ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نامه امام خمینی به شاه درباره حق رای زنان ! شایعه 0504

مخالفت امام خمینی با سو استفاده رژیم از زنان در لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی بود ، نه اصل رای زنانمتن و پاسخ شایعهمتن شایعه

" آیت الله خمینی در سال 1341 ، حق رای زنان را موجب نگرانی علماء اعلام و سایر طبقات مسلمین دانسته بود. بسم الله الرحمن الرحیم حضور مبارک اعلیحضرت همایونی پس از اهداء تحیت و دعا، به طوری که در روزنامه ها منتشر است. دولت در انجمن های ایالتی و ولایتی اسلام را در رای دهندگان و منتخبین شرط نکرده و به زنها حق رای داده است و این امر موجب نگرانی علماء اعلام و سایر طبقات مسلمین است. برخاطر همایونی مکشوف است که صلاح مملکت در حفظ احکام دین مبین اسلام و آرامش قلوب است. مستدعی است امر فرمایید مطالبی را که مخالف دیانت مقدسه و مذهب رسمی مملکت است از برنامه های دولتی و حزبی حذف نمایید تا موجب دعاگویی ملت مسلمان شود. الداعی (دعاگو) روح الله الموسوی "

 

پاسخ شایعه

1. این متن پس از انتشار لایحه‌ انجمن‌های ایالتی و ولایتی توسط دولت، از سوی امام خمینی(ره) و در  قالب تلگرافی به تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۴۱ و با هدف دادن پند و اندرز به شاه ارسال شد. 

http://yon.ir/Telegeraf

2. سه موضوع "حذف شرط مسلمانی" ، "تبدیل سوگند به كتب آسمانی به جای قرآن" و "كشاندن ابزاری زنان به صحنه‌ سیاسی" با هدف اسلام‌زدایی و سلطه‌ استعمار در کشور تهیه شده بود که اعتراض علما را بر انگیخت.

http://yon.ir/pahlaviha

3. اعطای حق رأی به زنان و تسهیل به‌کارگیری آن‌ها در مشاغل، در آن مقطع از برنامه های هدفمند پهلوی جهت آرام سازی و استحاله جامعه مطابق با زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی جدید در غرب بود.

4. امام بارها اصل رای زنان را تایید کردند و موضع آن سال ایشان به علت نیت رژیم در سو استفاده از زنان بود. این مخالفت به دلیل حرام دانستن کلیت کارهای مجلس بود نه نفس انتخاب زنان.

http://yon.ir/RayZanan

5. ایشان قبل و بعد از انقلاب، مشارکت زنان در جامعه‌ را ضروری می‌شمردند و مخالفت موردی ایشان برای مقابله با اهداف دیکته‌ شده آمریکاییها در ایران بود.

http://yon.ir/womensvote

6. عبارت "داعى" در پایان تلگراف به معنى دعوت كننده به دین خداوند و راه صحیح است و امام آن را به معنی دعاگو به کار نبرده اند!

http://yon.ir/Daaee


حق جو وحق طلب باشیم

لینک مطلب جهت انتشار:
http://shayeaat.ir/post/577

[ منبع این خبر سایت شایعات می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شایعات منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده