ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حج؛ مهمترین موضوع مورد توجه روزنامه های امروز اصفهان

***' طالب حجی عزتمندانه هستیم ' ***
روزنامه 'کیمیای وطن' در شماره امروز خود در مطلبی با عنوان ' طالب حجی عزتمندانه هستیم ' از مواضع مراجع تقلید درباره حج استقبال کرد و نوشت: کارشکنیهای آل سعود درباره ایران باعث شده مساله حج امسال وارد حواشی تازه ای شود. رفتار خصمانه دولت عربستان در قبـال ایرانیهـا سـبب شـده بسیاری از مراجع مواضع صریـح خود را درباره حج امسال بیـان کنند. هر چند مقامات دولت سعی کردنـد با حسن نیت تمام مشکلات را حل کننـد امـا رژیـم دیکتاتـوری آل سعـود همچنان بـر سـر رفتارهـای غلـط خود پافشاری می کند.
این روزنامه از قول آیت الله عبدالله جوادی آملی افزود: شرایط بـگونه ای است که از نظر شرعی کسانی کـه امسال از نظـر مالی مستطیع شـده اند، حـج بـر گردنشـان نیسـت. دودمـان ابوسفیان پیـش از اسلام کافر بودند و پـس از اسلام نیـز کافر شدند و این مسائلی کـه امروز در آنجـا رخ می دهد، غیـر قابـل پیش بینـی نبـود.
این روزنامه از قول آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید آورده است: وقتی امنیت و عزت حجاج در خطر است، دیگر حج واجب نیست. نبایـد اجـازه دهیـم کـه هیـچ ایرانـی بـه هیـچ ترتیبـی بـه حـج بـرود تـا دشـمنان بیـان کننـد کـه در ایـران اختـلاف وجود دارد و این موـع، موضع دولت ایران است.

*** باید دور حج امسال را قلم کشید ***
روزنامه 'نصف جهان' در گزارشی با عنوان ' باید دور حج امسال را قلم کشید ' از قول آیت الله مکارم شیرازی نوشت : قرائن به وضوح نشان می دهد قصد دولت سعودی از اعمالش توهین است و با این شرایط، باید فکر این که عربستانی ها پیشنهادی برای حج بدهند را از سر بیرون کنیم و آن چه از مردم شنیده ایم آن ها نیز مایل نیستند با ذلت به حج بروند.
این روزنامه به نقل از این مرجع تقلید اضافه کرد: بر فرض هم که عربستان بتواند حج را اداره کند دلیل بر این نیست که حرمین شریفین توسط سازمان همکاری اسلامی اداره نشود و وزارت خارجه کشورمان در این زمینه کمی کوتاهی کرد تا این مساله جا بیفتد و در مسائل سیاسی کسی پیشرفت می کند که اهرم فشار داشته باشد.
***این برادری، تنی نیست ***
این برادری، تنی نیست مهمترین عنوان شماره روزشنبه 'روزنامه 'نسل فردا' چاپ اصفهان است .
این روزنامه نوشت: برادر ناتنی، به انداختن برادر خود به چاه راضی نیست. اگر قرن ها پیش، برادران یوسف از سر حسادت، او را به چاه افکنده و پیراهنش را پاره پاره کردند و به پدر نشان دادند تا نشانی بر دریده شدن برادر کوچک و محبوبشان توسط گرگ ها باشد، حالا عربستان سعودی خودش گرگی شده و به جان ایران افتاده و به کمتر از محو کردن ایران از خاورمیانه راضی نمی شود .
عربستان ، همان برادر ناتنی است که نشان داده به هر قیمتی به دنبال حذف ایران است و تنها، به انداختن برادر خود به چاه راضی نیست.
***' فکر حج امسال را باید از سر به در کنید'***
روزنامه 'نصف جهان' نیز با تیتر ' فکر حج امسال را باید از سر به در کنید' از قول آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: با تعبیراتی که از دولت سعودی می شنویم و آنها خود را مالک حرمین شریفین می دانند، می خواهند انتقام یمن، سوریه و عراق را در مساله حج از ما بگیرند و پیداست که برخورد آن ها سیاسی و انتقامی است و به این چنین حجی، خدا و بندگان خدا راضی نیستند.
این روزنامه همچنین از قول این مرجع تقلید افزود: اگر حرف اول را در منطقه می زنیم به آن دلیل است که نظام اسلامی هستیم و دشمن نمی تواند به ما زور بگوید و این کار را در عراق، یمن و سوریه نتوانسته است انجام دهد.
*** کارشکنی عربستان علنی شد؛ مخالفت مراجع تقلید با برگزاری حج امسال ***
روزنامه ' اصفهان امروز' با انعکاس تاکیدات علما و مراجع تقلید درباره حج امسال از قول آیت الله جوادی آملی نوشت: تا زمانی که افراد ملحد، مشرک و کافر شما را محترم می شمارند باید عزت و احترام آنان را حفظ کنید و از نظر شرعی کسانی که امسال مستطیع هستند حجی بر گردن ندارند، زیرا شرایط بگونه ای است که نمی توانند به حج بروند.
روزنامه ' اصفهان زیبا' نیز به نقل از سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت نوشت : حج 95 منتفی است و وزیر جدید حج عربستان طرفدار حج خصوصی است که قطعا به‌دنبال افزایش بی‌حساب و کتاب قیمت خدمات در حج خواهد بود زیرا این موضع را بار‌ها در گذشته اعلام کرده بود و قطعا مشکلات زیادی در این زمینه ایجاد خواهد شد.
گ / 6020/ 6022 / 1339

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X