ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتخابات سراسری درجمهوری دومینیکن؛شانس بالای دانیلو مدینا برای تمدیدقدرت

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، شانس بالای مدینا بیشتر به این دلیل است که حزبی که با آن در این انتخابات حضور می‌ یابد متشکل از یک ائتلاف استراتژیکی می‌ باشد که راه را برای وی هموار ساخته است.
نزدیک به 7 میلیون نفر دومینیکنی واجد شرایط به پای صندوق های رای فراخوانده شدند تا رئیس جمهوری و معاونین ریاست جمهوری، 32 سناتور، 190 نماینده مجلس، 158 شهردار، 1164 مشاور شهرداری و 20 کرسی پارلمان آمریکای مرکزی را انتخاب کنند.
در این انتخابات، 26 حزب سیاسی، یک جنبش استانی و 7 جنبش شهری حضور دارند اما نبرد واقعی، بین حزب حاکم دولت 'آزادی دومینیکن' (PLD ) با گرایشی مترقی میانه رو و 'حزب انقلابی‌ مدرن' (PRM ) که بیشتر چپگرا است، خواهد بود.
آخرین نظرسنجی ها حاکی از آن است که «مدینا» از حزب آزادی دومینیکن 63 درصد آرا و «لوییس آبیدانر» از حزب انقلابی‌ مدرن 31 درصد آرا را کسب خواهند کرد در حالی‌ که بقیه کاندیداها کمتر از 2 درصد را کسب می‌ کنند.
یکی‌ از نکته های کلیدی موفقیت قابل پیش بینی‌ مدینا این است که نه تنها پشتیبانی حزب خود را به همراه دارد بلکه همچنین 'حزب انقلابی‌ دومینیکنی' (PRD ) به لطف یک پیمان انتخاباتی به دست آمده در سال گذشته ، از وی حمایت می‌ کند.
امر عجیب و نادر پیمان مذکور این است که دو حزب، در طول سه دهه رقیب همدیگر بودند اما با پیمانی که بین هم بستند، مواضع خود در انتخابات را تقویت می‌ دهند زیرا از یک سو، تهدید اصلی‌ برای مدینا را حذف می‌ کند و از سوی دیگر سهم قدرت را برای حزب انقلابی‌ دومینیکنی تضمین می‌ کند.
مدینا در زمان عقد این پیمان گفته بود: این توافق نشان می‌ دهد که هر دفعه بیشتر قادر به گردآوری اراده ها هستیم و بدین صورت، با اتحاد و با اضافه کردن تلاش همه ملت دومینیکنی، قادر به ترویج عمیق تر و سریع تر تحولات اجتماعی که نیاز داریم خواهیم بود .
حزب انقلابی‌ دومینیکن نیز خواستار یک وحدت بزرگ برای حل کردن ضروری ترین مشکلات ملت دومینیکن شد و گفت: با همه مسئولیتمان به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر دستیابی به این وحدت بزرگ با مدینا، امکان پذیرتر می‌ باشد .
امر جدید انتخابات یکشنبه جمهوری دومینیکن این می‌ باشد که برای نخستین بار در بیش از دو دهه اخیر ، مردم در یک روز، به انتخاب 4000 سمت دولتی که بین انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و شهرداری ها تقسیم می‌ شوند، خواهند پرداخت.
نتیجه اصلی‌ رای گیری در یک روز انتخاباتی که در واقع یک چالش برای مقامات کشور است ، افزایش مشارکت در انتخابات پارلمانی و شهرداری ها به دلیل انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود .
در این رابطه ، میانگین 70 درصد رای دهندگان در پای صندوق های رای برای انتخابات ریاست جمهوری حضور می‌ یابند در حالی‌ که در دیگر انتخابات، سطح مشارکت مردمی بسیار کمتر است و بعضا به 15 درصد می‌ رسد .
علاوه بر آن ، شورای انتخابات مرکزی برای نخستین بار به پیاده سازی سیستم شمارش الکترونیکی آرا می‌ پردازد و هرچند که این مورد یک پیشرفت است که جمهوری دومینیکن می‌ تواند به آن ببالد، یک جنجال بزرگ بپا کرده است زیرا حزب اپوزیسیون به رهبری «آبیدانر» تقاضای شمارش دستی‌ آرا را کرده به این دلیل که با سیستم الکترونیکی، اطلاعات مستقیما به شوراهای انتخاباتی ارسال می‌ شوند بدون اینکه نمایندگان احزاب بتوانند شمارش آن را تائید کنند.
با این حال، شورای انتخابات مرکزی تصمیم گرفته که برای آرام کردن جو انتخاباتی، به هر دو روش برای شمارش آرا بپردازد .
اروپام *5*491**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X