ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون استاندار کرمانشاه: عرضه بذرهای جدید کشت دیم را متحول می کند

به گزارش ایرنا، رضا رحیمی روز شنبه در حاشیه بازدید از موسسه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بخش کشاورزی یکی از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار ارزشمند اقتصادی و اشتغال زای استان کرمانشاه است.
وی افزود: هم اکنون حدود 80 درصد از زمین های کشاورزی استان را زمین های دیم تشکیل می دهند که بهره گیری مناسب از این حجم وسیع، یک برنامه ریزی ویژه را می طلبد.
وی گفت: معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در استان کرمانشاه و در ایستگاه سرارود مستقر است و در طول این سال ها و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته تعداد زیادی از گونه ها اعم از گندم، جو، نخود و ... را به سطح تجاری برساند.

* موسسه تحقیقات دیم سرارود ظرفیتی برای توسعه کشاورزی کرمانشاه
معاون استاندار کرمانشاه عنوان کرد: موسسه تحقیقات دیم سرارود دارای پتانسیل های بسیاری است که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت ارزشمند برای توسعه کشاورزی استان استفاده کنیم.
رحیمی با ذکر این نکته که تاکنون فعالیت های خوبی توسط این مجموعه تحقیقاتی انجام شده گفت: با تلاش های این مجموعه بعضی از گونه ها مانند جو در طول این سال ها به سطح تجاری رسیده و حدود 600 میلیارد ریال درآمد اضافی برای کشاورزان ایجاد شده است.
معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ادامه داد: امیدواریم با ورود بذرهای جدید شاهد یک تحول و رشد چشمگیر در حوزه کشاورزی استان به ویژه مزارع دیم باشیم.
رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود نیز اظهار کرد: ایستگاه تحقیقات کشاورزی دیم سرارود در سال 44 به عنوان اولین مرکز تحقیقات دیم کشور آغاز به کار کرد و در آن زمان کارشناس های رومانیایی این ناحیه را به عنوان بهترین منطقه برای تحقیقات دیم شناسایی کردند.
پورداد افزود: اوج کار این موسسه از سال 72 آغاز شده که تبدیل یک مجموعه مستقل شد و موسسه تحقیقات کشاورزی دیم تشکیل شد.
این مدیر حوزه کشاورزی ادامه داد: رقم معروف گندم سرداری که در تمام کشور مورد استفاده قرار می گیرد از دست آوردهای این مجموعه است که این رقم به زودی با ارقام بهتری که در همین مجموعه در حال تولید است جایگزین می شود.
معاون موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افزود: در این موسسه در زمینه غلات، حبوبات، دانه های روغنی و گیاهان علوفه ای کارهای مطالعاتی انجام می شود؛ این ها گیاهانی است که می توانند توسط کشاورزان در تناوب دیم مورد استفاده قرار بگیرند.
پورداد ادامه داد: این ایستگاه از بدو تأسیس تاکنون توانسته 16 رقم ارایه کند و هم اکنون نیز 23 رقم جدید شامل 10 رقم گندم، 2 رقم جو، چهار رقم نخود، 2 رقم عدس، 2 رقم گلرنگ، 2 رقم علوفه ای و یک رقم کلزا در دست تکثیر دارد.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 940 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است.
8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده