استاندار مرکزی بر مدیریت و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی تاکید کرد

محمود زمانی قمی شامگاه شنبه در نشست ستاد بازآفرینی شهری پایدار افزود: مسئولان استانی باید با مدیریت سکونتگاه های غیر رسمی نگذارند بیش از این این سکونت گاه ها از دخالت موثرشان خارج شود.
وی ادامه داد: توجه و اجرای مصوبه های ستاد بازآفرینی شهری پایدار باید در دستور کار دستگاه های مربوطه قرار گیرد تا با ساماندهی محلات و المان شهری و حفاظت و حراست از نقاط تاریخی و میراث فرهنگی، شهری زیبا و درخور وجود شهروندان داشته باشیم.
استاندار استان مرکزی بیان کرد: هم اکنون در شهرستان های اراک و ساوه بسیاری از مناطق از مدیریت مسئولان خارج و به روش غیر ایمن توسعه پیدا کرده است که باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.
زمانی قمی با یادآوری برخی آسیب ها به بازار اراک گفت: بازار اراک یکی از بناهای باشکوه تاریخی کشور است که از جاذبه ها معماری و تاریخی گسترده ای برخوردار است و باید این بنا و دو بنای تاریخی شهر ساوه با اختصاص بودجه مناسب مورد بازسازی و مرمت قرار گیرند.
مدیرکل راه وشهرسازی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 454 هکتار از شش هزار و 253 هکتار کلانشهر اراک معادل 23 درصد جمعیت و هفت درصد مساحت را سکونتگاه های غیر رسمی به خود اختصاص داده است.
مجید رضا نصراله نژاد افزود: بیشترین سکونت گاه های غیر رسمی کلانشهر اراک در کوی امام رضا(ع)، قنات ناصری، خیابان مشهد، صالح آباد، شهرک امام علی (ع) باغ خلج و شهدای صفری این شهرستان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: طرح هایی شامل درخت کاری تپه مستوفی، آسفالت محلات، درخت کاری کوی ولیعصر، احداث پارک نسترن، بهسازی رودخانه کرهرود و بهسازی جداول، مرکز اورژانس، ساخت مدرسه و معابر برای توانمند سازی چهار منطقه کوی امام علی(ع)، باغ خلج، کوی ولیعصر و شهدای صفری انجام شده است.
مدیرکل راه وشهرسازی استان مرکزی افزود: گاوخانه، شهرجرد، ولی آباد و صالح آباد، باغ های کرهرود و سنجان و چقا در شهرستان اراک در معرض خطر حاشینه نشینی قرار دارند که نیاز است مسئولان به این مهم توجه ویژه داشته باشند.
نصراله نژاد ادامه داد: اقدام هایی از قبیل ساخت طرح 360 واحدی در زمینی به مساحت پنج هکتار، طرح 336 واحدی در شهر سنجان و احداث پارک ترنم برای جلوگیری از سکونت گاه های غیر مجاز در کلانشهر اراک اجرا شده است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین 337 هکتار از مساحت از شش هزار و 253 هکتاری کلانشهر اراک را بافت های فرسوده و 869 هکتار بافت ناهمگون و 173 هکتار را محدوده تارخی به خود اختصاص داده است.
میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: بافت تاریخی استان هم به دست مردم و مدیران و هم در اثر حوادث طبیعی دچار آسیب و صدمه هایی شده است.
سید محمد حسینی افزود: هم اکنون محدوده بافتهای تاریخی در استان مرکزی به ثبت رسیده و ضوابط مرمت و بازسازی آنها برای جلوگیری از تخریب و صدمه به این آثار تهیه شده است.
وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی برای ساخت و مرمت بازار اراک طرح سه ساله تهیه کرده است و در آن برنامه ها و وظایف سازمان ها و اعتبار مورد نظر برای مرمت این اثر تاریخی مشخص شده است.
1955/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار مرکزی بر مدیریت و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی تاکید کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X