی می گوید: آتش زدن کاه و کلش مزارع متاسفانه در بسیاری از مواقع سرایت آتش به پوشش گیاهی طبیعی اطراف مزارع را به دنبال دارد که نه تنها به از بین رفتن پوشش گیاهی منجر میشود بلکه با سلب امنیت گونه های متفاوت حیات وحش به ایجاد اختلال جدی در حیاتشان می انجامد.
عبیات همچنین به نابودی پستاندارانی ارزشمند چون گربه وحشی، روباه، شغال و رودک عسلخوار که بعضا در مزارع لانه سازی می کنند اشاره کرده و می افزاید: این جانوران که به دنبال نابودی زیستگاه به مزارع پناه می آورند با شروع آتش سوزی در لانه هایشان خفه می شوند و یا طعمه حریق می شوند.
وی در پایان با انتقاد از بی تفاوتی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به این تخریب زیست محیطی سالانه می گوید: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست تا کنون کوچکترین برخوردی با افرادی که به دلیل عدم آگاهی از نتایج مخرب آتش زدن کاه و کلش مزارع، هرساله به این عمل مبادرت می ورزند به نمایش نگذاشته است و همچنان سالانه هزاران هکتار زمین و میلیونها موجود زنده از حشرات گرفته تا پستانداران در آتش می سوزند و این پرسش را در ذهن تداعی می کنند که چرا سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان تنها متولی امر حفاظت از محیط زیست و همچنین وزارت جهاد کشاورزی بعنوان نهاد ناظر بر مزارع گندم و جو لااقل گامی جهت فرهنگسازی و آگاه ساختن بومیان منطقه نسبت به آسیب های این عادت زیانبار بر نمی دارند.
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده