ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاندار مرکزی بر مدیریت و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی تاکید کرد

محمود زمانی قمی شامگاه شنبه در نشست ستاد بازآفرینی شهری پایدار افزود: مسئولان استانی باید با مدیریت سکونتگاه های غیر رسمی نگذارند بیش از این این سکونت گاه ها از دخالت موثرشان خارج شود.
وی ادامه داد: توجه و اجرای مصوبه های ستاد بازآفرینی شهری پایدار باید در دستور کار دستگاه های مربوطه قرار گیرد تا با ساماندهی محلات و المان شهری و حفاظت و حراست از نقاط تاریخی و میراث فرهنگی، شهری زیبا و درخور وجود شهروندان داشته باشیم.
استاندار استان مرکزی بیان کرد: هم اکنون در شهرستان های اراک و ساوه بسیاری از مناطق از مدیریت مسئولان خارج و به روش غیر ایمن توسعه پیدا کرده است که باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.
زمانی قمی با یادآوری برخی آسیب ها به بازار اراک گفت: بازار اراک یکی از بناهای باشکوه تاریخی کشور است که از جاذبه ها معماری و تاریخی گسترده ای برخوردار است و باید این بنا و دو بنای تاریخی شهر ساوه با اختصاص بودجه مناسب مورد بازسازی و مرمت قرار گیرند.
مدیرکل راه وشهرسازی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 454 هکتار از شش هزار و 253 هکتار کلانشهر اراک معادل 23 درصد جمعیت و هفت درصد مساحت را سکونتگاه های غیر رسمی به خود اختصاص داده است.
مجید رضا نصراله نژاد افزود: بیشترین سکونت گاه های غیر رسمی کلانشهر اراک در کوی امام رضا(ع)، قنات ناصری، خیابان مشهد، صالح آباد، شهرک امام علی (ع) باغ خلج و شهدای صفری این شهرستان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: طرح هایی شامل درخت کاری تپه مستوفی، آسفالت محلات، درخت کاری کوی ولیعصر، احداث پارک نسترن، بهسازی رودخانه کرهرود و بهسازی جداول، مرکز اورژانس، ساخت مدرسه و معابر برای توانمند سازی چهار منطقه کوی امام علی(ع)، باغ خلج، کوی ولیعصر و شهدای صفری انجام شده است.
مدیرکل راه وشهرسازی استان مرکزی افزود: گاوخانه، شهرجرد، ولی آباد و صالح آباد، باغ های کرهرود و سنجان و چقا در شهرستان اراک در معرض خطر حاشینه نشینی قرار دارند که نیاز است مسئولان به این مهم توجه ویژه داشته باشند.
نصراله نژاد ادامه داد: اقدام هایی از قبیل ساخت طرح 360 واحدی در زمینی به مساحت پنج هکتار، طرح 336 واحدی در شهر سنجان و احداث پارک ترنم برای جلوگیری از سکونت گاه های غیر مجاز در کلانشهر اراک اجرا شده است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین 337 هکتار از مساحت از شش هزار و 253 هکتاری کلانشهر اراک را بافت های فرسوده و 869 هکتار بافت ناهمگون و 173 هکتار را محدوده تارخی به خود اختصاص داده است.
میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: بافت تاریخی استان هم به دست مردم و مدیران و هم در اثر حوادث طبیعی دچار آسیب و صدمه هایی شده است.
سید محمد حسینی افزود: هم اکنون محدوده بافتهای تاریخی در استان مرکزی به ثبت رسیده و ضوابط مرمت و بازسازی آنها برای جلوگیری از تخریب و صدمه به این آثار تهیه شده است.
وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی برای ساخت و مرمت بازار اراک طرح سه ساله تهیه کرده است و در آن برنامه ها و وظایف سازمان ها و اعتبار مورد نظر برای مرمت این اثر تاریخی مشخص شده است.
1955/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده