ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یکهزار و 350 هکتار از کانون های گرد و غبار در شرق اصفهان نهالکاری شد

به گزارش ایرنا، روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیز داری استان اصفهان روز شنبه به نقل از حسینعلی نریمانی اضافه کرد: این وسعت کانون تولید گرد و غبار در شرق اصفهان در راستای مصوبات کار گروه استانی کنترل پدیده گرد و غبار در سال گذشته با کاشت نهال تثبیت شده است.
وی با اشاره به اینکه براساس ارزیابی های انجام شده، کانون بحران فرسایش بادی شرق اصفهان با مساحت 240 هزار هکتار، سالیانه بیش از 360 میلیارد ریال خسارت به منابع زیستی و اقتصادی وارد کرده است، افزود: بمنظور جلوگیری ازفرسایش بادی، تولید گرد و غبار و جلوگیری از بروز خسارت، عملیات کاشت نهال در پایگاه های هوایی شهید بابایی و پدافند شهید نصر اصفهان، دشت سجزی و اراضی شهرستان برخوار و بخش بن رود اصفهان اجرا شد.
وی هزینه انجام شده برای اجرای این طرح را 45 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این اعتبارات از محل اعتبارات ملی واستانی این اداره کل ومدیریت بحران استانداری تأمین شده است.
به گفته وی این پروژه توسط شرکت های فنی مهندسی، بخش خصوصی و بسیج سازندگی استان اصفهان اجرا شده است.
پیش از این مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان در اسفند سال 94 در گفت وگو با ایرنا از کاشت نهال تاغ در یکهزار و 600 هکتار از اراضی شرق اصفهان از ابتدای آبان امسال در قالب طرح بیابان زدایی این منطقه خبر داده بود.
محمد حسین شاملی در 15 اسفند سال گذشته گفته بود: طرح بیابان زدایی شرق اصفهان از اول آبان امسال در مراسمی با حضور استاندار اصفهان آغاز شد که تاکنون یکهزار و 600 هکتار از اراضی شرق اصفهان زیر کشت تاغ رفته است.
وی بااشاره به اینکه قرار است تا دو سال آینده 10 هکتار از اراضی شرق اصفهان در قالب طرح یاد شده زیر کشت تاغ برود، افزود: این طرح بطور جهادی و با مشارکت سازمان های مردم نهاد و جهاد کشاورزی درحال انجام است و امیدواریم تا پایان دولت تدبیر و امید با اجرایی شدن این طرح مشکل گرد و غبار و فرسایش خاک مناطق شرق اصفهان برطرف شود.
عملیات اجرای طرح بیابان زدایی 10 هزار هکتاری شرق اصفهان از اول آبان امسال با مشارکت نهادهایی شامل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد سازندگی، سازمان های مردم نهاد و اداره کل محیط زیست استان اصفهان آغاز شد.
این طرح قرار است تا پایان سال 96 منطقه وسیعی از شرق اصفهان را پوشش داده و از فرسایش خاک و پدیده گرد و غبار جلوگیری کند.
آبیاری این مناطق بوسیله پساب صنعتی تامین می شود و میزان آبیاری آن حدود یکسال خواهد بود و پس از آن پوشش گیاهی بطور طبیعی آب خود را تامین می کند.
وقوع طوفان های مکرر و ایجاد گرد و غبار معلق در هوا در سال های گذشته خسارت زیادی به مناطق نظامی شرق اصفهان از جمله پایگاه هوایی هشتم شکاری و همچنین مناطق شهری وارد کرده است.
این پوشش گیاهی ضمن کنترل ماسه های روان تاثیر بسزایی در حفاظت از فرودگاه بین المللی شهید بهشتی، پایگاه هوایی شهید بابایی، اراضی زراعی و روستاهای مجاور از صدمات ریزگردها دارد.
استان اصفهان 10 میلیون و 700 هزار هکتار وسعت دارد که 30 درصد آن را مناطق بیابانی تشکیل می دهد.
16کانون بحران فرسایش بادی به مساحت یک میلیون و 90هزار هکتار در استان وجود دارد.
بر اساس اعلام کارشناسان منابع طبیعی اصفهان، وسعت بیابان های ایران 20درصد مساحت کشور است در حالی که این رقم در استان اصفهان به 30 درصد می رسد.
بیابان های اصفهان بیشتر در نیمه شرقی این استان قرار دارد.
2093

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X