ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانیفُصلَت

قرآن فُصلت یعنی شرح داده شده و این سوره مکی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «فُصِلَت» از مصدرِ «تفصیل» و به معنی «شرح داده شده» است. در آیه سوم در مورد قرآن آمده است که: قرآن کتابی است که آیات آن تفصیل داده شده است و با شرح و بیان است.
آری حق و باطل در قرآن به خوبی شرح داده شده است و با مطالب آن گنگ و سربسته نیست و خواننده می‌تواند به راحتی آن را درک کند.
نام دیگر این سوره سجده است؛ چرا که از سوره‌های چهارگانه عزایم و دارای سجده واجب است. برای آنکه با سوره سجده اولی اشتباه نشود به آن «حم سجده» می‌گویند.


این سوره به کسانی که از دعوت حق و پیامبر اسلام روی گردانند، هشدار می‌دهد و آنها را از سرانجامی همچون قوم عاد و نمود که به دعوت پیامبران خویش پشت کردند و به عذاب و خواری و هلاک در دنیا دچار شدند بیم می‌دهد. سپس در مورد دشمنان خدا و حال و روز آنان در قیامت چنین می‌گوید:
(و ]یاد کن[ روزی را که دشمنانِ خدا به سوی آتش گرد آروده و پس حبس و بازداشت شوند. وقتی به دوزخ رسند، گوششان و دیدگانشان و پوستشان به آنچه می‌کرده‌اند، بر ضدشان گواهی می‌دهند و به پوستِ خود می‌گویند: «چرا بر ضد ما شهادت دادید؟» می‌گویند: «همان خدایی که هر چیزی را به زبان در آورده، ما را گویا گردانیده است و او نخستین بار شما را آفرید و به سوی او بازگردانیده می‌شوید» و شما از اینکه گوش و دیدگان و پوستتان بر ضدّ شما گواهی دهند ]گناهانتان[ را پوشیده نمی‌داشتید. لیکن گمان داشتید که خدا بسیاری از آنچه می‌کنید نمی‌داند و همین بود گمانتان در مورد پروردگارتان؛ ]تا اینکه[ شما را هلاک کرد و از زیانکاران شدید.
پس اگر شکیبایی کنند جایشان در آتش است و اگر از درِ پوزش درآیند، مورد اجابت قرار نمی‌گیرند.)


آری در آن روز چشم بر اعمال خود و سایر اعضاء که دیده است شهادت می‌دهد. گوش بر آنچه نارواست و نباید گوش می‌کرد و نیز هر آنچه شنیده گواهی می‌دهد و حتی پوست نیز بر علیه انسان شهادت می‌دهد. از همین روست که در آن روز انسان‌های گناهکار با تعجب به پوست خود می‌گویند: شما دیگر چرا بر علیه ما شهادت می‌دهید؟ آری خداست که در آن روز آنها را به سخن درآورده است.

کتاب گلستان سوره‌ها – ص 22
محمدحسین جعفری

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده