ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همگرایی جریان های سیاسی نیاز امروز ایران است

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سیدمهدی علیزاده موسوی شنبه در نشست دانشجویی با عنوان 'نقد و بررسی مبانی فکری داعش' در دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد افزود: اختلافات باید در دل نظام بررسی و حل شود وگرنه عمیق تر شدن شکاف بین جریان های سیاسی واکنش شدیدی در جامعه بین الملل به همراه خواهد داشت.
وی ادامه داد: اختلافات بین رجب طیب اردوغان و احمد داوود اوغلو در مشکلات این کشور منجر به مستقل شدن سه استان در این کشور شد و این مساله عبرتی برای ایران است.
رییس پژوهشکده حج و زیارت با انتقاد از نظریاتی که حضور ایران در سوریه وعراق را زیر سوال می برند، افزود: مرزهای ایران در سوریه و عراق تعریف می شود و جای تعجب است که وقتی آمریکا با آن همه فاصله نسبت به خاورمیانه برای منافع خود در این منطقه حاضر می شود برخی منافع ایران در مرزهای نزدیک و همسایگان کشور را حس نمی کنند.
وی با زیر سوال بردن برخی اظهار نظرها در داخل ایران مبنی بر نارضایی مردم سوریه از بشار اسد و ایران گفت: هیچ کشوری از جمله ایران دارای چنان قدرتی نیست که در برابر خواست ملت سوریه ایستادگی کند و اگر مشاهده می شود که ایران به عنوان مستشار در سوریه حضور دارد به علت خواست و احترامی است که مردم سوریه نسبت به کشور و ملت ایران ابراز می کنند.
حجت الاسلام علیزاده موسوی تصریح کرد: با نگاهی به منطقه مشاهده می شود جز جمهوری اسلامی همه کشورهای جهان اسلام به نوعی با جریان تکفیری درگیر هستند.
وی افزود: تکثر گروه های تکفیری در کشورهای جهان اسلام مانند انصارالسنه در الجزایر، انصار الشریعه در تونس، بوکوحرام در نیجریه، شباب المومن در سومالی و انصار بیت المقدس و گروه های سلفی مانند الفضیله در مصر ادامه دهنده همین مسیر است.
رییس پژوهشکده حج و زیارت گفت: ایران از حیث جغرافیای سیاسی و جمعیت شناسی و تنوع قومی مانند کشورهای مزبور است به طوری که انواع نحله های مختلف مانند اشاعره، معتزله، ماتریدیه، شافعی، نقشبندیه و دیگر فرقه های مختلف در کشور وجود دارند و به این ترتیب بستر مناسب برای ایجاد یک آشفتگی آماده است که در صورت غفلت به سرعت شکل می گیرد.
وی هشدار داد: در این اواخر در کردستان رگه هایی از تفکر سلفی مشاهده شد که بلافاصله برخورد صحیح صورت گرفت و این مساله اهمیت حضور ایران در سوریه و عراق را نشان می دهد.

*مدرنیته از پایه های بروز جریان تکفیری است
دبیر کنگره جریان های تکفیری گفت: یکی از عوامل بروز گروه های تکفیری تندرو گسترش اندیشه مدرنیزم است و به همین دلیل بخش عمده ای از افراد جذب شده توسط داعش از امریکا و اروپا هستند به طوری 30 هزار نفر از فرانسه به داعش پیوسته اند که در پاسخ به چرایی، دلیل آنرا خستگی خود از زندگی خود که بر اساس مدرنیزم شکل گرفته، بیان کرده اند.
وی افزود: هر چه عقل گرایی خودبنیاد وجهه افراطی تری به خود گرفت در نهایت نقش خداند در زندگی غربی حذف شد، جریان های تکفیری نیز افراطی تر برخورد کردند و با تفکر فدا کردن انسان برای خداوند رفتارهای خشن تری مرتکب شدند.
حجت الاسلام علیزاده موسوی رشد اندیشه سلفی گری در برابر سکولاریزم را مهم ترین عامل پیدایش داعش توصیف و تصریح کرد: پروژه غرب برای اسلام ستیزی به گسترش جریان های تکفیری دامن زد.

*غرب می خواهد مسلمانان را در برابر یکدیگر قرار دهد
رییس پژوهشکده حج و زیارت گفت: موج اول تخریب های غرب برای جلوگیری از رشد روز افزون اسلام در اروپا و امریکا با کتاب آیات شیطانی آغاز شد که البته نتیجه معکوس داد.
وی افزود: موج دوم تخریب ها نیز از سال 2004 کلید خورد که با تولید کاریکاتور و فیلم هایی منحرف، پیامبر اکرم(ص) و اسلام را نشانه رفتند که طبق نظریات جامعه شناسان، باز هم نتیجه عکس داد و مردم غرب بیشتر نسبت به اسلام کنجکاو شدند.
حجت الاسلام علیزاده موسوی ادامه داد: موج سوم که از چندی پیش آغاز شده است با عنوان 'اسلام علیه اسلام' به دنبال این است که مسلمانان را در برابر یکدیگر قرار دهد.
وی با بیان اینکه شبکه های ماهواره ای و فرقه های تندرو از مذاهب مختلف اسلامی ساخته و پرداخته غرب است، اظهار کرد: آنها شکاف های مذهبی ایجاد می کنند که اگر مورد غفلت قرار بگیرد و عمق پیدا کند جریان تکفیری شکل خواهد گرفت.
دبیر کنگره جریان های تکفیری با اشاره به تخریب 60 ضریح در سوریه و 90 ضریح در لیبی توسط جریان های تکفیری گفت: روشن است که آنها فرهنگ اسلامی را هدف گرفته اند و این سیاست ها در ادامه برنامه های غرب برای مبارزه با اسلام است.
7500/5132

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده